Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme centrala radiant
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > Tehnic
dorin12
Buna ziua.Am probleme cu o centrala Radiant.Nu da intotdeauna scanteie.Functioneaza cand vrea ea(adica da scanteie cand vrea ea).Am verificat electrodul,cablul care vine la el.Sunt bune.M-ar putea ajuta cineva?
new_valis
Să ştii că nu te putem ajuta dacă nu ne dai informaţii suplimentare :

- trece īn avarie? Dacă DA, ce tip de avarie?
- face aşa şi pe īncălzire, şi pe preparare acm?
- modelul centralei
- cazuistică.
- etc.

Daţi cāt mai multe detalii, chiar dacă unele vi se par neverosimile.
dorin12
Buna seara!Centrala trece pe avarie.Se aprinde becul rosu si face asa si pe incalzire si pe apa calda menajera.Vana de gaz se deschide dar nu da intotdeauna scanteie.Am resetat-o si am desfacut capacul si,atuci cand nu venea scanteia,am aprins cu un chibrit arzatorul si functiona.Dar, dupa cum am spus merge cand vrea ea.Poate sa functioneze mai toata ziua si seara ,nuSau nu merge o zi.si a doua zi merge.E un model de 24 kw.Are vreo 10 ani.A mers bine pana acum.
aprositos
QUOTE (dorin12 @ Feb 12 2012, 08:20 PM) *
am desfacut capacul si,atuci cand nu venea scanteia,am aprins cu un chibrit arzatorul

Nu e mai intelept si mai sigur sa chemati un personal specializat?
obywan
QUOTE (dorin12 @ Feb 12 2012, 06:20 PM) *

Este de vina placa electronica pentru aprindere si control flacara de pe vana de gaz. Daca centrala este mai veche nu stiu daca se mai merita asa investitie avand in vedere costul ridicat al acestei componente.
dorin12
Va multumesc pt informatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.