Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2 hidrofoare pe acelasi sorb
Forumul Centrale-termice > Arena > Cea mai buna solutie tehnico-economica...
gabimok
Am deja montat un hidrofor si vreau sa pun inca unul,pt un vecin,posibilitatea sa pun inca un sorb e imposibila pt ca dupa montarea primului sorb am turnat 30-40 cm de beton intre fantana si caminul tehnic.Care ar fi solutia tehnica de montare,sa pun un teu?
CristianG
Pentru marirea debitului sau inaltimii de pompare?
gabimok
e vorba de alimentarea din tr-o fantana a 2 case,separate
DorinColita
QUOTE (gabimok @ Apr 1 2010, 08:46 AM) *
Am deja montat un hidrofor si vreau sa pun inca unul,pt un vecin,posibilitatea sa pun inca un sorb e imposibila pt ca dupa montarea primului sorb am turnat 30-40 cm de beton intre fantana si caminul tehnic.Care ar fi solutia tehnica de montare,sa pun un teu?

O solutie tehnica ar fi sa folosesti un hidrofor sau submersibila pentru scoaterea apei din fantana si deversarea ei intr-un bazin de acumulare-decantare. De acolo cu hidrofor pentru fiecare locuinta in parte, filtrare, dedurizare, etc.
A doua solutie tehnica este folosirea unui singur hidrofor cu un debit putin mai mare care sa asigure un debit necesar pentru ambele locuinte la un consum de varf (cel putin 2 furtune de udat gradina concomitent la presiune 2 bari).
A treia solutie, Teu pe alimentare (alimentarea min 1"-1,5"), sorb cu supapa in fantana, clapet sens pe intrarea in fiecare pompa. Atentie la diferenta de nivel dintre pompa si luciul apei, max 7 m, altfel trebuie folosit ejector si atunci folosesti un singur hidrofor.
Spor la treaba.
gabimok
Am sorbul la cca 5 m adancime ,traseu orizontal 80 m,cu diferenta de nivel de 1,5 m in sus,dupa traseul de 80m intrare in casa,P+M.Plus robinet in curte pt udare gazon.
Cam ce caracteristici ar trebui sa aiba un hidrofor pt asemenea necesitati?
gabimok
Am montat un Grundfos jp basic 4pt,1,13 kw,insa presiunea standard era prea mica si am ridicat-o la 2,4-4 bari(1,1-2,2 bari din fabrica cu 1 in butelie de aer)acum la presiunile acestea cat aer trebuie sa aiba presiune in butelie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.