Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme Viessmann Vitopend 100
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > Tehnic
Andrei_B
Am si eu o problema cu presiunea in instalatie este prea mica zic eu.....cand centrala nu incalzeste presiunea sta la 0,9 bar....
Tin sa precizez ca am aerisit caloriferele pentru a scoate aerul din ele, problema care ma framanta in momentul acesta este legata de faptul ca robinetul de culoare neagra de la centrala cel care ma ajuta sa reglez presiunea in calorifere (am inteles ca trebuie sa fie la 1,5-2 bari cand centrala sta) este intepenit pur si simplu nu pot sa il deschid...
De mers centrala merge la 1,5 bari presiune si 60 C....
Sper ca cineva care se pricepe sa-mi dea si mie un sfat in legatura cu rezolvarea problemei mele...
Va multumesc anticipat,
Andrei
new_valis
Nu pare sa fie vreo problema cu centrala. Se mai intampla sa mearga mai greu robinetul de umplere ; insista mai cu incredere wink.gif
serban valentin
Atentie la sensul de deschidere a robinetului.
lnxcatalinu
La mine a fost inginerul de la viessman de mi-a facut centrala si apoi dupa ce a terminat a luat un cleste a desfacut robinetul destul de greu si a umplut instalatia la 1,5 Bar.Mi-a mai zis sa nu las instalatia cu presiune sub 1 Bar.....
new_valis
E bine de stiut: umplerea se face DOAR cu centrala oprita ! (atunci servomotorul vanei deviatoare este in pozitie neutra si umplerea se face corespunzator).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.