Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alternative la oferta primita pentru incalzire
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
nikolay
Salutare si bine v-am gasit pe forum,
Mentionez ca intentionez sa imi pun incalzire centrala pe lemne la casa unde stau. Casa se compune din parter (2 camere medii -5x5m, 1 camera mare -7x7m), etaj (5 camere -4x4m) + anexe (2 camere -4x4m, 1 camera mare -5x6m)+ 2 bai -4x4m (Valori aproximative). Nu pot sa va spun exact care e suprafata pentru incalzit, insa vreau sa fie incalzit doar parterul de la casa mare si anexele INSA cazanul sa fie capabil sa duca si etajul cand il voi racorda.
Am cerut un deviz de la o firma care se ocupa cu asa ceva iar recomandarea lor a fost:
- Cazan CELSUIS CV 75 (Cum sunt cazanele celsius ? )
- Vas expansiune plat 50 l
- Boiler T-E 200L
- Pompa GRUNDFOS UPB 25/6
- Pompa GRUNDFOS UPB 25/4
- Termostat imersie 1/2"
- Regulator tiraj
- Radiator Delonghi DK 22 500x1600 - 2 bucati
- Radiator Delonghi DK 22 500x800 - 1 bucata
- Radiator Mistral MSE 22K 600x1800 - 1 bucata
- Radiator Mistral MSE 22K 600x1400 - 1 bucata
- Radiator Mistral MSE 22K 600x1200 - 5 bucati
- Radiator Mistral MSE 22K 600x800 - 2 bucati
- Radiator baie 50x1200 - 1 bucata
- Radiator baie 50x1600 - 1 bucata
Pretul acestor componente este de 15.000 RON la care se mai adauga tevaraia de cupru, materialele folosite si inca 3000 RON manopera si se ajunge la pretul final 26.500 RON.
Am mai cerut o alta parere, de la alta persoana care mi-a sugerat un cazan de 60 KW de fonta (iar in cazul in care voi face etajul sa ii mai pun un cazan de 25 KW), acelasi numar de calorifere si tevaraie din PPR (sper ca asa se zice catre teava aia cu insertie de aluminiu) si pretul ar fi de DOAR 17.000 RON

Diferenta dintre cele 2 oferte ar fi ca primul este autorizat, iar cel de-al doilea nu are autorizatie. Nu stiu inca sigur ce inseamna aceasta autorizatie si la ce ma afecteaza acest lucru. V-as ruga sa ma lamuriti daca se poate.

V-as mai ruga sa ma lamuriti intr-o privinta. Daca vreau doar anexele sa le incalzesc (8 calorifere) si am un cazan de 75 KW ce se intampla ? Nu se prea incalzeste cazanul ? Poate fi folosit in scenariul descris mai sus ?

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pentru timpul acordat
CristianG
Acest forum nu este o bursa, de aceea nu sunt permise discutiile pe care le propuneti dumneavoastra. Aici dezvoltam un forum de informare, de instruire, partea comerciala nefiind tratata in nici un fel deoarece poate da nastere la discutii interminabile si fara folos.

Va multumim pentru intelegere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.