Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Modalitate eficienta de incalzire doar 1 camera 26mp?
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
TudorM
Se dau urmatoarele:
- spatiu: camera cu suprafata de 26mp, inaltime 3,5m, volum 91mc
- sistem incalzire actuala: centrala termica pe GN, comuna a cladirii: foarte veche si foarte scumpa
- 2 calorifere de otel: 22x600x1000
- in incapere nu exista GN, dar se poate cere instalatie separata (cu suportarea costurilor implicate de asta)
- in incapere exista apa curenta contorizata si apa calda furnizata de centrala comuna (care se poate inchide)
- in incapere exista curent electric 220V
- instalatie de aer conditionat (cald-rece) tip monosplit de 9000 BTU, noname de slaba calitate
- in perioada rece este nevoie de incalzire intre orele 06-24, iar intre orele 00-06 e nevoie doar de temperatura de protectie (12 grade)
- suprafata vitrata 12 mp, termopan + PVC

Ce stiu pana acum:
- as avea nevoie de o putere de incalzire de 5KW (am gasit pe net ca pot lua orientativ un necesar de 50W/mc)
- as putea instala o centrala termica de putere minima (de 20-24KW, oricum mult mai mult decat as avea eu nevoie) care poate functiona si cu doar 2 calorifere, dar asta presupune si costul instalatiei de GN
- as putea instala o centrala termica pe curent electric, dar nu stiu ce, de unde, cat ar consuma si de ce instalatie electrica ar avea nevoie
- as putea inlocui AC-ul actual cu un inverter: am vazut la Daikin sistem care functioneaza pana la -20 grade temperatura exterioara, nu imi dau seama cat consuma si daca e de ajuns, ei spun ca are putere de incalzire min/max (0,8KW/5,5KW)
- as putea folosi convectoare electrice, dar la ce am gasit nu gasesc informatii referitoare la putere de incalzire ca sa imi dau seama daca imi sunt de ajuns

Posibilitatile sunt multiple, dorinta e simpla: cost minim instalare + utilizare (consum), intrebarea este:
- ce sistem este recomandat pentru o asemenea situatie?

Multumesc.
CristianG
Cea mai simpla solutie este sa contorizati si consumul de caldura.

Toate celelalte implica costuri mai mari si nejustificate:

- electric - cost mare de utilizare (posibil chiar sa nu aveti puterea instalata pentru utilizarea energiei electrice, dar daca aveti, exista centrale electrice monofazate de 6 kW si chiar calorifere electrice pur si simplu)

- pompa de caldura - mai eficient d p d v energetic dar cost mare de instalare si nu puteti asigura functionarea unui aparat in toate conditiile. Adica este in functie de temperatura exterioara si umiditate. Daca ingheata unitatea exterioara aparatul trece imediat pe modul de dezghetare. In modul de dezghetare nu baga caldura. El are limite de functionare la -20 dar asta nu inseamna ca nu poate ingheta UE.

- GN - cost bransament (proiect, executie, centrala termica de putere mare)

Avand in vedere ultimele ierni si faptul ca este necesara incalzire pe perioada de zi (oarecum) o solutie este cu pompa de caldura. In timpul zilei in timpul iernii sunt 0 grdC sau -5 grdC in cea mai mare parte.

