IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Problema functionare Arca Pocket 24F
Yuri
post Jan 22 2011, 12:48 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 13,467

Salutare la toata lumea,

Din 2003 am o centrala Arca Pocket 24F. A functionat foarte bine pana de curand cand am gasit-o intr-o dimineata cu LED-ul de avarie aprins continuu. Problema era ca nu mai dadea scanteie. Am chemat un depanator de centrale care mi-a zis ca e o problema la placa electronica. Dupa reparatie merge dar intr-un mod diferit de cum mergea inainte.

Cand merge incalzirea si ajunge la temperatura setata flacara merge cateva secunde apoi se stinge cateva secunde si tot asa. Inainte de reparatie nu mergea asa, flacara ardea cateva minute, zeci de minute si apoi se stingea.

E anormal sa functioneze asa? Daca da atunci care e problema care produce acest lucru.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Go to the top of the page

+Quote Post
moales florin
post Jan 22 2011, 06:44 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 331

QUOTE (Yuri @ Jan 22 2011, 02:48 PM) *
Salutare la toata lumea,

Din 2003 am o centrala Arca Pocket 24F. A functionat foarte bine pana de curand cand am gasit-o intr-o dimineata cu LED-ul de avarie aprins continuu. Problema era ca nu mai dadea scanteie. Am chemat un depanator de centrale care mi-a zis ca e o problema la placa electronica. Dupa reparatie merge dar intr-un mod diferit de cum mergea inainte.

Cand merge incalzirea si ajunge la temperatura setata flacara merge cateva secunde apoi se stinge cateva secunde si tot asa. Inainte de reparatie nu mergea asa, flacara ardea cateva minute, zeci de minute si apoi se stingea.

E anormal sa functioneze asa? Daca da atunci care e problema care produce acest lucru.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Ti-a reparat placa veche sau ti-a inlocuit-o?Se pare ca reglajul la gaz este defectuos sau ai filtrul y infundat.Pe de alta parte ceea ce afirmi prin aceea ca inainte centrala ta mergea cateva zeci de minute apoi se oprea,acest fapt nu poate avea loc decat daca reglajul de gaz este la minim ,cererea de caldura este mai mare decat reglajul,nu mai termostateaza ,iar centrala este controlata de un termostat de ambient.Oricum cheama service-ul pentru reglarea corecta a gazului.Si de ce nu ,o spalare chimica a schimbatorului principal.
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th October 2019 - 01:38 AM
Aer conditionat | Centrale termice