IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Cautare
guest7
post Oct 21 2006, 04:38 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
From: Braila
Member No.: 1,313

Sunt surprins de faptul că lumea postează despre domeniul centrale termice dar răspunsurile nu sunt pe masură. Probabil situaţia din teren nu permite acest lucru. Şi eu în Brăila am întîlnit multe firme care ‘vînează’ clienţii. PROBABIL si eu în locul lor aş face la fel (lafel ?). La firma X de ex. (cu multă reclamă pe radio) am aflat că, citez: ţeava de cupru ar fi scumpă pentru client care ia la bucată dar pentru ei ca firmă care achiziţionează cu vagoanele este ieftină, doar manopera este mai scumpă dar cu sute de mii nu cu milioane (faţă de polipropilenă) . S-o creadă ei , zic eu (la o altă firmă diferenţa între polipropilenă şi cupru a ieşit de 8 mil.). Mie îmi place mai mult polipropilena decît Cu. Nu am clar dacă polipropilena gri (sau alb murdar cum vreţi) este mai bună decît cea albă şi DE CE ? (La o firmă cu renume mi s-a spus că tendinţa este spre polipropilena gri) . În privinţa centralei am constatat că fiecare firmă lucrează cu anumite brand-uri. Dar stau eu şi mă gîndesc că o centrală foarte bună montată de oameni ‘grăbiţi’ nu este pusă în valoarea ei. Şi atunci pentru client este esenţial să găsească o firmă care să instaleze tot (centrală,tubulaturi, REGULATOR DE GAZ, cronotermostat, filtre ş.a.m.d.) cu oameni pricepuţi şi la preţurile declarate INIŢIAL. Există o astfel de firmă în Brăila ?

--------------------
Just me
Go to the top of the page

+Quote Post
guest7
post Oct 25 2006, 01:36 PM
Post #2

Nou venit
*

From: Braila
Member No.: 1,313

Imi place acest forum pentru ca pot afla informatii pretioase. Pacat ca trebuie sa astept ceva timp. Intirzierea asta ma face sa cred ca totusi nu sunt probleme cu centralele termice si instalatiile aferente. Totusi daca vreau doar sa schimb centrala si tubulatura (pastrez radiatoarele) ce imi recomandati ?

--------------------
Just me

+Quote Post
CristianG
post Oct 25 2006, 02:51 PM
Post #3

Membru senior

Group: Administrators
From: Bucuresti
Member No.: 3

Pretul la teava de cupru a crescut anul trecut cu 150%. Daca inainte diferenta intre cupru si polipropilena era de maxim 20% acest lucru s-a schimbat. In continuare totusi, daca se face o instalatie aparenta recomandarea este tot cupru.

Polipropilena este un material foarte bun, este recomandat insa pentru instalatii ingropate. Este o teava cu dilatari mari (chiar si cea nu insertie de aluminiu) => se vede bine la rece, dar la cald...

Cat despre alba sau gri, depinde de producator, nu exista o tendinta, exista furnizori si furnizori. Cel mai des se intalneste fabricata in Turcia. Mai este si Cehia.

Nu cunosc firme de montaj din Braila, insa la genul acesta de lucrari se merge si pe recomandari, a facut bine la X, este multumit, recomanda si la Y.

+Quote Post
CristianG
post Oct 25 2006, 02:59 PM
Post #4

Membru senior

Group: Administrators
From: Bucuresti
Member No.: 3

Inca ceva, durata de viata a conductelor este oarecum fixa la cupru, insa la polipropilena se calculeaza in functie de temperatura agentului termic si presiunea din instalatie.

Insa, la o utilizare normala, conducta de D20, 80 grdC temp max a agentului, durata de incalzire 7 luni/an rezulta o durata de viata de 43 de ani laugh.gif

(sursa: Ekoplastik - Indicatii de montaj PPR)

+Quote Post
okta
post Dec 14 2006, 01:10 PM
Post #5

Membru
**

From: Oneti
Member No.: 926

Cristian, poþi sã îmî spui care este durata de viaþã a conductelor de cupru?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd September 2019 - 02:52 PM
Aer conditionat | Centrale termice