Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Centrala FERROLI GFN5
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > Centrale termice pe combustibil solid (lemne, peleti, etc)
georgescu eugenia
Am achizitionat o centrala FERROLI GFN5- 5 elementi[/b, si as dori mai multe informatii : ce inaltime trebuie sa aiba cosul de fum ( noi dupa 3 - 4 ore o alimentam cu cocs si in acest timp in incapere iese mult fum) ; si multe interebari as mai avea.Va multumesc mult pt raspunsuri.[/b]
crys_72f
Am cumparat si eu un GFN 5, cosul are 4m inaltime totala (aproximativ 3m de la intrarea burlanului flexibil in cos), diametrul interior 18cm la aproximativ 5m distanta fata de acoperisul casei (cazanul este instalat intr-o magazie alaturi de casa) si nu sunt prea multumit de el. In zilele calduroase fumul se cam lasa in jos, posibil trebuie sa-i mai maresc inaltimea. excl.gif
obywan
QUOTE (georgescu eugenia @ Jan 8 2008, 11:29 AM) *
Am achizitionat o centrala FERROLI GFN5- 5 elementi[/b, si as dori mai multe informatii : ce inaltime trebuie sa aiba cosul de fum ( noi dupa 3 - 4 ore o alimentam cu cocs si in acest timp in incapere iese mult fum) ; si multe interebari as mai avea.Va multumesc mult pt raspunsuri.[/b]

Fumul in incaperea centralei este din cauza tirajului insuficient, adica a cosului necorespunzator. Cosul trebuie sa fie izolat , cu diamentrul interior cel puytin de marimea diametrului de iesire din centrala dar se recomanda sa fie ceva mai mare, inaltimea minima ar trebui sa fie trecuta in cartea cazanului, dar de obicei inaltimea cosului trebuie sa depaseasca coama acoperisului macar cu 0,5metri pentru a evita formarea curentilor turbionari care imping fumul inapoi pe cos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.