Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BERETTA EXCLUSIVE GREEN
Forumul Centrale-termice > Arena > Cea mai buna centrala termica
new_valis
QUOTE (SuperMario)
Eu propun o Beretta gama Exclusive Green.
PRO usor de manevrat,instalat si reparat.
Nimic CONTRA.

Da, este un model reusit. Si as adauga :

PRO:
- existenta sistemului S.A.R.A. (sistem de autoreglare a temperaturii ambientale)
- schimbator in condensatie foarte performant

CONTRA :
- gama de putere redusa (pana in 35 Kw)
- eterna "amprenta" a celor de la BERETTA : racorduri flexibile incorporate censored.gif
SuperMario
Click to view attachment
QUOTE (new_valis @ May 1 2008, 08:38 AM) *
Da, este un model reusit. Si as adauga :

PRO:
- existenta sistemului S.A.R.A. (sistem de autoreglare a temperaturii ambientale)
- schimbator in condensatie foarte performant

CONTRA :
- gama de putere redusa (pana in 35 Kw)
- eterna "amprenta" a celor de la BERETTA : racorduri flexibile incorporate censored.gif

PRo-CONTRA:
-cine cunoaste gama de centrale Beretta stie ca puteri mai mari de 35kw nu se adopta(numai gama murale).Dar aceasta decizie e o strategie de marketing intrucat in Italia si cred ca nu numai, legislatorul impune redarea proiectului ptr putere mai mare de 35kw a instalatiei de incalzire.
-din cate stiu racordurile flexibile incorporate sunt un confort ptr ca sunt usor de montat/demontat si in plus reduc zgomotul hidraulic. RTFM.gif
P.S. ptr putere mai mare as recomanda ceva mai performant: sistemul Power Plus modular al aceluiasi Constructor...
new_valis
QUOTE (SuperMario)
Eu propun o Beretta gama Exclusive Green.
...............
Nimic CONTRA.

Se pare ca , pana la urma, exista centrala perfecta !

In acest caz, poate-ar trebui sa inchidem TOPIC-ul...
SuperMario
QUOTE (new_valis @ May 4 2008, 10:05 AM) *
Se pare ca , pana la urma, exista centrala perfecta !

In acest caz, poate-ar trebui sa inchidem TOPIC-ul...

"Cea mai buna centrala termica" nu centrala termica perfecta. O centrala termica perfecta iti da un randament de 100% iar astazi nu incape discutie despre asa ceva. Poate de'a lungul timpului vreun inginer va gasi o metoda sa separe Oxigenul de Azot si sa obtina o combustie perfecta (daca nu se termina rezerva de gaze naturale si petrolul pana atunci) dar si sa elimine micile pierderi de caldura care micsoreaza randamentul centralelor. Randamentul e important, functiunile la fel dar si modul in care istalatorul,utilizatorul si manutentorul "dialogheaza" cu aparatul. O pompa cu viteza variabila e importanta si aia(mai putin).
Imi exprim parerile in acest forum numai atunci cand stiu bine despre ce vorbesc iar in acest caz cunosc foarte bine produsul(caracteristici tehnice, setari,troubleshooting,etc...) si sper ca nu am gresit cu nimic facand asta.
Mersi pentru raspuns, oricum mai astept parerile altora. Si eu sunt curios pana unde a ajuns tehnologia in domeniul asta. Deocamdata cea mai buna centrala din punctul meu de vedere e cea mentionata mai sus.
terman
QUOTE (SuperMario @ May 5 2008, 04:42 PM) *
"Cea mai buna centrala termica" nu centrala termica perfecta. O centrala termica perfecta iti da un randament de 100% iar astazi nu incape discutie despre asa ceva. Poate de'a lungul timpului vreun inginer va gasi o metoda sa separe Oxigenul de Azot si sa obtina o combustie perfecta (daca nu se termina rezerva de gaze naturale si petrolul pana atunci) dar si sa elimine micile pierderi de caldura care micsoreaza randamentul centralelor. Randamentul e important, functiunile la fel dar si modul in care istalatorul,utilizatorul si manutentorul "dialogheaza" cu aparatul. O pompa cu viteza variabila e importanta si aia(mai putin).
Imi exprim parerile in acest forum numai atunci cand stiu bine despre ce vorbesc iar in acest caz cunosc foarte bine produsul(caracteristici tehnice, setari,troubleshooting,etc...) si sper ca nu am gresit cu nimic facand asta.
Mersi pentru raspuns, oricum mai astept parerile altora. Si eu sunt curios pana unde a ajuns tehnologia in domeniul asta. Deocamdata cea mai buna centrala din punctul meu de vedere e cea mentionata mai sus.

teoretic ar trebui ca temperatura exterioara sa fie mai mare,sau cel putin egala cu a gazelor arse(Doamne fereste).
ptr. Vali:
pe mine nu furtunul flexibil de la vasul de expansiune ma omoara,ci plasticaraia,spre ex. Vitodens 200 tot un furtun flexibil are racordat la vas.
ca fapt divers,la testele germane Stiftung Warentest,trei ct. au primit calificativul "sehr gut",anume,Vitodens 200(nu 300,culmea,nu?),Buderus Logamax GB 112 si Broetje Ecocondens.
tot ca fapt divers,nici un model De Dietrich nu a primit nici macar calificativ "gut"....asta ptr. ca am auzit pe unii ca nu exista ct. mai bune ca De Dietrich.
pe gama conventionala,eu unul,nu stiu niciuna mai fiabila ca Vitopend 100 WHE6,care din pacate nu se mai fabrica.daca cineva stie i-as fi recunoscator,ptr. ca acea ct. o voi cumpara ptr. mine (desi n-am nevoie).
SuperMario
QUOTE (terman @ May 5 2008, 08:28 PM) *
teoretic ar trebui ca temperatura exterioara sa fie mai mare,sau cel putin egala cu a gazelor arse(Doamne fereste).

