Help - Search - Members - Calendar
Full Version: serpentina racire defecta
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > Tehnic
cristi belciu
Buna ziua
pe serpentina scrie 97 grade si ea declanseaza la 80 si ceva , pana in 90 grade . desi este o neconcordanta in ceasul de pe tur si ceasul din corpul centralei, totusi nici unul nu indica peste 90 grade ci intre 80 si 90. am schimbat serpentina cu alta noua identica si degeaba, aceeasi problema. ce trebuie sa fac, cum sa verific ?va rog sa ma ajutati inainte de a-i chema pe cei de la garantie, are doar 2 luni de cand e luata centrala si de-abia am puso in functiune.multumesc.cbelciu@gmail.com
new_valis
Te referi la STS?
cristi belciu
scuze dar nu cunosc termeni tehnici... e vorba de o chestie care declanseaza la o anumita temperatura si da voie unui jet de apa rece sa racoreasca cazanul...atat mi s-a explicat....
new_valis
Ca protecţie īmpotriva supraīncălzirii , cazanul este prevăzut cu o serpentină de răcire prin care circulă apă rece atunci cānd este depăşită o anumită temp. (de regulă 97 grd.C). Accesul apei reci este permis de o supapă de supratemperatură (sau de descărcare termică, sau STS) prereglată la temperatura de declanşare , atunci cānd temp. limită este depăşită.

QUOTE (cristi belciu @ Sep 9 2010, 11:33 PM) *
...pe serpentina scrie 97 grade si ea declanseaza la 80 si ceva , pana in 90 grade . desi este o neconcordanta in ceasul de pe tur si ceasul din corpul centralei, totusi nici unul nu indica peste 90 grade ci intre 80 si 90. am schimbat serpentina cu alta noua identica si degeaba, aceeasi problema....

Adică , peste 80 şi ceva , īncepe să declanşeze STS-ul ( curge din evacuarea serpentinei)? Că n-am prea īnţeles...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.