Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Centrale Demrad
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
onewing
Stie cineva ceva despre aceste centrale?
Are cineva? Cum se comporta? Cat este de fiabila?
Isi merita banii?
Gabriel
Sunt produse in Turcia. Vorbesti de centrale murale sau cazane?
CristianG
Am o prezentare pentru cazane pe combustibil solid. Daca vrei ti-o trimit pe mail. Demrad - Demir Dokum seria DKY.
onewing
Ma refeream la centalele murale.
Imi poti da o informatie legat de preturi pentru insatalre si punere in functiune... eventual o legatura in acest sens?
Sorin
CristianG
Vezi linkul

http://www.ucrom.ro/index/htm/centrale/mural-Demir.htm

Firma importatoare este UCROM 94 Impex SRL

Pentru instalare poti contacta orice firma autorizata ISCIR cf. PTA 1 pentru montaj de la adresa:

http://www.iscir.ro/societaut3MI.php

Preturi (informativ): ~2.500.000 pentru montajul centralei (numai centrala) si 1.200.000/radiator.

Punerea in functiune este asigurata gratuit la majoritatea centralelor (trebuie sa verifici cu vanzatorul) de firmele din certificatul de garantie al centralei.
GeorgeE
Piata abunda de centrale marci mai cunoscute sau mai putin cunoscute. Sunt centrale pe care le cumpara oamenii direct gen Ariston, Vaillant, Junkers Bosch pentru ca recunosc marca si centrale care se cumpara la recomandarea instalatorilor: Protherm, Beretta, Arca.

Tu de ce te-ai oprit la Demrad?
onewing
Am facut comparatie intre caracteristici termice -pret pentru mai multe tipuri, si dpdv pret/caracteristici, asta mi s-a parut cea mai avantajoasa.
Voi aveti alte propuneri?
Le astept, poate sunt mai bune
Sorin
GeorgeE
Caracteristicile exacte in prezentarile producatorilor cred ca sunt doar dimensiunile centralelor smile.gif , randamente, puteri si altele nu stiu cat de exacte sunt. Zicea cineva pe aici ca centralele Motan au randament de 93% garantat si Baxi de 90%. Nu ca ar fi o mare diferenta dar totusi, Motanul il face un producator de vopsea din Romania si Baxi un concern cu specific pe asa ceva.
La aer conditionat exista EUROVENT, dupa care se certifica toate masuratorile si este sigur ca toate sunt analizate in acelasi fel (idea de a compara mere cu mere si pere cu pere), la centrale nu stiu sa existe un astfel de standard.
Centralele Demrad nu le cunosc, dar ar trebui sa aiba cel putin o ruda de-a mea si un prieten ca sa ma determine sa-mi cumpar si eu smile.gif
onewing
Tu un locul meu ce ai pune?
Datele probl: dispun pt centrala 25.000.000 lei
Vreau apa calda cu temp in jur de 40 grd si la bucatarie si la baie 80% simultan
imi trebuie obligatoriu tiraj fortat
GeorgeE
biggrin.gif He, he am 25 mil. si imi cumpar centrala... laugh.gif

In primul rand ma gandesc sa fie o centrala cu un nume, caci daca se strica sa nu-mi zica nimeni nimic (vezi sotie, vecin, soacra etc.) ca am fost fraier si am luat dinasta cand puteam sa iau dinaia.
Cu apa calda nu ma doare prea tare pentru ca o sa reglez centrala aproape de maxim si o sa incropesc din baterie, asa ca voi avea debit la 40 grd; daca mai da drumul cineva la un alt robinet voi reduce din apa rece. Si oricum ce mi-s 11 l/min, ce mi-s 11.3 l/min (asta daca ar fi sa-i cred).

De Baxi nu prea am bani, dar ar fi fost bine cu 8 ani garantie, Cu Junkers sunt chiar la fix dar de ce imi dau Ariston 3 ani garantie si Junkers numai 2? Chiar imi trebuie centrala nemteasca cand italienii sunt lideri in productia de centrale murale? Daca iau Ariston imi mai raman bani pentru instalare si ceva piese ... pentru ca sigur imi mai trebuiesc.
Noname sigur nu iau pentru ca o sa ma doara capul mai tarziu.

Lamborghini iarasi suna bine dar nu sunt reprezentati in Romania de firma producatoare, Ferroli... este laudata mult pe net dar parca incearca sa mi-o vare pe gat. Ar mai fi vreo marca? Westen, ii fac reclama la televizor (nu am mai vazut-o de mult) si este tot a lui Baxi. :roll: Immergas este tot italiana si sunt lideri la ei in tara, dar la noi?

Mie mi-ar placea Ariston, dar sotia cred ca vrea nemteasca (suna mai bine cand le spune prietenelor).

onewing ai o sarcina grea. 25 mil nu-s de colea, plus ca mai sunt si alti bani pe langa centrala. Numai de n-ar fi fost atatea marci, daca ar fi fost 3 era mai simplu.

