Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme incalzire
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > Tehnic
57ELU
Salutare lume,
Recunosc faptul ca nevoie si nestiinta m-au impins sa intru pe acest forum.

As vrea sa va prezint o problema legata de incalzire, problema pe care pana acum nu am reusit s-o rezolv cu nici un instalator.
Daca exista cineva care este dispus sa faca o vizita ( Bucuresti ) contra cost pt rezolvarea acestei probleme este bine venit.

Iata problema:

am o centrala termica murala, de 32 sau 34 din care pleaca 3 ramificatii ce urca la parter si etaj.

pe doua dintre ramificatii caloriferele din capatul coloanei sunt fierbinti, in timp ce la cea de a treia ramificatie caloriferul este mai mult rece.

mentionez ca la fiecare calorifer din capetele ramificatiilor am un aerisitor automat.

ce-i de facut?

astept solutiile voastre si va multumesc anticipat

CristianG
Pare o problema de echilibrare hidraulica sau dimensionare.
57ELU
QUOTE (CristianG @ Oct 5 2010, 02:13 PM) *
Pare o problema de echilibrare hidraulica sau dimensionare.

probabil, mie imi trebuie ca acel calorifer sa fie cald...
57ELU
nu gasesc o rezolvare?
CristianG
Ba da, reglarea hidraulica a instalatiei sau verificarea dimensionarii conductelor.

Reglare hidraulica se face din robinetii de retur.

Luati un instalator mai priceput. Ii spuneti "vreau sa fac si eu o reglare hidraulica a instalatiei", daca pare ca nu stie ce e aia, sunati la altul.
57ELU
toti sunt priceputi in reglarea asta
toti au umblat pe la retur
dar caloriferul ala tot rece ramane sau mai bine zis il aerisesc, se incalzeste si dupa 3-4 ore e iar rece.

CristianG
Inseamna atunci ca este o problema de dimensionare conducte.
57ELU
QUOTE (CristianG @ Oct 8 2010, 09:04 AM) *
Inseamna atunci ca este o problema de dimensionare conducte.

probabil, ideea e ca iese din centrala teava de 1 tol iar tot traseul e cu jumate
CristianG
Sigur e de aici, pe teava de 1/2 se pot transporta ~6kW energie termica.
57ELU
pai si ce trebuie sa fac?
sa pun de 1 tol prin toata casa?
CristianG
Nu, conductele se dimensioneaza in proiectul de instalatii de incalzire, unde se face si necesarul de incalzire. Recomandarea mea este sa luati legatura cu o firma autorizata ISCIR cf PT A1 pentru montaj si sa refaceti instalatia cu ei.
57ELU
Mercic prietene
moales florin
Avem de-a face cu trei factori,respectiv sectiunea tevii,debitul apei si viteza de curgere.Normal,ne intereseaza debitul apei ce curge printr-o sectiune(fi 16)la un moment dat.Sa cresc sectiunea nu pot.Ramane viteza de curgere.Ajuta pompa centralei cu o pompa suplimentara pe tur.Si cum nu vreau sa dau toate datele despre cum se alege o pompa dupa caracteristicile ei te sfatuiesc sa iei legatura cu o firma autorizata care va sti si cum se monteaza.Succes!P.S.Valabil daca toate incercarile de reglaj hidraulic au dau gres.
57ELU
am sa incerc urmatoarea solutie:
pun o vana de amestec si o pompa , pompa care sa plece atunci cand e deschide gazul centralei
apropos, tevile sunt in felul urmator
pleaca 1 tol, apio se continua traseul cu 3/4 iar la fiecare calorifer ajunge 1/2
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.