IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Cum sa modific cazanul
nikolay
post Feb 21 2010, 11:02 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 1,677

Buna ziua mesteri buni,
Situatia mea este urmatoarea: am achizitionat un cazan "home made" pentru centrala proprie. Nu a fost o achizitie prea bine gandita si acum trag ponoasele. Cazanul pe lemne are o putere de 50 KW si o o inaltime undeva la 1.30 m. Am incercat sa va schitez cum e pe interior (vedere din lateral), in special modul in care se duce fumul inspre horm. Locasul respectiv este foarte ingust, nu cred ca are mai mult de 5 cm inaltime canalul iar inclinatia in Z este mai mica decat ce e in desenul meu. Rezultatul este ca la 6-7 zile de folosire non stop fantele de fum sunt pline de funingine si musai sa il desfac si sa il curat. Operatiune migaloasa, murdara si mare consumatoare de timp. Cazanul este din tabla si vreau sa il modific in asa fel incat sa nu mai trebuiasca sa il curat atat de des, dar totusi sa am un consum bun de lemne.

Nu stiu cat am fost de explicit, as dori sa va dati cu parerea cum sa il modific. Bani de altul nou nu am acum.
Va multumesc.

Go to the top of the page

+Quote Post
DorinColita
post Feb 25 2010, 07:45 AM
Post #2

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Braila
Member No.: 12,575

QUOTE (nikolay @ Feb 21 2010, 01:02 PM) *
Buna ziua mesteri buni,
Situatia mea este urmatoarea: am achizitionat un cazan "home made" pentru centrala proprie. Nu a fost o achizitie prea bine gandita si acum trag ponoasele. Cazanul pe lemne are o putere de 50 KW si o o inaltime undeva la 1.30 m. Am incercat sa va schitez cum e pe interior (vedere din lateral), in special modul in care se duce fumul inspre horm. Locasul respectiv este foarte ingust, nu cred ca are mai mult de 5 cm inaltime canalul iar inclinatia in Z este mai mica decat ce e in desenul meu. Rezultatul este ca la 6-7 zile de folosire non stop fantele de fum sunt pline de funingine si musai sa il desfac si sa il curat. Operatiune migaloasa, murdara si mare consumatoare de timp. Cazanul este din tabla si vreau sa il modific in asa fel incat sa nu mai trebuiasca sa il curat atat de des, dar totusi sa am un consum bun de lemne.

Nu stiu cat am fost de explicit, as dori sa va dati cu parerea cum sa il modific. Bani de altul nou nu am acum.
Va multumesc.

Problema ta cred ca este legata mai mult de tirajul cosului si de cantitatea de aer pentru o ardere cat mai completa cu funingine cat mai putina. O temperatura de functionare corecta a cazanelor pe comb solid este undeva intre 70-90 gr C pentru evitarea formarii condensuui si a gudroanelor depozitabile. Cred ca aici ar trebui sa-ti indrepti atentia. Calitatea arderii.

--------------------
UNDE-I FUM ... E SI CALDURA !!!
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd August 2019 - 04:18 PM
Aer conditionat | Centrale termice