Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema la pozitionarea cosului de evacuare
Forumul Centrale-termice > Arena > Instalari, service si alte servicii
Ciprian
Am fost plecat o perioada si nu au fost prea bine coordonate lucrarile sad.gif , defapt cel ce mi-a montat centrala a uitat sa-mi spuna... si s-a ajuns la aceasta situatie de cascadorii rasului...

Centrala este Ferolli de 24 KW cu tiraj fortat. Oare exista diverse prelungiri pentru cosul de evacuare? As fi vrut sa sparg sus... orice parere este binevenita. Multumesc anticipat!
new_valis
Da, exista prelungiri de cos ( 1 m) , si coturi intermediare (vezi cartea tehnica a centralei).

Dar asa cum vad, nu se poate iesi cu cosul prin peretele pe care e montata centrala?
CristianG
QUOTE (new_valis)
Dar asa cum vad, nu se poate iesi cu cosul prin peretele pe care e montata centrala?

Cred ca e o alta camera acolo.

Deasupra geamului este grinda sau buiandrug.

Lungimea echivalenta permisa pentru kit evacuare coaxial 60/100 este 4 m. Cotul la 90 grd este considerat lungime echivalenta 1 m.

=> cot pe centrala, cot pentru ridicat in sus, cot pentru readus la orizontala => sunt deja 3 m => trebuie sa fie mai putin de 1 m de la centrala afara, mai e cotat si deflectorul...
terman
QUOTE (CristianG @ Aug 14 2008, 08:23 AM) *
Cred ca e o alta camera acolo.

Deasupra geamului este grinda sau buiandrug.

Lungimea echivalenta permisa pentru kit evacuare coaxial 60/100 este 4 m. Cotul la 90 grdC este considerat lungime echivalenta 1 m.

=> cot pe centrala, cot pentru ridicat in sus, cot pentru readus la orizontala => sunt deja 3 m => trebuie sa fie mai putin de 1 m de la centrala afara, mai e cotat si deflectorul...

doar sa foloseasca 80/125,dar tot nu stii configuratia cladirii ptr. a-ti da seama in ce directie sa se duca.
Ciprian
Merci pt raspunsuri, totusi inca nu sunt hotarat ce sa fac, in spatele centralei sunt alte camere. As mai avea o intrebare, odata cu lungirea cosului creste consumul de gaz?
terman
QUOTE (Ciprian @ Aug 14 2008, 10:44 PM) *
Merci pt raspunsuri, totusi inca nu sunt hotarat ce sa fac, in spatele centralei sunt alte camere. As mai avea o intrebare, odata cu lungirea cosului creste consumul de gaz?

exista diafragme ptr. reglarea tirajului.o solutie ar fi sa te duci vertical cu tubulatura.....sau traseu orizontal cu mai multe coturi la 45 sau 90 grd,dar tubulatura 80/125.....insa costa separat,nu este inclusa in pret,ca si adaptorul(piesa de trecere de la 60/100 la 80/125)
SuperMario
QUOTE (Ciprian @ Aug 13 2008, 09:40 AM) *
Am fost plecat o perioada si nu au fost prea bine coordonate lucrarile sad.gif , defapt cel ce mi-a montat centrala a uitat sa-mi spuna... si s-a ajuns la aceasta situatie de cascadorii rasului...

Centrala este Ferolli de 24 KW cu tiraj fortat. Oare exista diverse prelungiri pentru cosul de evacuare? As fi vrut sa sparg sus... orice parere este binevenita. Multumesc anticipat!

blink.gif Asta da cascadorie:))Very funny. Imi pare rau pentru proprietar... unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.