IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Contract de intretinere
cristis
post Nov 3 2005, 02:16 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 660

Salut,

Azi am vorbit cu cei de la ISCIR si mi-au spus ca nu exista obligativitatea unui asemenea contract.
In cazul meu, exista o astfel de clauza in certificatul de garantie, care daca nu este indeplinita duce la anularea garantiei.
In urma unei discutii cu cei de la OPC Bucuresti am aflat ca aceasta clauza este abuziva si ca nu sunt eu obligat sa suport aceste taxe.
Pot sa puna o prevedere prin care sa ceara verificarea ei, dar pe perioada garantiei clientul nu trebuie sa suporte aceasta cheltuiala.
Am discutat si cu importatorul, care s-a eschivat, a spus ca a fost o neintelegere si ca este de fapt vorba de o obligativitate impusa prin Ordin nr. 42 din 27 ianuarie 2004 - abrogat; inlocuit de Ordin 610 din 19 08 2004, partea frumoasa e ca eu centrala am cumparat-o in noiembrie si s-a pus in functiune in decembrie. Raspunsul lor a fost ca asta e, nu ne intereseaza ca v-am fortat sa incheiati acel contract ca noi deja aveam tiparite certificatele de garantie si nu ne intereseaza.
In plus acel contract de intretinere avea ca obiect acordarea garantiei totale, desi produsul era in garantie si era prevazut explicit ca orice componenta se inlocuieste pe perioada garantiei ( deci nu este cazul unei ganratii doar asupra unor componente ), iar aceasta firma nu a trecut niciodata sa faca o verificare, desi avea prevazut acest lucru in acel contract, culmea e ca au trecut ca se vor face verificari periodice.
Am discutat cu ei si inca sustin ca trebuie sa inchei din nou contractul acela pentru ca altfel nu voi mai beneficia de garantie.

P.S.: ISCIR are doar "Conform Prescripţiei Tehnice ISCIR A1-2002: CERINŢE TEHNICE PRIVIND UTILIZAREA APARATELOR CONSUMATOARE DE COMBUSTIBILI GAZOŞI, pct. 6.6.2.5., verificarea tehnică periodică a aparatelor consumatoare de combustibili gazoşi este obligatorie, cel puţin o dată la doi ani."
Acest act PT-A1 din 2002 nu se adreseaza clientilor ci producatorilor si celor care fac service si sunt autorizati in baza lui, asta a fost explicatia ISCIR.

P.P.S.: fragment din raspuns de la Protectia Consumatorilor:
"
Conform art. 9 din HG 394/1995, in certificatul de garantie sunt cuprinse modalitatile de asigurare a garantiei. Agentul economic nu poate stabili conditii ce ar aduce atingere normelor imperative precum termenul minim de garantie, dar poate stabili anumite conditii ce trebuiesc respectate pentru acordarea garantiei. Referitor la aspectul costurilor, facem trimitere la prevederile art. 2 -defintitia termenului de garantie. Coroborand aceste prevederi, cu cele cuprinse in cadrul art. 2 definirea clauzelor abuzive, rezulta faptul ca nu vor trebui suportate costurile acestor revizii, in situatia in care eventuala defectiune nu s-a produs din vina consumatorului. In concluzie, se pot insera astfel de clauze in certificatul de garantie, iar costul acestor inspectii nu va fi suportat de consumator.

Conform art.8 din HG 394/95 republicata, in cadrul garantiei se inscrie intretinerea repararea si inlocuirea produsului de folosinta indelungata. Totodata in cadrul art.9 din acelasi act normativ se arata faptul ca vanzatorul este obligat fata de consumator sa asigure si sa suporte toate cheltuielile pt punerea in functiune, intretinerea acestora
"

Sunt curios daca ati mai avut parte de comportament de genul acesta si de exeperiente de acest gen.
Astept sugestii/comentarii.
Go to the top of the page

+Quote Post
energon
post Nov 3 2005, 07:34 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: Nu in Romania
Member No.: 576

Singurul text de lege care, dupa stiinta mea obliga la un contract un detinator de centrala (contract de "service permanent" ) si nu " de intretinere" este :

Debranşarea de la alimentarea centralizată :
ORDONANTA nr. 73 din 29 august 2002
privind organizarea şi funcţionarea serviciilor publice de alimentare cu energie termica produsă centralizat
Art 32
(1) Debransarile individuale ale unor apartamente situate în imobile de locuit tip bloc - condominii -, alimentate cu energie termica prin reţeaua urbana de distribuţie, indiferent de cauze, se pot realiza în următoarele condiţii cumulative:

cool.gif proprietarul apartamentului este obligat sa aibă un contract de service permanent pe toată durata functionarii instalaţiei cu o firma autorizata privind întreţinerea şi asigurarea bunei funcţionari a respectivei instalaţii;
c) proprietarul împreună cu firma de service răspund solidar civil şi/sau penal, după caz, pentru eventualele pagube sau pierderi de vieţi omeneşti în caz de explozie provocată de proasta funcţionare a instalaţiei individuale de încălzire.

Toate ca toate dar ce ziceti de punctul c) al articulului mai sus citat ? Stiti ce inseamna asta ?

--------------------
Ingineru'

+Quote Post
new_valis
post Nov 3 2005, 09:29 PM
Post #3

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMNIKA...
Member No.: 486

cristis!

S-a mai raspuns pe FORUM la acest subiect.

Rezumand: conf. Pt-A1/2002 autorizarea la functionare trebuie data cu ocazia primei puneri in functiune, daca centrala este noua.

Daca cei care ti-au vandut/instalat centrala respectiva nu erau autorizati ISCIR pentru VTP/AF, este obligatia ta sa-ti autorizezi centrala cu o firma cu 'patalama'. Si asta contra-cost!!!

Asta este! Daca mai ai nelamuriri, hai pe MP!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 5th April 2020 - 05:51 AM
Aer conditionat | Centrale termice