IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
dezmembrez centrala termice ARISTON AS
ic_adi
post Apr 12 2011, 11:45 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 13,083

centrala o fost folosita 4 luni si din cauza ca nu a fost montata de un instalator autorizat si agreat de ARISTON nu a beneficiat de garantie.Centrala are pompa de recirculare arsa (nu merge reparata),inlocuirea pompei costa 750 ron.O DEZMEMBREZ SAU O VAND (asa cum este)
Go to the top of the page

+Quote Post
mitadi
post Apr 13 2011, 07:30 AM
Post #2

Membru
**

Member No.: 13,512

QUOTE (ic_adi @ Apr 12 2011, 01:45 PM) *
centrala o fost folosita 4 luni si din cauza ca nu a fost montata de un instalator autorizat si agreat de ARISTON nu a beneficiat de garantie.Centrala are pompa de recirculare arsa (nu merge reparata),inlocuirea pompei costa 750 ron.O DEZMEMBREZ SAU O VAND (asa cum este)

O repari singur !
Cauti o centrala veche Beretta minute cu tiraj natural si iei pompa cu totul sau demontezi motorul din cele patru suruburi si masori diametrul interior al corpului pompei (unde se gaseste o garnitura de cauciuc) si distanta intre gaurile de fixare,apoi cauti o alta pompa.Vezi ca iti trebuie o pompa care sa aibe racordurile pe 3/4",la tine cred ca pompa este toata de plastic,de culoare neagra.Decat sa o vinzi cu bucata daca nu ai pe cineva care se ocupa asta pierzi si nu rezolvi nimic.
Eu iti sugerez sa cauti o vechitura de unde sa iei pompa(practic corpul pompei) apoi esti un om fericit ptr.ca se potrivesc toate marcile de pompe pe corpul ala si pretul pleaca de la 250 ron
Succes

+Quote Post
ic_adi
post Apr 17 2011, 04:00 PM
Post #3

Nou venit
*

MULTUMESC ORICUM DE RASPUNS ! Am 3 pompe WILLO pe stoc dar si nu se potrivesc (nici la interior nici la prindere). pompa noua vine inpreuna cu corp si costa 750 ron este o pompa de 35w si pe ea scrie ARISTON (o facatura chinezeasca pe care au scris ei ARISTON). In mod sigur ar tine releul si o pompa de 70 w.Asi mai putea sa ii montez o pompa(auxiliara) pe retur(in afara centralei) si sa iau alimentarea pompei originale dar cine o cumpara asa ?
Eu cu service ma ocup. Numai placa de baza fara manopera costa in jur 800 ron (NOUA) ca sa nu mai zic restul de piese. Oricum daca era buna cu mai mult de 900 ron nu puteam sa o dau. Si m-am gandit ca poate are cineva nevoie de vreo piesa si daca o am, de la mine o ia la jumatate de pret fata de SERVICE.

+Quote Post
obywan
post Apr 18 2011, 08:28 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (ic_adi @ Apr 17 2011, 04:00 PM) *

Daca este o pompa asemanatoare cu aceasta; http://www.askoll.com/en/askollsei/prodotto.aspx atunci sunt facute in italia. Vezi ca au reprezentanta si pe Romania si tie iti trebuie doar motorul: http://www.askoll.it/en/askollromania/contatti.aspx. Acelasi motor a fost folosit in anul 2005 si de Immergas la modelele Eolostar dar au renuntat repede la ele datorita problemelor ce au aparut. Majoritatea inainte de a se arde au inceput sa miroase a ebonita arsa si utilizatorii se speriau, nestiin ce reprezintya acel miros ce venea de la centrala.
Daca aveai varianta cu motor de WILO ar fi mers in loc un motor de pompa Salmnson cum sunt pe centralele Milenium, care nu au turbina cu capacul ce acopera elicoidele si intra fara probleme in corp deoarece un WILO obisnuit nu incape in acel corp cu pompa WILO care vine de la fabricant deoarece are o turbina de dimensiuni mici.

+Quote Post
ic_adi
post May 5 2011, 05:17 PM
Post #5

Nou venit
*

Sal! Merci de sfat dar i-am pus o pompa auxiliara (salsom) dupa o centrala biasi gaia,parca ai stiut ca am pus pompa salmson (made in france, dar are 90 w pompa)dar tot o dezmembrez! Eu cand vand o centrala dau garantie 1 an , dar mai putin la placa electronica la care nu dau nici o garantie si nu sunt sigur ca acel releu care actioneaza pompa v-a rezista min 2 ani (din calcule rezista ca releul are 5A dar un motor electric poate lua pana la 10 ori mai mult curent cand pleaca, si e cam la limita) si mie nu imi place sa imi bat joc de banii oamenilor ca cine alege sa cumpere o cantrala sh ,,isi rupe mancarea de la gura"" ca daca ar fi unul ca ADRIAN NASTASE i-asi vinde-o si stricata.Nu imi comvine sa ii cumpar motorul pt ca nu ma intreseaza sa o repar.I-am sunat si pe cei din Arges mai demult si mi-au zis ca nu o au,mi-au dat si un nr de tel unde sa mai incerc sa o gasesc(service ariston pitesti) dar nu am gasit-o, MS DE RSP

+Quote Post
dew
post Dec 17 2011, 06:59 PM
Post #6

Nou venit
*

Member No.: 14,094

QUOTE (ic_adi @ Apr 12 2011, 01:45 PM) *

salut, este Ariston AS 24 FF ? daca da mai ai placa electronica? imi trebuie urgent! mc

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th October 2019 - 12:25 AM
Aer conditionat | Centrale termice