Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor!
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
Armanu
Buna ziua, am o rugaminte pentru cei care ma pot lumina. Explicati va rog unei diletante care sunt diferentele intre centralele cu tiraj natural si cele in condensie.O centrala pe combustibil solid insemna ca poate arde si brichete de carbuni inclusiv??? Cazanele din fonta si otel de fapt pentru ce sunt.
Sunt angajata la o firma producatoare de brichete de carbuni, si as dori sa stapanesc mai bine cunostintele din acest domeniu avand in vedere ca pana acum eram paralela de ceea ce insemna centrale termice, iar in momentul in care discut cu un client sa am certitudinea ca vorbesc in cunostinta de cauza si nu debitez prostii.
Si inca o chestie, de ce parametri ale centralei trebuie sa tin cont in momentul in care recomand cuiva brichete de carbuni???
Multumesc.

CristianG
Domeniul acesta este foarte vast, pentru cineva care nu are legatura nu exista o formula magica sa stie totul peste noapte. Noi putem raspunde la cateva intrebari sa lamurim cateva lucruri, insa... nici intrebarile nu sunt corect puse, pentru fiecare ar trebui multe explicatii.

Ex: Tiraj natural -> condensie (adica condensare/condensatie?), diferentele intre ele? Sunt lucruri diferite in primul rand, e ca si cum ati intreba care este diferenta dintre teava de esapament de la masina si injectia la motor, fac parte din masina dar sunt lucruri care nu se compara intre ele.

Ce sunt cazanele de otel si de fonta? pai... cele din otel sunt construite din otel, iar cele din fonta... din fonta.

Imi pare rau ca va tai asa elanul, insa unele lucruri nu se fac, nu ma duc pe forum de avioane si zic "tocmai m-am angajat la Aero SRL si vreau sa par ca stiu totul despre avioane, ma poate ajuta cineva?"
Armanu
QUOTE (CristianG @ Aug 14 2009, 01:19 PM) *
Domeniul acesta este foarte vast, pentru cineva care nu are legatura nu exista o formula magica sa stie totul peste noapte. Noi putem raspunde la cateva intrebari sa lamurim cateva lucruri, insa... nici intrebarile nu sunt corect puse, pentru fiecare ar trebui multe explicatii.

Ex: Tiraj natural -> condensie (adica condensare/condensatie?), diferentele intre ele? Sunt lucruri diferite in primul rand, e ca si cum ati intreba care este diferenta dintre teava de esapament de la masina si injectia la motor, fac parte din masina dar sunt lucruri care nu se compara intre ele.

Ce sunt cazanele de otel si de fonta? pai... cele din otel sunt construite din otel, iar cele din fonta... din fonta.

Imi pare rau ca va tai asa elanul, insa unele lucruri nu se fac, nu ma duc pe forum de avioane si zic "tocmai m-am angajat la Aero SRL si vreau sa par ca stiu totul despre avioane, ma poate ajuta cineva?"

Imi cer scuze, intr-adevar intrebarile nu sunt bine puse, ...sa reiau,de exemplu care sunt diferentele intre principiile de functionare ale centralelor in condensatie si centralelor cu tiraj natural?
Referitor la cazane ma intereseaza ce fac ele in plus fata de centrale de exemplu, si nu din ce material sunt facute...

obywan
QUOTE (Armanu @ Aug 14 2009, 05:38 PM) *
Imi cer scuze, intr-adevar intrebarile nu sunt bine puse, ...sa reiau,de exemplu care sunt diferentele intre principiile de functionare ale centralelor in condensatie si centralelor cu tiraj natural?
Referitor la cazane ma intereseaza ce fac ele in plus fata de centrale de exemplu, si nu din ce material sunt facute...

Cred ca intrebarea trebuia pusa in felul urmator si anume care este diferenta intre o centrala cu tiraj natural si una cu tiraj fortat. Centrala in condensatie este o centrala cu tiraj fortat la care se recupereaza caldura din gazele arse prin fortarea formarii condensului din vaporii de apa care exista in gazele arse. La o centrala cu tiraj fortat evacuarea gazelor arse se realizeaza cu ajutorul unui ventilator care extrage gazele arse din camera de ardere etansa de aici rezultand si dimensiuni reduse ale tubulaturii de evacuare pe cand la centralele cu tiraj natural camera de ardere nu mai este etansa de aceea se mai numesc si centrale cu arzator atmosferic adica flacara consuma oxigen din incaperea unde este montata iar evacuarea gazelor arse se realizeaza in mod natural prin intermediul unui cos de fum care trebuie construit dupa anumite cerinte (ceva asemanator cu cel de la sobele de teracota). Atat centralele cat si cazanele sunt concepute pentru a prepara agent termic care poate fi folosit la incalzire sau la preparare apa calda sau care prepara direct abur sau alte scopuri care nu imi mai vin acum in minte dar oricum am enumerat cele mai numeroase aplicatii. Cand vorbesti de cazane trebuie sa fii mai explicita pt. a putea face diferente intre ele si centrale pt. ca practic vorbim de acelasi lucru avand in vedere ca scopul lor final este acelasi si l-am enuntat mai sus. Daca te referi la categorii trebuie sa stii ca exista cazane care se pot clasifica dupa combustibilul pe care il folosesc(gaz, curent electric, lemn, peleti, carbuni etc) si la faptul ca acestea pot fi de perete(murale) sau de pardoseala, dar despre o centrala de pardoseala de 100kw in practica de zi cu zi nu o mai numesc centrala ci spun cazan de pardoseala. Pentru a te putea pune la punct cu teoria iti recomand prescriptia tehnica PTA1 unde ai toate definitiile explicate f. clar. Si pentru ca lucrezi la o fabrica de brichete de carbunei mai trebuie sa stii ca nu orice cazan de combustibil solid merge si cu carbuni sau nu cu orice tip de carbuni. Acest lucru il specifica fiecare fabricant in cartea tehnica a cazanului si va trebui sa sapi pe la multi fabricanti sa descarci manuale ale cazanelor pe care le produc si sa citesti acolo ce cazane merg cu carbuni si care nu pentru a putea recomanda corect unui potential client daca sa cumpere sau nu de la voi. Nu vreau sa te sperii dar ai f. mult de studiat ca sa ajungi sa fii bun intr-un domeniu destul de vast, iar eu am incercat doar sa-ti fac o idee cu ce vei avea de confruntat de acum inainte. Nu pot decat sa-ti urez multa bafta si rabdare pt. ca nimeni nu s-a nascut invatat peste noapte, iar unora le-a luat ani buni sa cunoasca ce vrei tu sa afli dintr-un topic de forum.
new_valis
Si articolele din home page-ul acestui site ofera informatii de genul celor cerute de tine. E bine sa le parcurgi , ca sigur iti folosesc.

ps: cei de la ROMSTAL au un curs tehnic foarte bun < in format elecronic > , efectiv pentru profani , unde iti explica de la "Adam si Eva" , ce-i ala cazan, ce-i ala arzator, principiile de functionare ale cazanelor, si multe, multe altele ! Deci, ca o sugestie : ia legatura cu baietzii...
CristianG
Centrala termica este un ansamblu de echipamente format din: CAZAN (unul sau mai multe), pompe, elemente de legatura si distributie, elemente de evacuare a produselor arderii, instalatiile de automatizare etc. Centrala termica nu este cazanul, cazanul este doar elementul care transforma o forma de energie in energie termica.

Consider ca acest subiect este incheiat momentan, vom relua dupa ce va mai documentati un pic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.