Help - Search - Members - Calendar
Full Version: centrala pe gaz instant - doar pt prepararea ACM
Forumul Centrale-termice > Arena > Cea mai buna solutie tehnico-economica...
poe
Buna ziua,
In prezent folosesc la prepararea ACM o centrala cu combustibil solid (cocs) pe care o folosesc si la incalzire. Cineva mi-a recomandat sa-mi iau o centrala murala pe gaz pentru prepararea ACM pe care sa o conectez la o butelie prin schimbarea diuzei. De asemenea mi-a specificat ca daca schimb diuza pierd garantia. Va rog sfatuiti-ma ce sa fac si la ce model sa ma orientez, specific aici ca maxim 2 persoane vor folosi ACM.
terman
QUOTE (poe @ Nov 10 2008, 12:41 PM) *
Buna ziua,
In prezent folosesc la prepararea ACM o centrala cu combustibil solid (cocs) pe care o folosesc si la incalzire. Cineva mi-a recomandat sa-mi iau o centrala murala pe gaz pentru prepararea ACM pe care sa o conectez la o butelie prin schimbarea diuzei. De asemenea mi-a specificat ca daca schimb diuza pierd garantia. Va rog sfatuiti-ma ce sa fac si la ce model sa ma orientez, specific aici ca maxim 2 persoane vor folosi ACM.

daca e doar ptr. apa calda de ce nu montezi un instant ?....sau vrei sa o folosesti pe viitor si ptr. incalzire ?...la butelie de care ?....o butelie obisnuita de aragaz este f. periculoasa,nu-i de recomandat.
new_valis
QUOTE (poe @ Nov 10 2008, 02:41 PM) *
Cineva mi-a recomandat sa-mi iau o centrala murala pe gaz pentru prepararea ACM pe care sa o conectez la o butelie prin schimbarea diuzei. De asemenea mi-a specificat ca daca schimb diuza pierd garantia.

Nu lua in consideratie acel sfat. Vine de la cineva care habar n-are!

Este interzisa utilizarea recipientelor mobile de GPL (butelii de aragaz) ca solutie de alimentare cu combustibil a centralelor!
poe
Deci sa-nteleg ca nu am voie sa conectez o butelie (tip aragaz) la o centrala din aceasta tip "boiler instant pe gaz"?. Ce inseamna in specificatiile lor cand scrie "optional gpl"?

terman, ce vrei sa zici prin "daca e doar ptr. apa calda de ce nu montezi un instant ?." te referi la instant electric? Eu la instant pe gaz ma refeream, dar nu am stiut termenul, mai tarziu am vazut ca asa se numesc, boilere instant pe gaz.
terman
QUOTE (poe @ Nov 13 2008, 12:42 PM) *
Deci sa-nteleg ca nu am voie sa conectez o butelie (tip aragaz) la o centrala din aceasta tip "boiler instant pe gaz"?. Ce inseamna in specificatiile lor cand scrie "optional gpl"?

terman, ce vrei sa zici prin "daca e doar ptr. apa calda de ce nu montezi un instant ?." te referi la instant electric? Eu la instant pe gaz ma refeream, dar nu am stiut termenul, mai tarziu am vazut ca asa se numesc, boilere instant pe gaz.

ai scris "centrala murala"...dar daca te-ai gindit la instant(pe gaz),atunci e ok....dar ptr. ca nu merita sa faci contract cu furnizor de GPL(presupune butelie mare,conditii restrictive de amplasare/functionare)....cred ca un instant electric s-ar "lipi" mai bine.
terman
QUOTE (poe @ Nov 13 2008, 12:42 PM) *

ai scris "centrala murala"...dar daca te-ai gindit la instant(pe gaz),atunci e ok....dar ptr. ca nu merita sa faci contract cu furnizor de GPL(presupune butelie mare,conditii restrictive de amplasare/functionare)....cred ca un instant electric s-ar "lipi" mai bine.....sau un boiler termoelectric cuplat la ct. pe lemne....e boiler cu serpentina si rezistenta electrica,iar apa o incalzesti dupa preferinta,ori electric ori indirect cu ag. termic in serpentina
poe
Trag concluzia urmatoare: pot folosi un boiler instant pe gaz dar in nici un caz conectat la o butelie de aragaz. De ce? Folosesc o centrala pe combustibil solid pe care am conectat-o si la un boiler pt ACM, dar vara mi-este cam peste mana sa fac focul doar pt apa menajera, iar boilerul (camera centralei) este destul de departe de camera pe care o folosesc ca baie si pierd randament.

Deci acel "cineva" mi-a recomandat sa folosesc un boiler instant pe gaz dar cu o butelie de aragaz. Care sunt riscurile?
CristianG
Frecventa schimbarii buteliilor genereaza uzura la sistemul de alimentare al instantului crescand pericolul de scurgeri de gaz si automat de explozie si de aici restrictiile impuse.
instalator
Cu ani in urma cand iscirul nu intrase "pe fir" cu adevarat , am montat la Medgidia (unde nu erau gaze naturale ca de altfel in toata Dobrogea) centrale termice alimentate cu butelii de aragaz.O alta problema care aparea era gazeificarea GPL-ului . Daca buteliile erau amplasate in spatii neincalzite sau putin incalzite trecerea GPL-ului din stare lichida in cea gazoasa se efectua greu si foarte des centrala intra in avarie pe lipsa gaz.ORICUM NU RECOMAND NIMANUI SA FOLOSEASCA ALIMENTAREA LA CENTRALA CU GAZ DE LA BUTELIILE DE ARAGAZ.
poe
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte! Cred ca voi trece la un instant electric.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.