Help - Search - Members - Calendar
Full Version: protejare schimbatoare de caldura
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
serban valentin
Se poate introduce CALGON in instalatia de incalzire , in care este utilizata o CT de apartament ? Asta in ideea de aproteja schimbatoarele de caldura de depuneri de calcar .
terman
instalatia n-are de ce sa fie protejata.odata incarcata,si bine facuta (fara pierderi la imbinari),asa ar trebui sa ramina, cu exceptia interv. accidentale.
CristianG
(terman)
instalatia n-are de ce sa fie protejata.odata incarcata,si bine facuta (fara pierderi la imbinari),asa ar trebui sa ramina, cu exceptia interv. accidentale.

Adica nu aveti de ce sa va faceti probleme pe partea de incalzire.

Pe partea de apa calda se pune intr-adevar problema, insa solutiile nu sunt simple. Puteti pune magnetice, polifosfati, insa nu rezolva problema.

Singura solutie viabila este ca la verificarea tehnica periodica, sau de cate ori este necesar, sa faceti spalare chimica a schimbatorului de caldura care prepara apa calda.

Solutia cu statie de dedurizare este prea costisitoare.
serban valentin
Singura solutie viabila este ca la verificarea tehnica periodica, sau de cate ori este necesar, sa faceti spalare chimica a schimbatorului de caldura care prepara apa calda.
Cu ce solutii chimice se poate face spalarea ? Unde le pot gasi ?
CristianG
Se face de catre societatea de service cu care faceti si verificarea tehnica periodica.

In timpul manipularii solutiei se vor folosi manusi de cauciuc.
A nu se lasa la indemana copiilor.
A se evita contactul direct cu pielea.
A se evita ingerarea, inhalarea produsului.
Produsul nu este inflamabil.
petrachec72
QUOTE (CristianG @ Oct 23 2007, 02:11 PM) *
Se face de catre societatea de service cu care faceti si verificarea tehnica periodica.

Pentru protejarea centralei mi s-a recomndat de catre firma de service instalarea unui filtru anticalcar pe apa rece , desi aveam instalat unul magnetic ca sa nu pierd garantia post-service. Am avut o problema, din cauza apei dure am inlocuit supapa de siguranta de 3 bar care se incarcase cu calcar. Am gasit un KIt "DOSAPHOS" omologat care contine un filtru si mai multe doze de gel (12 parca ) care se pot schimba si tin cam 1 an de zile. l-am instalat pe conducta de apa rece inainte de intrarea in centrala. Acelasi Kit se poate utilza ptr centrale, boilere, masini de spalat rufe sau vase . mie mi se pare foarte bun ! toate cele bune !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.