Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Centrala cu gazeifiere si boiler trivalent = nepotrivire de caracter
Forumul Centrale-termice > Arena > Instalari, service si alte servicii
mirciulika
Va salut,
Vin si eu cu o intrebare si-mi cer scuze moderatorilor daca am postat aiurea.

Am o centrala de 50 Kw Astra cu gazeifiere si boiler trivalent care cica ar trebuii sa incalzeasca apa.

Intrebarea: Acest boiler merge sa fie cuplat si electric dar si prin centrala in acelasi timp??

Sa ma explic:
As vrea ca atunci cand exista foc in centrala, acest boiler sa incalzeasca apa cu energia termica din centrala.
Si atunci cand nu exista foc in centrala sa incalzeasca apa electric.

Am pus aceasta intrebare si baiatului care l-a montat si-mi spune ferm ca nu se poate asa ceva.
Momentan boilerul este cuplat electric.

Astept cu interes parerile voastre,
Cu stima,
Mirciulika

obywan
QUOTE (mirciulika @ Oct 19 2009, 08:12 AM) *
Va salut,
Vin si eu cu o intrebare si-mi cer scuze moderatorilor daca am postat aiurea.
Am o centrala de 50 Kw Astra cu gazeifiere si boiler trivalent care cica ar trebuii sa incalzeasca apa.
Intrebarea: Acest boiler merge sa fie cuplat si electric dar si prin centrala in acelasi timp??
Sa ma explic:
As vrea ca atunci cand exista foc in centrala, acest boiler sa incalzeasca apa cu energia termica din centrala.
Si atunci cand nu exista foc in centrala sa incalzeasca apa electric.
Am pus aceasta intrebare si baiatului care l-a montat si-mi spune ferm ca nu se poate asa ceva.
Momentan boilerul este cuplat electric.
Astept cu interes parerile voastre,
Cu stima,
Mirciulika

Pe partea de alimentare electrica boilerul are un termostat propriu si va incalzi apa electric pana ajunge la temperatura reglata din acel termostat. Pe partea de agent termic care vine de la centrala prin serpentina boilerului temperatura este reglata probabil de o automatiuzare daca pompa de boiler este legata la asa ceva sau la centrala daca aceasta are prevazut comanda pentru pompa de boiler. Ce am vrut sa spun este ca cele 2 sisteme de incalzire a apei din boiler merg independent una de alta si pot functiona in acelasi timp amandoua, dar ca sa nu mai mearga pe electric va trebui sa reglezi temperatura din termostatul electric al boilerului la o valoare mai mica decat temperatura de oprire a pompei de agent termic pentru boiler astfel incat daca in boiler este apa calda mai fierbinte decat valoarea reglata din termostat acesta nu mai comanda rezistenta electrica de incalzire.
mirciulika
Ma gandeam eu ca trebuie sa mearga si simultan, problema este ca: pompele care duc apa din centrala in serpentina boilerului sunt scoase din functiune acum. De fiecare data cand vreau sa trec pe apa din centrala, omul care mi-a instalato, zice ca trebuie sa vina el sa faca nu stiu ce schimbari de fire p-acolo.

Intrebarea este: pompele care fac aceasta recirculare trebuie sa fie fie legate la vre-un contact al boilerului sau pur si simplu la orice priza de 220v ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Edit: Imi cer scuze dar sant paralel cu chestiile astea!
new_valis
Pompa de boiler este actionata ori de automatizarea cazanului (daca exista asa ceva), ori de termostatul de pe boiler (diferit de termostatul ce actioneaza rez. electrica) - iarasi, daca boilerul este echipat cu asa ceva (sunt boilere duale care au doar comanda pe rez.electrica angry.gif ...)
mirciulika
M-am lamurit care-i buba, se pare ca imi lipsesc o parte din piese.
Se va face ce trebuie.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor.

Sanatate si numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.