Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Montare centrala
Forumul Centrale-termice > Arena > Instalari, service si alte servicii
fullfit46
Vreau sa-mi montez singur o centrala termica, precum si instalatia sa mi-o fac singur. Intrebarea mea este : Este absolut necesar plecarea (din cele doua iesiri mai groase) din centrala cu pexal de 20 sau se poate pleca si cu pexal de 16 printr-un redus ?. Va multumesc.
moales florin
QUOTE (fullfit46 @ Sep 20 2010, 08:42 AM) *
Vreau sa-mi montez singur o centrala termica, precum si instalatia sa mi-o fac singur. Intrebarea mea este : Este absolut necesar plecarea (din cele doua iesiri mai groase) din centrala cu pexal de 20 sau se poate pleca si cu pexal de 16 printr-un redus ?. Va multumesc.

Cred ca se depaseste ceea ce a dorit Cristian cand a deschis acest sait.Si asta cu <<ajutorul>>lui obywan,new valis ,Cristian si alti colegi care lucreaza in sistem care din dorinta de a fi de ajutor dau informatii despre inlaturarea eventualelor defecte aparute la centrale facand sa para ca oricine le poate inlatura.Stimati colegi sper ca sunteti de acord cu mine, ca inlaturarea unui defect chiar si minor nu poate fi facut decat de o persoana autorizata si care stie ce are de facut.Stimate fulfit 46 am vazut foarte multe inntalatii facute de instalatori ,,cu nasul ros" si crede-ma toate au fost niste porcarii.Tu ai impresia ca vei economisi ceva bani daca iti vei face singur instalatia?Sigur vei avea surprize neplacute.Apeleaza la o societate autorizata si uita faptul ca romanul stie sa faca orice.Sper ca nu v-am deranjat cu cele spuse dar chiar nu mi se pare coret a da niste solutii si a indemna la eventuale reparatii facute de neofiti.
new_valis
Montarea unei centrale termice se face se face respectānd ĪNTOCMAI prescripţiile īn vigoare! Cel care confirmă legalitatea şi corectitudinea unei prestări īn domeniu este (conform noilor normative) RVT-ul!

Dacă am īnţeles bine, Florin face apel la respectarea legalităţii. OK! Toţi ne dorim asta!

E clar că autodidacţii nu au ce căuta īn această branşă....
CristianG
Poate ca este usor sa conduci masina, insa daca nu ai carnet de conducere nu ai voie. Noi aici repetam de fiecare data cand este cazul ca iti trebuie carnet de conducere daca vrei sa conduci masina.

Din PTA 1 / 2010:

Capitolul II, Sectiunea 1, Art. 8,

(2) Instalarea sau montarea aparatelor se efectuează de către producătorul acestora, de
către persoane juridice autorizate de către ISCIR sau de către persoane juridice autorizate
de autoritățile competente din statele membre. Persoanele juridice autorizate de autoritățile
competente din statele membre trebuie să fie īnregistrate īn Registrul ISCIR al persoanelor
juridice autorizate. Condițiile privind autorizarea de către ISCIR a persoanelor juridice care
efectuează instalarea sau montarea aparatelor precum și condițiile de īnregistrare īn
Registrul ISCIR al persoanelor juridice autorizate sunt stabilite īn prescripția tehnică
aplicabilă.

Capitorul II, Sectiunea 2, Art. 9,

(1) Instalarea aparatelor se efectuează sub supravegherea RSL, cu respectarea
legislației specifice īn vigoare. Īn situațiile īn care, conform legii, este necesară obținerea
unor avize suplimentare specifice, această obligație revine deținătorului/utilizatorului
aparatului.

Capitolul I, Sectiunea a 4-a, Art. 7, Alin (2),

d) RSL - Personal tehnic de specialitate, responsabil cu supravegherea lucrărilor de instalare, montare, reparare și īntreținere

Capitoul IX, Sectiunea a 4-a, Art. 43

g) RSL trebuie să verifice periodic, cel puțin o dată pe an, pregătirea tehnică a
personalului de execuție pentru instalare, montare, reparare și īntreținere, consemnānd
rezultatele īntr-un proces-verbal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.