IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Viessmann - zgomot ciudat
boera
post Feb 26 2005, 06:36 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 113

Buna ziua,

De curand am observat o problema destul de ciudata
la centrala mea. Este un Viessmann Vitopend 100 WHO.
La utilizarea ACM se aude un zgomot ciudat, un fel de tiuit
sau suierat, nu stiu exact cum sa-l numesc. Seamana
cu zgomotul produs de un robinet defect (frecventa in jur
de 1 kHz). Mentionez ca zgomotul se aude din centrala.
Care poate fi cauza acestei anomalii?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima,
Boer Attila
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Mar 1 2005, 08:04 AM
Post #2

Membru senior

Group: Administrators
From: Bucuresti
Member No.: 3

Sunati la service... nu vor fi surprinsi. Modelul WHO este deja celebru pentru problemele create.

+Quote Post
Alexandru
post May 30 2005, 10:41 AM
Post #3

Nou venit
*

From: Rm. Valcea
Member No.: 506

Ia vezi tu, nu cumva la variatia debitului in baterie nu se mai aude? Nu cred ca are ceva centrala. Se face undeva o reducere de sectiune, in centrala, iar caderea de presiune in zona aia produce zgomot la anumite debite. Sesizorul de debit e de tip flow-switch, nu turbina, la turbina se poate manifesta acest zgomot. Se poate sa fie si colmatata. De cat timp functioneaza?

+Quote Post
Cristian T.
post Feb 2 2010, 02:08 AM
Post #4

Nou venit
*

Member No.: 12,740

Va salut!
Am o problema asemanatoare cu centrala mea Viessmann Vitopend 100 (nu stiu daca e si ea WHO). Face exact zgomotul descris de Boera, ca un fel de ţârâit sau sfârâit. Zgomotul provine de undeva din zona centralei dar nu stiu cu exactitate de unde pentru ca rezoneaza in toate caloriferele si tevile lor. Singurul mod prin care pot scapa de zgomot e sa deschid la maxim robinetii tuturor caloriferelor fara nicio exceptie. Este suficient sa inchid la un sfert de cursa robinetul unui singur calorifer (din cele 6), si sunetul reapare. Centrala o am din 2005 si nu i s-a facut pana acum nicio irevizie tehnica decat niste remedieri de avarie prin 2007-2008. Intentionez sa-i fac o revezie dar v-as intreba inainte daca in afara unei interventii calificate as putea sa-i fac ceva ca simplu utilizator.
Va multumesc si astept sugestii!

+Quote Post
DorinColita
post Feb 9 2010, 09:03 PM
Post #5

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Braila
Member No.: 12,575

QUOTE (Cristian T. @ Feb 2 2010, 04:08 AM) *
Va salut!
Am o problema asemanatoare cu centrala mea Viessmann Vitopend 100 (nu stiu daca e si ea WHO). Face exact zgomotul descris de Boera, ca un fel de ţârâit sau sfârâit. Zgomotul provine de undeva din zona centralei dar nu stiu cu exactitate de unde pentru ca rezoneaza in toate caloriferele si tevile lor. Singurul mod prin care pot scapa de zgomot e sa deschid la maxim robinetii tuturor caloriferelor fara nicio exceptie. Este suficient sa inchid la un sfert de cursa robinetul unui singur calorifer (din cele 6), si sunetul reapare. Centrala o am din 2005 si nu i s-a facut pana acum nicio irevizie tehnica decat niste remedieri de avarie prin 2007-2008. Intentionez sa-i fac o revezie dar v-as intreba inainte daca in afara unei interventii calificate as putea sa-i fac ceva ca simplu utilizator.
Va multumesc si astept sugestii!

Regleaza presiunea diferentiala in instalatie din supapa diferentiala de presiune. In partea de jos a pompei este un bay-pass ce face legatura intre tur si retur instalatie, are sub pompa un regulator de presiune (un surub mic) montat pe un TEU langa supapa de siguranta, se manevreaza cu surubelnita, daca asculti bine, de acolo se aude zgomotul. Presiunea initiala este reglata la 250 mbar, va trebui sa o maresti putin, prin desurubarea surubului respectiv, 1-3 rotatii pana nu se mai aude zgomot. Spor la treaba.

--------------------
UNDE-I FUM ... E SI CALDURA !!!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd August 2019 - 07:59 AM
Aer conditionat | Centrale termice