IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
ciudatenie buderus logamax condensatie, apa condensatie
adi2010
post Mar 12 2010, 07:43 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 12,839

Am aceasta centrala de 1 si jumatate. Este un logamax cu condensatie care este prevazut cu un boiler de 160l si mai are 2 vase de expansiune. Toate bune si frumoase, pina intr-o zi simbata, cind imi beam si eu cafeaua linistit, cind deoadata VUUUMMMMM un zgomot de la centrala. Bineinteles las naibii cafeaua, alerg pe holul unde este centrala montata si observ ca din teava din care picura de obicei apa provenita de la condensatie, acum TISNEA apa ca de la robinet ! Totul a durat maxim 10-15 secunde dupa care a inceput iar sa picure.... De atunci chestia asta se petrece cam de 3 ori pe saptamana.
Ce ma sfatuiti ? DE la ce se acumuleze apa aia care este mai este si calda pe deasupra ???? Orice sugestie este binevenita. Multumesc.
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
DorinColita
post Mar 12 2010, 08:01 PM
Post #2

Membru
Group Icon

Group: Instalatori
From: Braila
Member No.: 12,575

QUOTE (adi2010 @ Mar 12 2010, 09:43 PM) *
Am aceasta centrala de 1 si jumatate. Este un logamax cu condensatie care este prevazut cu un boiler de 160l si mai are 2 vase de expansiune. Toate bune si frumoase, pina intr-o zi simbata, cind imi beam si eu cafeaua linistit, cind deoadata VUUUMMMMM un zgomot de la centrala. Bineinteles las naibii cafeaua, alerg pe holul unde este centrala montata si observ ca din teava din care picura de obicei apa provenita de la condensatie, acum TISNEA apa ca de la robinet ! Totul a durat maxim 10-15 secunde dupa care a inceput iar sa picure.... De atunci chestia asta se petrece cam de 3 ori pe saptamana.
Ce ma sfatuiti ? DE la ce se acumuleze apa aia care este mai este si calda pe deasupra ???? Orice sugestie este binevenita. Multumesc.

Atentie ! Scurgerea condensului in teava de scurgere (acolo unde se racordeaza furtunul de condens de la centrala la teava de scurgere) trebuie sa fie neetansa. Trebuie sa se scurga intr-o palnie. Pot exista pe parcurs inchideri hidraulice care pot dauna scurgerii libere. Verifica sifonul centralei. Acolo se strange slam si se poate infunda.

--------------------
UNDE-I FUM ... E SI CALDURA !!!
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2019 - 07:46 PM
Aer conditionat | Centrale termice