IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Problemă de randament la centrală, Īntrebare
eugenple
post Feb 11 2012, 07:13 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 14,299

Bună seara! De cānd se īnregistrează temperaturile astea foarte scăzute, centrala nu mai reușește să īncălzească dormitorul (unde este montat termotatatul) la 20 de grade cāt este setat termostatul. Am o centrală Ariston T2 23 MFFI. Īn panoul de la centrală, pot regla temp. agentului termic pe o scară de la 1 la 8, așa că nu știu care este temp exactă. Exită vreo problemă dacă măresc temp de la 5, cāt este acum, la 7-8? Merge īncontinuu și mă oftică faptul că tot nu īncălzește atāt cāt īmi doresc.

NOTA: Caloriferul dintr-o cameră este oprit și este posbil ca agentul termic să se răcească atunci cānd trece pe acolo / Cred că peretele din exterior nu este izolat (stau cu chirie și nu știu prea multe detalii).
Go to the top of the page

+Quote Post
aprositos
post Feb 11 2012, 09:56 PM
Post #2

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Mangalia, Constanta, Romania
Member No.: 1,323

Titlul topicului trebuie schimbat, cred eu, din "Problemă de randament la centrală" in "Problema redimensionare calorifer" smile.gif

--------------------
Decat sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos!

+Quote Post
mitadi
post Feb 12 2012, 02:19 AM
Post #3

Membru
**

Group: Members
Member No.: 13,512

Buna,
In mod normal cand se pune termostat de camera,reglajul la centrala se pune pe maxim(in cazul tau 8),daca si atunci nu termostateaza mai repede,trebuie schimbat radiatorul.

+Quote Post
CristianG
post Feb 13 2012, 07:38 AM
Post #4

Membru senior

Group: Administrators
From: Bucuresti
Member No.: 3

Ca sa intelegeti de ce va recomanda un alt calorifer, trebuie sa stiti ca necesarul de incalzire variaza in functie de temperatura exterioara si interioara dorita. Acum fiind mai frig necesarul de incalzire al camerei este mai mare.
Puterea radiatorului depinde de temperatura agentului termic. Astfel, un radiator de 2000W la 90/70 grdC (temperatura tur/retur) poate avea 1000 W la 50/30.

Daca ridicand temperatura agentului termic pe tur nu rezolvati situatia, e clar ca este subdimensionat radiatorul.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2019 - 08:03 PM
Aer conditionat | Centrale termice