Ideal ar fi ca temperatura gazelor arse sa fie egala cu cea a combustibilului si al aerului comburent dry.gifsmile.gif , ca combustia sa aibe loc cu cantitatea de Oxigen necesara si nimic mai mult(nimic N2), combustibilul sa arda complet(nimic CO)...abia atunci ne apropiem f mult de un randament de 100%.
Sa vedem...poate se ajunge si aici in scurt timp...cine stie...
terman
QUOTE (SuperMario @ May 5 2008, 08:55 PM) *
Ideal ar fi ca temperatura gazelor arse sa fie egala cu cea a combustibilului si al aerului comburent dry.gifsmile.gif , ca combustia sa aibe loc cu cantitatea de Oxigen necesara si nimic mai mult(nimic N2), combustibilul sa arda complet(nimic CO)...abia atunci ne apropiem f mult de un randament de 100%.
Sa vedem...poate se ajunge si aici in scurt timp...cine stie...

spune-mi SuperMario,cum sta la capitolul fiabilitate Beretta Exclusive(gama asta noua),daca stii ?
parametrii sint buni,presiune scazuta apa,gaz,etc....dar nu stiu cit de fiabila este.
deci,discutam de cea conventionala.
danb
QUOTE (terman @ May 6 2008, 05:00 AM) *
spune-mi SuperMario,cum sta la capitolul fiabilitate Beretta Exclusive(gama asta noua),daca stii ?
parametrii sint buni,presiune scazuta apa,gaz,etc....dar nu stiu cit de fiabila este.

Beretta Super Exclusive aveau foarte multe atuuri(placa elactronica foarte fiabila,aerisita, parametrii buni de ardere etc.) in schimb pacatuiau prin calitatea slaba a schimbatoarelor.Din auzite problema ar fi rezolvata la noile tipuri(Exclusive,Green,Mynute).
terman
QUOTE (danb @ May 6 2008, 02:38 PM) *
Beretta Super Exclusive aveau foarte multe atuuri(placa elactronica foarte fiabila,aerisita, parametrii buni de ardere etc.) in schimb pacatuiau prin calitatea slaba a schimbatoarelor.Din auzite problema ar fi rezolvata la noile tipuri(Exclusive,Green,Mynute).

la Mynute green te referi ?
bun,dar e diferenta intre Exclusive si Super Exclusive(cea aparuta prin 2004).eu la asta cu incarcare semiautomata ma refer.
SuperMario
QUOTE (terman @ May 6 2008, 07:00 AM) *

De cand a aparut pe piata(cea Italiana deci...in regiunea Lazio Beretta e pe 1 loc la vanzari) nu am facut interventii decat pentru instalarea incorecta(probleme de evacuare a gazelor arse)sau cauze externe(calcar,fulger,probleme de alimentare electrica,gaz etc).Chiar ieri am facut o interventie pe o Exclusive Micromix 30 CSI AR cu micro-acumul de apa,problema:apa cu mare continut de calcar si nisip a izolat termic schimbatorul cu placi pe partea circuitului primar(calcarul face ravagii la Roma).Ce sa zic...nu prea am avut probleme de troubleshooting la modelul asta..chiar imi face placere sa le repar smile.gif vechea gama(SuperExclusive) e ok si ea. Centrala ECO si ECO MIX(modelul mai nou din aceeasi gama)sunt mai sensibile si trebuiesc tratate cu respect:) in rest...a...Super Exclusive Green...e o Ferrari de centrala:), am avut ocazia sa fac un intervent pe acest model( cred ca la Roma sunt vreo 2-3 si in Italia vreo 10:) glumesc..oricum e f rara).
Nu, deci cand vorbim de aceasta gama..chiar si cea veche...sunt ok..eu personal n'as avea nimic de reprosat.
Schimbatoarele dupa cum stiti, cele sanitare toate din placi(asta ar fi un punct slab la o centrala) iar cele primare traditionale din cupru(Vailant are chiar si din fier:). Am sostituit schimbatoare monotermice pentru pierdere de apa(asta din cauza condensului care l'a gaurit)si pentru murdarie). Cele bitermice(beretta fabrica un sigur model de bitermica-Ciao): zgomot si calcar.Cam atat.
La capitolul Green e mai putin de spus pentru ca abia au iesit pe piata. Pana acum nu am intampinat probleme...Oricum la PIF trebuie o deosebita atentie la setarea parametrilor(ma refer la ventilator mai mult).

danb
QUOTE (terman @ May 6 2008, 05:08 PM) *
la Mynute green te referi ?
bun,dar e diferenta intre Exclusive si Super Exclusive(cea aparuta prin 2004).eu la asta cu incarcare semiautomata ma refer.

Ma refer la Mynute dgt.Cu Exclusive de cind au aparut pe piata nu am avut probleme.Green are schimbatorul fara suduri si ambutisari asa ca banuiesc ca nu sint probleme cu el.Luat per ansamblu sint centrale reusite(parerea mea)
SuperMario
QUOTE (danb @ May 8 2008, 10:04 AM) *
Ma refer la Mynute dgt.Cu Exclusive de cind au aparut pe piata nu am avut probleme.Green are schimbatorul fara suduri si ambutisari asa ca banuiesc ca nu sint probleme cu el.Luat per ansamblu sint centrale reusite(parerea mea)

Cred ca schimbatorul de la Green e cel mai bun de pe piata la ora actuala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.