Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CENTRALA PE GPL -CONSUM, EFICACITATE-
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
eugen
Am pus o centrala pe gaz Vision -italiana- de la romstal. Si cum nu avem gaze trase inca, eu o folosesc pe butelie. Imiconsuma cam o butelie la 2 zile tinuta non stop cu tot cu apa calda, iar temperatura camnerei tinuta la 22 grade. Am copil mic si nu fac rabat de la nimic. Deci ce ziceti consuma mult sau putin sau potrivit? Am apartamentul cu 2 camere izolat pe dinafara si are 52 m2, dar... am terostat de camera ala face totul ala economiseste cel mai mult. eu unul is fff multimit. BUTELIILE LE IONCARC AL STATIE GPL CAM LA 30 35 40 RON IN FUNCTIE DE CATI BANI AM ATUNCI. BUTANUL NU ARE DELOC FORTA CALORICA
serban valentin
Cam scump . Ajungeti sa platiti 500-600 lei / luna . Cugaz metan a-ti ajunge la ~ 250lei/luna .
new_valis
Am sa repet de cate ori este nevoie: este STRICT INTERZISA functionarea centralelor termice care folosesc butelii mobile de GPL!!!

In primul rand asta spun normativele;apoi , este extrem de simplu de inteles ce pericole prezinta aceasta abordare! Nu va jucati cu viata voastra!

(eugen)
BUTANUL NU ARE DELOC FORTA CALORICA

Fals: puterea calorifica inferioara a butanului (PCI) este net superioara gazului metan...
eugen
DOMNULE NEW_VALIS, VAD CA O TINETI NUMAI PE A DV. CU: E INTERZISA FUNCTIONAREA SI NUMAI ATAT. ALTCEVA MAI STITI? SI DACA E INTERZISA CE? CARE I PROBLEMA? A? DATI MI ALTA SOLUTIE CA PE COCS NU AVEM VOIE IAR PE CURENT (DACA AI DUMNEATAT PILE LA RENEL TE ROG SA MI RECOMANZI PE CINEVA SA MI LASE KW MAI IEFTIN) TE RUPE CHELTUIALA LA CURENT. ASA CA HAI SA FIM SERIOSI SA MAI LASA NE CU NORMELE ASTEA CUM CA AI FI INTERZIS . SI CE DACA TI E FRICA DE BUBUIALA? VA E FRICA SA NU BUBUIE BUTELIA? DACA E SA O LUAM ASA ATUNCI NICI DUMNEATA NU AI VOIE SA TII BUTELIA DE LA ARAGAZ DA?
EI UITE CA INCA NU AU AJUNS GAZELE LA NOI IN LOCALITATE? CE ATI VREA SA STAU IN FRIG CA ZICETI DV. CU NORMELE ASTEA? CRED CA V-ATI LASA FAMILIA IN FRIG PENTRU NISTE NORME. SI... INCA CEVA VA ROG SA VENITI LA MINE ACASA VA GAZDUIESC 2 ZILE SA VEDETI CAT TINE O BUTELIE PE BUTAN HAI SA FACEM UN PARIU SUNTETI GATA SA PIERDETI O NAVETA DE BERE? VA ASIGUR CA BUTANUL E VAX PE LANGA GPL CARE E O COMBINATIE DE PROPAN SI BUTAN SI NORMAL CA E MAI BUN. CE PROST AR FOLOSI GPL DACA NU AR FI BUN. INTR-ADEVAR NICI GPL -UL NU E SUPER CA IL MAI DILUEAZA ASTIA DE LA PETROMIDIA CU ALCOOL DAR ASTA E.
new_valis
Domnule , eu am incercat sa-ti dau un sfat amical si tehnic deopotriva! Evident, se pare ca n-am reusit! :?

E de la sine inteles ca in casa la dta. poti face ce vrei, poti sa faci si foc in mijlocul casei , nimeni n-o sa-ti puna pistolul la tampla...

Ce ma mira in schimb , este incostienta criminala a celor care fac astfel de montaje (probabil cel care ti-a montat centrala a venit cu ideea asta creatza), cand tocmai acestia ar trebui sa faca totul ca sa se evite situatii neplacute. Iar bietul utilizator, care de cele mai multe ori nu este de specialitate, habar n-are ca treaba e departe de a fi in regula. Si reactioneaza brutal cand afla (ca in cazul de fata).

Normativele nu sunt facute de mine, ci sunt rezultatul a zeci de ani de studii facute de organisme abilitate, atat din tara , cat si din strainatate. Chiar daca si mie mi se par uneori exagerate, trec peste asta si le respect.Asa sunt sigur ca nu vor fi probleme.

Sper din tot sufletul sa nu ai parte de vreun eveniment neplacut , cel putin pana se rezolva cu gazul metan! Si daca ai ceva timp, iti recomand sa consulti normativele I13, I31 si I33. Ai sa gasesti acolo chestii interesante.

