Help - Search - Members - Calendar
Full Version: centrala potrivita
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
dld
As dori o parere tehnica despre ce centrala ar trebui sa achizitionez pentru o vila (D+P+E). Suprafata fiecarui etaj este de cca 200mp, mai putin demisolul cu cca 120mp iar cladirea are 4 bai. Zona nu este racordata la gaze dar probabil va fi peste un an. Solutia momentana pare a fi combustibilul solid (lemne) data fiind si zona montana.
Munteanu
Pe www.heiss.ro gasesti un serviciu (Configurator) care te poate ajuta sa-ti calculezi centrala/sistemul potrivit pentru parametrii casei tale.
CristianG
Mie mi-a recomandat smile.gif pentru 120 mp cu 2,6 inaltime si 2 bai, centrala de 31 kW smile.gif
Acelasi lucru dar cu 3 bai:
Configuratia apartamentului dumneavoastra presupune o solutie de incalzire personalizata.
Munteanu
Din ce stiu eu nu exista o solutie conventionala care sa acopere 3 bai, daca ele sunt folosite simultan. Probabil din cauza asta ti se sugereaza "o solutie personalizata".
Evident ca a 3-a baie poate fi transformata in debara si asta rezolva multe probleme. smile.gif
CristianG
smile.gif o sugestie, eu prima oara cand am vazut bai.... am zis 2 gandindu-ma la puncte de consum... dar se pare ca sunt chiar bai, am verificat pt 120, 2.6 si 1 baie rezultatul fiind cel asteptat.

Ideea este ca trebuie sa aveti un apartament fooooooooarte mare ca sa alegeti altceva in afara de centrala de 24 kW, tiraj fortat si camera etansa de ardere..... si aici cuvantul cheie este "apartament". Pentru altceva in afara de apartament raspunsul este corect
o solutie de incalzire personalizata
CristianG
(dld)
As dori o parere tehnica despre ce centrala ar trebui sa achizitionez pentru o vila (D+P+E). Suprafata fiecarui etaj este de cca 200mp, mai putin demisolul cu cca 120mp iar cladirea are 4 bai. Zona nu este racordata la gaze dar probabil va fi peste un an. Solutia momentana pare a fi combustibilul solid (lemne) data fiind si zona montana.

Rapunsul este
o solutie de incalzire personalizata
efectuata de o firma de specialitate. In functie de datele furnizate de dumneavoastra erorile pot fi mari si exprimate in multi bani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.