5000 W necesar => 3.412 X 5000= 17.060 Btu/h.

Avantajul la pompa de caldura energetic este dat de valoarea COP-ului. Valoarea lui este 2,8 - 3 in functie de aparat. Asta se traduce 2.8 - 3 unitati de energie termica produse pentru 1 unitate de energie electrica consumata. La centrale electrice si radiatoare raportul este de 1:1
terman
cei de la Nibe se lauda cu 5.
dar nu-i o investitie cam mare ptr. atita spatiu?
terman
scuze,vorbeati de pompe aer-aer.
TudorM
Dupa ce am consumat toata ziua citind despre pompe de caldura, am ajuns oarecum la urmatoarele concluzii:
- nu se pune problema sa cumpar o pompa de caldura sol-aer sau apa-aer, ar fi prea scumpa si aproape imposibil de instalat
- toate sistemele de aer conditionat sunt pompe de caldura (aer-aer)
Asta face ca acum calculele mele sa se reduca astfel:
- la ce pret pot gasi A/C inverter cu o capacitate de incalzire de peste 15000 BTU si care sa functioneze la o temperatura exterioara cat mai mica (pana acum am gasit Panasonic la -5*C / 3500 ron si Daikin la -20*C / 5600 ron)?
luigi
(TudorM)
Se dau urmatoarele:
- spatiu: camera cu suprafata de 26mp, inaltime 3,5m, volum 91mc
- sistem incalzire actuala: centrala termica pe GN, comuna a cladirii: foarte veche si foarte scumpa
- 2 calorifere de otel: 22x600x1000
- in incapere nu exista GN, dar se poate cere instalatie separata (cu suportarea costurilor implicate de asta)
- in incapere exista apa curenta contorizata si apa calda furnizata de centrala comuna (care se poate inchide)
- in incapere exista curent electric 220V
- instalatie de aer conditionat (cald-rece) tip monosplit de 9000 BTU, noname de slaba calitate
- in perioada rece este nevoie de incalzire intre orele 06-24, iar intre orele 00-06 e nevoie doar de temperatura de protectie (12 grade)
- suprafata vitrata 12 mp, termopan + PVC

Ce stiu pana acum:
- as avea nevoie de o putere de incalzire de 5KW (am gasit pe net ca pot lua orientativ un necesar de 50W/mc)
- as putea instala o centrala termica de putere minima (de 20-24KW, oricum mult mai mult decat as avea eu nevoie) care poate functiona si cu doar 2 calorifere, dar asta presupune si costul instalatiei de GN
- as putea instala o centrala termica pe curent electric, dar nu stiu ce, de unde, cat ar consuma si de ce instalatie electrica ar avea nevoie
- as putea inlocui AC-ul actual cu un inverter: am vazut la Daikin sistem care functioneaza pana la -20 grade temperatura exterioara, nu imi dau seama cat consuma si daca e de ajuns, ei spun ca are putere de incalzire min/max (0,8KW/5,5KW)
- as putea folosi convectoare electrice, dar la ce am gasit nu gasesc informatii referitoare la putere de incalzire ca sa imi dau seama daca imi sunt de ajuns

Posibilitatile sunt multiple, dorinta e simpla: cost minim instalare + utilizare (consum), intrebarea este:
- ce sistem este recomandat pentru o asemenea situatie?
EXISTA CENTRALE ELECTRICE DE 9 KW LA 220V CRED CA ASTA AR FI IDEAL

Multumesc.
dory
Da poate e o idee cu centrala electrica, dar cum spunea CristianG depinde de instalatia electrica, adica de puterea instalata; alta solutie cred ca si cea mai buna ar fi radiatoarele electrice cu automatizare si programare sau A.C.
luigi
(dory)
Da poate e o idee cu centrala electrica, dar cum spunea CristianG depinde de instalatia electrica, adica de puterea instalata; alta solutie cred ca si cea mai buna ar fi radiatoarele electrice cu automatizare si programare sau A.C.

conductorul de alimentare este relativ usor de inlocuit iar instalatia electrica generala a blocului suporta usor un asemenea consum si se poate opta pt palata diferentiata a curentului pe timp de zi sau noapte
terman
si doua convectoare electrice de 2000W fiecare, ar fi o solutie
TudorM
Multumesc de sfaturi.
Iarna asta vom continua cu centrala veche, iar in primavara sper sa reusesc sa schimb sistemul. Trecerea la o centrala electrica mi-ar crea acum probleme privind puterea instalata, dar in primavara-vara voi avea timpul necesar sa fac modificari daca aceasta varianta se va dovedi cea preferata.
energon
Intrebarea era care e solutia cea mai eficienta.

Raspuns : convector pe gaz.
san
cea mai buna solutie, pun pariu, este aerul conditionat cu o aeroterma electrica de la un hipemarket max 100 ron, comandate de un cronotermostat, fa si calculul de amoritizare, clar 100% asha eshti cel mai avantajos raport comfort(calitate)/pret
san
nu cred ca ai nevoie de 5 kw da ca stai la bloc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.