Succes !
GeorgeE
Am uitat sa scriu, nemteasca adica Junkers
Gabriel
Esti sigur ca este nemteasca?
onewing
Multumesc mult,
Uite, am mai gasit o oferta de la Roca - spania Victoria 20/20 o cheama la 21 M
Ce parere ai?

Din ce am aflat, Demrad este un fel de "Renaul Turcia" al lui Electrolux.

Referitor la Ariston.. comentariile pe care le-am intalnit n-au prea fost incurajatoare, totusi... mi-ai dat subiect de gandire intensa pentru urmatoarea saptamana
GeorgeE
Pt Gabriel: nu sunt sigur, dar este ceva sigur la noi acum? Si nici nu prea conteaza, Renault fabrica in Turcia, aparatele de aer conditionat sunt toate din China, Nike din India, tricotaje in Romania smile.gif

Pt onewing: Mi-ar fi placut sa se cheme Electrolux nu Demrad, Electrolux facea la Satu Mare aragazuri si centrale termice (primele centrale acum 10 ani cred) si o vreme lumea a crezut ca Electrolux este o firma romaneasca, nu colosul in electrocasnice.

Personal nu am vazut cum merg centralele de care vorbim, ne-ar trebui un om de la service aici, dar ei nu prea stau pe net, stau pe teren si butoneaza la ele smile.gif iar sefii lor daca stau pe net ar spune ca toate se strica, unele mai des decat altele. Si apropo de oamenii de la service am vazut un subiect aici cu un immergas care il tot reparau oamenii de la service si de fapt nu aveau ce repara (cel putin asa a explicat Mr. admin).
smile.gif

Roca fac niste echipamente profesionale de frig (chillere, ventiloconvectoare) foarte apreciate (evident si pentru pretul lor, fata de Trane, York), ar trebui investigat putin. Pe partea de aer conditionat aduc in tara diversi, nu este o reprezentanta. Romstal spunea ca are exclusivitate pentru Roca, dar nu este tocmai asa.
onewing
Am primit o oferta de la Radox pt niste centrale Roca,
problema insa este ca pe site-ul lor n-am vazut decat componente nu si end user products
GeorgeE
Radox se ocupa de echipamente mari de obicei, nomenclatorul lor de produse este extrem de mare. Ar trebui sa iti dea o prezentare pentru centrala (un pdf ceva). Oricum vanzarile lor catre client final cred ca sunt foarte mici, de obicei lucreaza cu firme distribuitoare.

Sorry ca nu pot scrie mai mult, dar azi sunt foarte prins. :shock:
guvernul
Onewing, de ce nu incerci un Hermann?
onewing
nu stiu absolut nimic despre ele
GeorgeE
Hermann sunt vandute de Romstal, insa depinde ce model ai in vizor pentru ca ei mai au Habitat care il prezinta ca fiind Hermann dar pe el scrie Romstal si parerea generala este ca Habitat este OEM fabricata in alta parte pentru ei.

Vezi aparatele de aer conditionat Habitat care sunt fabricate la AUX in China (cel mai ieftin aparat de aer conditionat din China anul acesta).
GeorgeE
(guvernul)
Onewing, de ce nu incerci un Hermann?

As incerca si eu un pui cu ciuperci si daca nu imi place o sa incerc o friptura de vita, si daca nici friptura nu e buna as mai incerca altceva din meniu.

laugh.gif

no offense guvernul dar onewing incearca sa plaseze 25 milioane cat mai bine, nu prea exista loc de eroare sau incercare in treaba asta.
onewing
Legat de problema centralei, va multumesc foarte mult, pentru ca parerile voastre mi-au fost de mare ajutor.
Am hotarat sa cumpar o centrala victoria 20/20F de la radox, "produsa" de la roca spania. Sper sa fi facut o alegere buna. este o centrala acceptabila ca pret si destul de simpla (n-o sa trebuiasca sa scolesc prea mult utilizatorii mei din casa).
Raman numai solutiile tehnice te executie al circuitului termic si de conectare a circuitelor la retea.

Multumesc mult.
Ajutati-i si pe ceilalti cum m-ati ajutat pe mine
Sorin
onewing
Legat de problema centralei, va multumesc foarte mult, pentru ca parerile voastre mi-au fost de mare ajutor.
Am hotarat sa cumpar o centrala victoria 20/20F de la radox, "produsa" de la roca spania. Sper sa fi facut o alegere buna. este o centrala acceptabila ca pret si destul de simpla (n-o sa trebuiasca sa scolesc prea mult utilizatorii mei din casa).
Raman numai solutiile tehnice te executie al circuitului termic si de conectare a circuitelor la retea.

Multumesc mult.
Ajutati-i si pe ceilalti cum m-ati ajutat pe mine
Sorin
GeorgeE
Succes, ai ales bine. Nu cunosc centrala dar ii cunosc pe cei de la Radox si pot sa spun ca trateaza lucrurile cu seriozitate.

:gj:
onewing
Sa fie... chiar am morcovu' pana o vad functionand si facandu-si treaba
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.