Help - Search - Members - Calendar
Full Version: centralele turcesti-bune de ceva?
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
hahagiu
doresc sa achizitionez o centrala si am intalnit multe centrale turcesti cu preturi destul de bune.as dori opinia unor cunascatori despre fiabilitatea lor si parerea lor despre centralele turcesti
Hardbrain
NU te sfatuiescc sa cumperi asa ceva chiar daca este mai ieftina.
Cumpara un Imergas cu tiraj fortat costa vreo 19 milioane,pentru un apartament cu 3-4 camere este f buna,made in Spain
hahagiu
hardbrain multumesc pt sfat.dart totusi zi-mi si mie daca ai auzit vreodata de centrala Demrad si ce parere ai despre ea.Am auzit ca sunt copii fidele ale celor germane.
new_valis
Toate turcismele sunt niste chestii perdante!

Apropo de centrale termice, hai sa ne amintim cum au evoluat pe piata romaneasca modelele ETNA! Niste porcarii!

Cumpara-ti un DEMRAD, si mai vorbim peste doi ani! (daca va mai function atat!)
lar
Ai mei au de trei ani asa ceva si nu au probleme cu ea. Si o folosesc pentru incalzire si ACM la o casa (nu apartament la bloc). Componentele din care este asamblata sunt Saunier-Duval. Si ce mi se pare important, cu centrala asta nu faci dusuri scotiene cum am inteles ca se intampla la case mai mari. :mrgreen:
CristianG
Dusurile scotiene sunt rezultatul direct al unui reglaj defectuos => se pot intalni peste tot

Produsele din Turcia au o rezonanta in general proasta in mintea oamenilor... si da, ETNA..... laugh.gif
CristianG
Daca nu este un avantaj foarte mare din punct de vedere al pretului de achizitie.......
lar
(CristianG)
...
Produsele din Turcia au o rezonanta in general proasta in mintea oamenilor... si da, ETNA..... laugh.gif

Chestia cu produsele turcesti mi se pare oarecum indreptatita dupa cate "jafuri" made in Turkey au intrat la noi pe piata . Dar nu cred ca trebuie generalizat. Oricum nici italienii nu stau prea grozav la capitolul fiabilitate, iar de brandurile Romstal nu vreau sa mai spun.
new_valis
OK!

Raspund si altfel! TOATE centralele turcesti sunt niste 'mutanti', adica vana de gaz e de un tip, pompa e de colea, presostatul de aer e de la 'nemti', ce mai, jaf in toata regula!

Asa cum spuneam , luati-va turcisme si mai vorbim peste doi ani!

NB: o marca serioasa are in spate si un service de calitate. Numiti cel putin trei astfel de centre de service (pt.turcisme) in provincie! In toata Romania!
hahagiu
ziceti-mi si mie ce parere aveti despre centralele termice buderus ?ca inca nu ma-m hotarat!
bask
Pai asa un salt de la un pret low level la un pret de high medium level, nu are justificata decat o totala dezorientare.

Parearea mea este daca doresti sa nu dai foarte mult pe o centrala (nu ai pretentii, nu esti snob, e deajuns daca nu iti da batai de cap) poti alege:
-o centrala made in romania - argument - service peste tot, cost piese schimb scazut;
-o centrala made in italia - sunt tatici italienii, produc milioane de unitati anual, foarte multi producatori nemti, francezi la asambleaza tot aici

Pentru alt nivel de pret, adica cel de sus recomandarea mea Vaillant, sau alt neamt (Viessmann, Buderus, Junkers).
hahagiu
Mersi Bask pentru raspuns.Da ma-m gandit mai bine si am zis daca tot fac o investitie barem sa o fac klumea , deoarece am vazut ca cele turcesty nu sunt cine stye ce .
Cred ca pana la urma raman la Buderus .

Sper sa mai prind si eu un pic din iarna asta pana ma hotarasc pe care sa o iau! biggrin.gif
new_valis
Decizie corecta!

Ramai pe BUDERUS si nu vei regreta!

NB: sunt constient ca incalc protocolul de a nu numi marci, dar de cat turcisme, mai bine risc!
ioantermistu
Buderus e o marca nemtesca de prestigiu,dar... ce cumparam noi sub aceasta marca e un produs italian facut pe comanda unei firme olandeze pentru firma buderus!
Deci ramai pe Buderus si nu vei regreta la cazne mari din fonta!
La celelate, sa avem pardon, au toate pacatele centralelor cu costuri scazute.
Sugestie: compara BuderusU012... cu Unical si apoi mai vorbim : sa auzim bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.