Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Firme specializate pentru obtinerea autorizatiilor
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
Horatiu
Exista in Bucuresti firme specializate care se ocupa cu obtinerea tuturor autorizatiilor si aprobarilor necesare pentru montarea unor centrale de apartament?
CristianG
Momentan nu cunosc nici o firma care sa ofere acest pachet. Dar mai nou, odata cu scrisoarea de la RADET se primeste si o lista cu firme care pot efectua proiectul de debransare.
guvernul
Cred ca te referi la proiectul pe care il cere radet-ul si care e necesar in cazul blocurilor necontorizate, nu-i asa?
onewing
exista dar trebuie sa cauti mult, si te costa si mai mult... pe mine m-a costat debransarea in vara asta 400 eur. Inainte sa te apuci sa cauti firma, asigura-te ca ai acces la toate documentele necesare (proiectul original al instalatiei de incalzire, realizat de constructor, acordul asociatiei, etc
dan_graziella
am instalatia realizata si autorizata de distrigaz, din anul 2000, cand m-am debransat.acum imi cumpar o centrala termica pe care o iau de la o firma autorizata iscir, care va asigura in pret si punerea in functiune, garantia si service, etc.de ce alte aprobari/documente/etc am nevoie?
CristianG
Proces verbal de probe de presiune la rece de la firma autorizata ISCIR cf PTA1 pentru montaj/instalare, care va face instalatia de incalzire si o copie dupa autorizatia lor.
bittek
("onewing")
exista dar trebuie sa cauti mult, si te costa si mai mult... pe mine m-a costat debransarea in vara asta 400 eur. Inainte sa te apuci sa cauti firma, asigura-te ca ai acces la toate documentele necesare (proiectul original al instalatiei de incalzire, realizat de constructor, acordul asociatiei, etc

Te-ai cam intepat cu 400 euro eu 700.000 m\lei am obtinut debransarea pt.insatalare centrala termice de la radet.
guvernul
eu am facut debransarea pe gratis - de fapt a fost facuta de firma care mi-a instalat microcentrala si a facut instalatia de incalzire. Cei de la Radet s-au lins pe bot de orice leu. E drept ca am consultat un avocat (prieten) si am consultat mai multe legi.
bittek
("guvernul")
eu am facut debransarea pe gratis - de fapt a fost facuta de firma care mi-a instalat microcentrala si a facut instalatia de incalzire. Cei de la Radet s-au lins pe bot de orice leu. E drept ca am consultat un avocat (prieten) si am consultat mai multe legi.

Gratis crezi tu,ai vazut ceva gratis in lumea asta,totul se plateste,poate nu ai bagat tu de seama.
guvernul
Am spus clar ca a fost gratis pentru ca nu le-am platit nimic celor de la radet. Dupa ce m-am inteles la pret cu firma care mi-a facut instalatia le-am spus sa-i faca si debranzarea si au facut-o, fara sa le dau nimic in plus. Asta se numeste economie de piata si respectarea clientului. (pentru ca daca nu acceptau sa-mi faca debransarea apelam la o alta firma si pentru instalatie).
onewing
Te-ai cam intepat cu 400 euro eu 700.000 m\lei am obtinut debransarea pt.insatalare centrala termice de la radet.

poate la tine administratorul blocului a fost de acord sa faci debransarea, asa pe neve...
bittek
("onewing")

poate la tine administratorul blocului a fost de acord sa faci debransarea, asa pe neve...

Nu mai inteles am obtinut de la RADET debransarea legala fara proiecte si care costa 700.000 acesti bani sint pentru taiarea efectiva a caloriferelor si blindarea apei calde.
@guvernul
Pai si eu am facut debransarea cu firma care mi-a facut instalatia,asta nu inseamna ca au acordul de la RADET pentru debransare,efectiv au venit si au taiat caloriferele nu i-am mai asteptat pe cei de la RADET sa vina sa o faca cu toate ca achitasem taxa.
onewing
"Pai si eu am facut debransarea cu firma care mi-a facut instalatia,asta nu inseamna ca au acordul de la RADET pentru debransare,efectiv au venit si au taiat caloriferele nu i-am mai asteptat pe cei de la RADET sa vina sa o faca cu toate ca achitasem taxa."

La tine, poate a fost administratia de acord.. la mine, si asa au facut figuri.
I-am calmat cand le-am spus ca tai tevile de inchidere de circuit de la mine din casa dc nu se potolesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.