Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Evacuarea gazelor arse de către centrala cu tiraj f
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
oana albulet
Locuiesc într-o casă cu etaj, la parter familia mea, la etaj un bătran care s-a mutat acolo de 1 an. Familia mea a contactat o firmă autorizată ISCIR care să ne facă proiectul pentru gaz şi traseul ţevilor. În urma recomandărilor am cumpărat o centrală cu tiraj forţat, Bosh, chiar dacă aveam coşuri, pentru că ni s-a spus că este mai sigură. Am amplasat-o conform planului, pe peretele din bucătărie, langa fereastră. Burlanul centralei iese sub terasa vecinului, terasă constrită ilegal. Acum suntem în plină desfăşurare a lucrărilor pentru instalaţia aferentă centralei. Vecinul ne-a spus că nu are de gand sa inspire gazele noastre arse si că o să ne dea în judecată. Noi ne facem lucrarea conform planului şi avem toate autorizaţiile. Cine are dreptate?
Mulţumesc mult![/b]
Geo Palade
(oana albulet)
Locuiesc într-o casă cu etaj, la parter familia mea, la etaj un bătran care s-a mutat acolo de 1 an. Familia mea a contactat o firmă autorizată ISCIR care să ne facă proiectul pentru gaz şi traseul ţevilor. În urma recomandărilor am cumpărat o centrală cu tiraj forţat, Bosh, chiar dacă aveam coşuri, pentru că ni s-a spus că este mai sigură. Am amplasat-o conform planului, pe peretele din bucătărie, langa fereastră. Burlanul centralei iese sub terasa vecinului, terasă constrită ilegal. Acum suntem în plină desfăşurare a lucrărilor pentru instalaţia aferentă centralei. Vecinul ne-a spus că nu are de gand sa inspire gazele noastre arse si că o să ne dea în judecată. Noi ne facem lucrarea conform planului şi avem toate autorizaţiile. Cine are dreptate?
Mulţumesc mult![/b]

Sunt doua aspecte, unul este ca orice modificare adusa cladirii in lipsa proiect, avize, etc. este ilegala si al doilea aspect este ca indiferent de terasa sau nu modelul cu tiraj fortat este obligatoriu la cladirile etajate (cum ar fi la bloc). Modelul cu tiraj fortat este preferabil pt ca presiunea gazelor arse este mai mare la cele cu tiraj fortat si in plus au camera de ardere etansa (deci, eventual, nu va scapa gaze toxice in incapere ci in exterior).
Emilia
Buna ziua

am cumparat de curand o casuta intr-o curte comuna. Vecinul are casa construita lipita de noua mea casa, iar cosul de la centrala termica este orientat spre scara casei mele, la distanta de max 1m, astfel incat de cate ori trec pe trepte iau o gura de gaze arse. Casa vecinului a fost construita ulterior celei pe care o detin, deci cand a instalat el cosul de gaze acolo, stia foarte bine ca deranjeaza gazele evacuate pe cei din casa vecina.
Cand mi-am instalat si eu centrala, cei care au montat-o s-au mirat cum a primit el avizul sa aiba cosul acolo.
Va rog sa imi spuneti daca este corect instalat acel cos de evacuare in conditiile descrise mai sus, iar daca nu, cui ar trebui sa ma adresez pt. ajutor (mai putin vecinului, care se pare ca nu doreste sa schimbe directia cosului) ?
multumesc
new_valis
Amplasarea cosurilor tip''ventuza'' , adica a celor de tip cos-in-cos este reglementata de normativul GP 051-2000.

Referitor la problema sesizata de tine, acest normativ obliga , in mod deosebit : montajul cosului la minim 1,8 m inaltime fata de spatiul pietonal, iar pozitia sa sa nu duca la crearea unor situatii de disconfort pentru terti (noxe, temperatura, zgomote).

In cazul unor astfel de situatii, este indicat a fi sesizat -in scris!- ISCIR IT (teritorial) de care apartii. Orice neregula va fi constatata de catre un inspector ISCIR , care va dispune, dupa caz, amenda si/sau retragerea autorizatiei firmei care a montat centrala respectiva! Si, evident, rezolvarea favorabila a situatiei!

Din pacate nu avem cunostiinta de faptul ca si in Romania exista legi clare si ne-interpretabile (absolut compatibile cu legislatia europeana)vis-a-vis de problema centralelor termice!

Trebuie doar sa avem determinarea sa apelam la ele!
Emilia
Multumesc mult,

incerc sa fac rost de normativul respectiv si ... urati-mi succes!

Merci
Emilia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.