Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vaillant - Vuw 242-5 Plus
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
Kane
Imi poate spune cineva daca exista alte diferente intre modelul asta si modelele Pro Vaillant inafara de faptul ca are ACM.
Nu de alta dar e diferenta destul de mare de bani.
CristianG
Si Plus si Pro prepara apa calda menajera, diferenta este in faptul ca Plus are afisaj digital (cea mai mare diferenta vizibila)
terman
nu numai.varianta Plus are optiunea preincalzire acm,sch. sanitar in 20 placi,fata de 12 la varianta Pro
vhoria
Am vrut sa postez Sambata dar nu era contul activ. Acum vad ca a aparut si articolul pe site despre diferentele intre PLUS si PRO.

Ma intereseaza si pe mine achizitionarea acestei centrale Vaillant VUW242-5H pentru incalzirea unui apartament de 65 mp la casa.
Inteleg ca schimbatorul este secundar. O sa am parte de Dusuri Suedeze?

Vad ca modelul VUW242 se fabrica de ceva timp. 5H - vine de la versiunea 5?
Recomandati folosirea Vaillant CalorMATIC 430 cronotermostat cu sonda exterioara?

Casa este izolata doar cu Vata minerala sub Gips Carton - abia la anul o sa am timp si de izolare exterioara,

Am cautat despre model pe google si am dat peste foarte multe site-uri din Rusia, Romania si cam atat. Este un model exclusiv pentru Europa de Est?
Imi puteti spune daca este o centrala fiabila(ce puncte plus si minus are). Din cate am inteles se fabrica in Germania acest model dar am vazut destul de multe posturi cu probleme pe forum.

Multumesc Anticipat
terman
QUOTE (vhoria @ Sep 8 2008, 08:32 AM) *
Am vrut sa postez Sambata dar nu era contul activ. Acum vad ca a aparut si articolul pe site despre diferentele intre PLUS si PRO.

Ma intereseaza si pe mine achizitionarea acestei centrale Vaillant VUW242-5H pentru incalzirea unui apartament de 65 mp la casa.
Inteleg ca schimbatorul este secundar. O sa am parte de Dusuri Suedeze?

Vad ca modelul VUW242 se fabrica de ceva timp. 5H - vine de la versiunea 5?
Recomandati folosirea Vaillant CalorMATIC 430 cronotermostat cu sonda exterioara?

Casa este izolata doar cu Vata minerala sub Gips Carton - abia la anul o sa am timp si de izolare exterioara,

Am cautat despre model pe google si am dat peste foarte multe site-uri din Rusia, Romania si cam atat. Este un model exclusiv pentru Europa de Est?
Imi puteti spune daca este o centrala fiabila(ce puncte plus si minus are). Din cate am inteles se fabrica in Germania acest model dar am vazut destul de multe posturi cu probleme pe forum.

Multumesc Anticipat

nici vorba de dusuri scotiene,este una din cele mai performante in preparare apa calda menajera.cit priveste gama noua,seria 3 nu 5,are un sch. secundar mai mare decit cel de la gama veche,este mai silentioasa si se fabrica inclusiv pentru Germania.....cauta pe siteul german al firmei si vezi ca apare si Turbotec Plus.cel din seria veche se chema Turbomax Plus,a avut o singura problema,vana cu trei cai...dar s-a rezolvat demult problema,prin reproiectare....asa ca merita.iar noul bloc hidraulic echipeaza inclusiv gama noua de condensare Ecotec Plus care se comercializeaza in toata Europa nu doar in Est......eu as lua-o fara emotii,plus ca ai superoferta la 26,5 mil,ce mai vrei ?
vhoria
Multumesc mult de raspuns! Aveam nevoie de u raspuns pozitiv smile.gif Chiar suna tentant.

Mai mult ca sigur am sa o iau. Pe site la centrale.ro apare ca model Centrala termica Vaillant turboTEC PLUS 24 kW
[VUW242-5H]
, de aici am tras eu concluzia ca e seria 5 smile.gif Sorry.

