Help - Search - Members - Calendar
Full Version: centrala gaze Saunie Duval
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
mihai_vasile
Salut!Am o centrala saunie duval care incalzeste o suprafata de aproximativ 70 mp cu inaltimea incaperii de 2.5m cu termostat care este setat pe timp de zi pe 17 grade iar seara(dupa ora 7) pe 20 grade.Factura la gaze este lunar de aproximativ 900 RON(luna decembrie si ianuarie).Casa este izolata doar pe interior cu rigips si vata minerala.
Va rog sa-mi spuneti daca factura la gaze vi se pare exagerat de mare.
Mentionez ca i-am chemat pe cei de la Radet si au schimbat contorul deci nu este de vina el ci centrala.Multumesc
adrianharlea
Salut.nu stiu ce sa-ti spun daca e mult sau putin.eu, de exemplu am o CT Ferroli Ecoconcept 35A, locuiesc la casa (P+1 = 220 mp) si pe luna ianuarie mi-au venit 1200 mc ~ 1400 lei.A venit asa mult ca a fost o luna geroasa, in rest imi vine in jur de 750 mc.tu locuiesti la casa sau la apartament? poate mai au si altii alte pareri.
mihai_vasile
Stau la casa si dupa cum ziceam nu este izolata pe exterior.si vroiam sa aflu daca centrala este de vina sau pur si simplu casa este de vina. smile.gif
serban valentin
Mi se pare cam mult. Eu incalzesc un apartament de 70mp izolat pe exterior ,si consum cam 8 mc la 24 ore
adrianharlea
diferenta este ca tu sati la apartament.ai vecini stanga-dreapta, sus-jos.la casa esti cu toti peretii afara.tu ai 240 mc/ luna la 70 mp.eu la 220 mp ajung sa cred ca nu consum mult.
petrachec72
QUOTE (mihai_vasile @ Feb 18 2008, 11:17 AM) *
Salut!Am o centrala saunie duval care incalzeste o suprafata de aproximativ 70 mp cu inaltimea incaperii de 2.5m cu termostat care este setat pe timp de zi pe 17 grade iar seara(dupa ora 7) pe 20 grade.Factura la gaze este lunar de aproximativ 900 RON(luna decembrie si ianuarie).Casa este izolata doar pe interior cu rigips si vata minerala.
Va rog sa-mi spuneti daca factura la gaze vi se pare exagerat de mare.
Mentionez ca i-am chemat pe cei de la Radet si au schimbat contorul deci nu este de vina el ci centrala.Multumesc

Mie mi se pare OK, si eu locuiesc la curte , nu am casa izolata nici la exterior b, nici la interior si cel mai mult am platit 700 RON cu termostatul fixat si ziua si noaptea pe 18 grade si atunci cand e foarte frig in timpul zilei pe, 20-21 de grade . Daca nu e nimeni acasa, o las pe 15grade.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.