Cat despre comparatia gaz metan-butan , te rog... 8)
terman
("eugen")
DOMNULE NEW_VALIS, VAD CA O TINETI NUMAI PE A DV. CU: E INTERZISA FUNCTIONAREA SI NUMAI ATAT. ALTCEVA MAI STITI? SI DACA E INTERZISA CE? CARE I PROBLEMA? A? DATI MI ALTA SOLUTIE CA PE COCS NU AVEM VOIE IAR PE CURENT (DACA AI DUMNEATAT PILE LA RENEL TE ROG SA MI RECOMANZI PE CINEVA SA MI LASE KW MAI IEFTIN) TE RUPE CHELTUIALA LA CURENT. ASA CA HAI SA FIM SERIOSI SA MAI LASA NE CU NORMELE ASTEA CUM CA AI FI INTERZIS . SI CE DACA TI E FRICA DE BUBUIALA? VA E FRICA SA NU BUBUIE BUTELIA? DACA E SA O LUAM ASA ATUNCI NICI DUMNEATA NU AI VOIE SA TII BUTELIA DE LA ARAGAZ DA?
EI UITE CA INCA NU AU AJUNS GAZELE LA NOI IN LOCALITATE? CE ATI VREA SA STAU IN FRIG CA ZICETI DV. CU NORMELE ASTEA? CRED CA V-ATI LASA FAMILIA IN FRIG PENTRU NISTE NORME. SI... INCA CEVA VA ROG SA VENITI LA MINE ACASA VA GAZDUIESC 2 ZILE SA VEDETI CAT TINE O BUTELIE PE BUTAN HAI SA FACEM UN PARIU SUNTETI GATA SA PIERDETI O NAVETA DE BERE? VA ASIGUR CA BUTANUL E VAX PE LANGA GPL CARE E O COMBINATIE DE PROPAN SI BUTAN SI NORMAL CA E MAI BUN. CE PROST AR FOLOSI GPL DACA NU AR FI BUN. INTR-ADEVAR NICI GPL -UL NU E SUPER CA IL MAI DILUEAZA ASTIA DE LA PETROMIDIA CU ALCOOL DAR ASTA E.

Domnule Eugen,stii dumneata cite evenimente neplacute au avut loc ?
in ultimele luni,la stiri,numa din astea vezi,cind vezi la stiri numa blocuri sarite in aer,nu-ti pui intrabarea,cum s-a ajuns acolo ?
eugen
e adevarat dar daca e sa oluam ca o sa bubuie inseamna ca nici butelie la aragaz sa nu mai tinem asa? dvs unde locuiti? undeva unde aveti toate conditiile nu? ei uite ca daca nu ati avea ca noi la aceeasi concluzie ati ajunge va zic eu. sunt constient ca se numeste improvizatie ceea ce am dar nu e chiar asa de "vai de mma ei" este facuta o rampa cumparata de la shell, cu un detector de gaze tec nu e treaba chiar asa ca la cei cu resou facut din caramida. cand or veni gazele si la noi atunci voi renunta la butelie dar pan atunci... asta e. si inseamna ca ar trebui si eu sa mi fac griji ce ceilalti ca au butelie la aragaz nu? hai sa fim seriosi
new_valis
(eugen)
e adevarat dar daca e sa oluam ca o sa bubuie inseamna ca nici butelie la aragaz sa nu mai tinem asa? .............. hai sa fim seriosi

iar
(new_valis)
Am sa repet de cate ori este nevoie: este STRICT INTERZISA functionarea centralelor termice care folosesc butelii mobile de GPL!!!
.

Probabil crezi ca am ceva cu tine :? . Nicicum!

De cand sunt membru al acestui FORUM, preocuparea mea de capatai este sa impartasesc din experienta mea si altora. Si zic ca nu prea m-am facut de rusine.

In cei 15 ani de activitate in domeniul centralelor termice, am avut ocazia sa intalnesc (din pacate) si situatii care au avut o finalitate tragica (oameni accidentati, decese, etc). Ei bine , astea te marcheaza profund.

Iar satisfactia de a sti ca am dat un sfat bun , ca am deschis ochii cuiva, nu va fi umbrita de replici acide , sau de comentarii la misto.

E optiunea ta daca vrei sa iei aminte la ce ti-am spus, sau sa procedezi cum crezi.

Si daca tot veni vorba de 'logica' utilizarii buteliei, ai taria sa spui SINCER : cine a avut ideea folosirii centralei pe butelie? Tu sau montatorul?

Cand au venit la PIF cei de la ROMSTAL, ce au zis cand au vazut "solutia" de alimentare cu combustibil?

ps: sper ca centrala nu e cu tiraj natural !?! :shock:
eugen
Nu. E cu tiraj fortat. Dar care e diferenta? ce riscuri sunt?
eugen
initial as fi vrut sa mi pun centrala pe curent dar am deja aer conditionat de 18000 btu de -15 grade la exterior. Concluzia a fost ca am deja deci un factor de caldura pe electricitate si am ales centrala pe gpl pentru alta alternativa de incalzire sa nu am surprize in timpul iernii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.