Nu mi-ai spus daca e bun Vaillant CalorMATIC 430 cronotermostat cu sonda exterioara pt ea sau sa imi iau simplu fara sonda exterioara.
Stiu ca e bine sa isi regleaze ea parametrii de functionare si in funtie de temperatura exterioara.

terman
QUOTE (vhoria @ Sep 8 2008, 04:08 PM) *
Multumesc mult de raspuns! Aveam nevoie de u raspuns pozitiv smile.gif Chiar suna tentant.

Mai mult ca sigur am sa o iau. Pe site la centrale.ro apare ca model Centrala termica Vaillant turboTEC PLUS 24 kW
[VUW242-5H]
, de aici am tras eu concluzia ca e seria 5 smile.gif Sorry.

Nu mi-ai spus daca e bun Vaillant CalorMATIC 430 cronotermostat cu sonda exterioara pt ea sau sa imi iau simplu fara sonda exterioara.
Stiu ca e bine sa isi regleaze ea parametrii de functionare si in funtie de temperatura exterioara.

sonda externa e buna in special la ct. in condensare,se face autoreglare a temp. de tur si se cistiga la randamentul sezonier, in mod special,adica primavara si toamna.Calormatic e bun ptr. ct. in condensare si ptr. ct. cu boiler extern, ptr. ca se pot programa intervale de timp in care boilerul sa incalzeasca apa...altcumva centrala va avea tendinta de a tine temp. in boiler la valoarea setata de tine,asta insemnind risipa de energie.
eu nu as lua Calormatic 430,ci un simplu cronotermostat ,eventual Calormatic 392.....si doteaza caloriferele cu capuri termostatice,ptr. reglaj individual al temp.(fiecare camera cu temp. pe care o doresti).bafta.
CristianG
V - Vaillant
U - Umlauf (circulatie cred ca este)
W - Wasser (preparare apa calda)

24 - puterea centralei 24 kW (28, 32 kW)
2 - tiraj fortat (0 - tiraj natural)
5 - PLUS (3 - PRO)

Astea sunt acum, inainte aratau si generatia: VUW 242/2-5 unde 2 era generatia si 5 era Plus.

Alte notari:

VRT - Vaillant Room Thermostat
VRC - Vaillant Room Controller (programator)
VIH - Vaillant Indirect Heizung (Heating, amandoua sunt cu H), R - round, S - solar
terman
QUOTE (CristianG @ Sep 8 2008, 07:46 PM) *
V - Vaillant
U - Umlauf (circulatie cred ca este)
W - Wasser (preparare apa calda)

24 - puterea centralei 24 kW (28, 32 kW)
2 - tiraj fortat (0 - tiraj natural)
5 - PLUS (3 - PRO)

Astea sunt acum, inainte aratau si generatia: VUW 242/2-5 unde 2 era generatia si 5 era Plus.

Alte notari:

VRT - Vaillant Room Thermostat
VRC - Vaillant Room Controller (programator)
VIH - Vaillant Indirect Heizung (Heating, amandoua sunt cu H), R - round, S - solar

da,dar Turbotec Plus devine acum VUW 242/3-5....ma rog,chestie de notatie,e mai putin esential.la noi au aparut acum,dar prin Polonia,Cehia,etc. deja sint de vreo 2 ani(gama e scoasa in 2006) si se pare ca promite.Aquasensorul este altfel decit cel de la gama veche...ce nu-mi place este vana de gaz,"pas cu pas" luata de la Saunier Duval....cica ar fi mai economice....desi Sigma 845 este o vana foarte buna.
CristianG
Corect, m-am uitat pe documentatie, sunt notate cu 3 generatia.
vhoria
Multumesc mult terman si CristianG pentru sfaturi si raspunsuri.

Numai Bine,
Horia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.