Help - Search - Members - Calendar
Full Version: conductele care trec prin apartament
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
monu negoita
am si eu o intrebare .
deci mi-a venit factura pe decembrie pentru caldura emanata de conductele care trec prin apartamentul meu-34.57ron.
eu am centrala termica proprie.
mi se pare enorm de mult acesta suma comparand factura mea cu a unui vecin care are acelasi nr de camere si de persoane si plateste 60 ron sau chiar si 100 ron.
noi avem un contract cu ista care spun ei ca din consumul total al blocului se scade ce se masoara in fiecare apartament(conform repartitoarelor) iar diferenta se imparte la nr de locatari.
dar acesta diferenta nu prea mare din factura mea si factura vecinului ma face sa cred ca ori cineva fura (cum ar fi aces vecin) ori ista ne inteapa la factura,adica eu consum pe conducte in valoare de 35 roni iar vecinul 35 pe conducte iar pe calorifere doar 25...?
deci intrebarea mea este -ce se intampla daca nu mai platesc aceasta factura ,pentru ca sunt hotarat sa nu o mai platesc.
va rog frumos daca cineva poate sa imi raspunda si va foarte multumesc anticipat
terman
izoleaza conductele,n-ar trebui sa mai aiba motiv sa te puna la plata.
monu negoita
am incercat si varianta izolarii conductelor dar administratia nu accepta...
deci exista alta varianta sau mai bine zis ma ajuta o lege?
instalator
In cazul in care cei de la asociatie nu vor sa te scada de la caldura(cu toate ca ti-ai izolat tevile) nu exista decat o singura solutie :instanta de judecata.
Dar este greu.........!
monu negoita
m-am gandit ca asta este ultima varianta si exact cum spuneti este greu dar daca alta varianta nu exista cred ca o sa incerc
pentru moment eu nu mai platesc si o sa vad ce se intampla
va multumesc
terman
eu as face o cerere la regia de termoficare si as cere o echipa sa vina acasa si sa faca un proces verbal de constatare cum ca ai izolat conductele,cu asta-i tamponezi in instanta pe cei de la asociatie.
sau suni la protectia consumatorului,cu inspectorii lor sa faci acel p.v.
CristianG
Regia de termoficare are contract cu asociatia, dumneavoastra nu aveti cu regia => ramane intre dvs. si asociatie.

(terman)
eu as face o cerere la regia de termoficare si as cere o echipa sa vina acasa si sa faca un proces verbal de constatare cum ca ai izolat conductele,cu asta-i tamponezi in instanta pe cei de la asociatie.
sau suni la protectia consumatorului,cu inspectorii lor sa faci acel p.v.

Daca nu izolati si faceti proces verbal, nu o sa aveti nimic oficial la mana, ca sa marcati data cand ati izolat. Asta pentru instanta sa spuneti am izolat conductele, cand? pai in data asta cu procesul verbal. Iar pentru perioada de dinainte cat sa platiti, pai sa se faca expertiza... puteti duplica conditiile pentru a afla cat consumati la vremea respectiva? nu... nici asociatia, nici dumneavoastra.

OPC ul nu cred ca se baga, ei pot media intre vanzator si cumparator, iar aici vanzator e Regia si cumparator Asociatia => or sa va spuna ca nu e in sarcina lor...
new_valis
Si cand te gandesti ca ar trebui sa fie taman pe dos: cei cu centrale proprii dau caldura si apartamentelor din jur , tevile comune ar trebui sa fie izolate tocmai ca sa nu-ti fure caldura pe care o produci cu centrala proprie! :evil:

Asociatia ar trebui sa-ti plateasca tie, nu invers... :?
terman
ma gindesc totusi,cum poti convinge o instanta ca tu ai dreptate ?
ptr. ca acolo in fata onorabilei instante tu trebuie sa dovedesti cu ceva ca
ai izolat inainte ca asociatia sa-ti emita acea factura nenorocita.
n.v.asa ar trebui sa se intimple,sint ap. in care daca nu incalzesti cu nimic,ai 16-17 gr.asigurate numai din faptul ca toti ceilalti din jur isi incalzesc apartamentele.o spun bazindu-ma pe cazuri concrete.
new_valis
Bine ar fi ca macar dupa ce izolezi conductele sa nu mai platesti! Dar se pare ca nici asta nu-i inhiba pe cei de la Asociatie, gasesc ei ceva ca sa te puna la plata (incalzire spatii comune, pausal pt. OZN-uri, etc :evil: ).

Atata timp cat legislatia este ambigua si interpretabila, te cam lupti cu morile de vant...
orlandobarbulescu
Poate ca , daca esti proprietar al apartamentului sa tai tevile ce urca prin aportamentul tau
si sa te dea ei in judecata. O sa observa in prag de iarna ca nu mai merge si sa-i vedem atunci.
Ca sa nu ai inundatie pui robinete si tevile la loc. Asa ii ai la mina. Nu pot intra cu forta in apartamentul tau.
terman
QUOTE (orlandobarbulescu @ Apr 1 2008, 10:20 AM) *
Poate ca , daca esti proprietar al apartamentului sa tai tevile ce urca prin aportamentul tau
si sa te dea ei in judecata. O sa observa in prag de iarna ca nu mai merge si sa-i vedem atunci.
Ca sa nu ai inundatie pui robinete si tevile la loc. Asa ii ai la mina. Nu pot intra cu forta in apartamentul tau.

legea locuintei nu-ti da voie sa distrugi bunuri de folosinta comuna,inclusiv instalatiile.in fata legii,o teava taiata sau o trepta distrusa din casa scarii tot aia e.legea e depasita,dar pina la modificarea ei in bine te conformezi,n-ai ce face.
gygel
cred ca daca as fi in aceias situatie eu nas plati si leas sugera daca nu le convine sa ma debranseze ,plus ca este propietate privata deci vara leas taia tevile si leas blinda si sa vad cum va intra la mine in apartament pentru ca nau voie ,si pe deasupra leas lua taxa pentru ca trec tevile pe la mine prin casa

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.