Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Radio-Cronotermostat - De care?
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
goad
Pt. un confort sporit ,in perioada friguroasa , este stiut ca dotarea CT cu un cronotermostat ofera economii de pina la 30% !
Problema e: ce tipuri de cronotermostate se gasesc la noi si care sunt cele mai bune.
Am gasit asa:
Auraton si Euroster (Polonia)-sunt interesante modelele radio 2005TX si 2020TX
Computherm ( Italia ?) -modelul radio 004RF .

Daca mai stiti alte tipuri de radio-cronotermostate, m-ar interesa.
new_valis
Personal, sunt foarte multumit de AURATON 2020TX! Sensibilitate remarcabila, raza de actiune mare, fiabilitate!

Am auzit si de un model scos de HONEYWELL , dar nu stiu prea multe despre el!
energon
Cele mai tari pe piata (cred) :
Heiss si Baxi BCT 102 (au acelasi CIP, Heiss e mai dragut la design)

Avantaje :

- 3 temperaturi setabile
- 3 respectiv 8 ani garantie
- setare in afara programarii de x ore sau y zile de temp constanta (pt lipsa de acasa) dupa care revice automat la programul orar si saptamanal fixat
- ceas desteptator
- rezolutie de masurare 0,1 grade !
- posibilitate reglare histerezis de la 0,2 la 1,6 grade !!!
new_valis
Mi-a prezentat si mie cineva noul model de la HEISS.

Nu am avut insa ocazia sa-l incerc. Oare e atat de bun pe cat se spune?
energon
Termostatul Heiss face exact ceea ce ese prevazut din fabricatie sa faca. Pentru detalii citeste mesajul anterior.

O problema in functionare (aparuta la mai multi utilizatori) :
Exista o functie a receptorului de a semnala daca nu primeste semnal timp de 10 min de la telecomanda termostatului si anume, bipaie. Ei, in mai multe cazuri a bipait cu termostatul la distanta mica. (suparator, daca e de ex. noaptea cand dormi). In manual scrie ca poate fi de la interferente. Se recalibreaza codul de comumicare intre receptor si emitator si dupa o zi , tot bipaie. Al meu nu mai bipaie dupa 3 schimbari de cod.
goad
In general toate cronotermostatele sunt facute doar de 2-3 firme din Hong-Kong ,China !
Toate aceste functii le are Computherm 004RF + altele (6 temperaturi ,6 perioade intr-o zi ,luminare afisaj ,etc)
Firma care le face se numeste Belmate si fabrica cronotermostate personalizate pt. diferiti producatori de CT.
Eu am vrut sa-mi iau Heiss dar nu am gasit , oricum ...cred ca e muuult mai scump decit Computherm-ul.Nu stiu daca se merita sa dau 4-5 milioane pe un cronotermostat! :wink:
energon
(goad)
Eu am vrut sa-mi iau Heiss dar nu am gasit , oricum ...cred ca e muuult mai scump decit Computherm-ul.Nu stiu daca se merita sa dau 4-5 milioane pe un cronotermostat! :wink:

Heiss si Computerm-ul mentionat au exact acelasi pret. In nici un caz 4-5 Milioane ROL . Dar in schimb e adevarat ca Computherm -ul cu comanda radio are 6 temperaturi setabile pt. o zi , si la fel pt. ziua urmatoare a saptamanii (altele), s.a.m.d., , ceea ce Heiss n-are. In schimb, e tare chestia cu histerezisul reglabil la Heiss , ceea ce n-are Computhermul.

Si ... un pont : exista o marca de centrala care ofera gratuit temostatul de tip Heiss gratuit la achizitia centralei.
Ityi
buna ziua! produsele de la Computherm sunt foarte reusite.... la modelul Q7 cu 6 programe si modelul Q3 cu o sigura programare exista varianta wireless.
Ityi
Produsele Computherm sunt fabricate in China.
terman
QUOTE (Ityi @ May 5 2008, 12:39 PM) *
Produsele Computherm sunt fabricate in China.

eu stiam ca in Italia,ma rog,cu globalizarea asta....posibil.
din gama ieftina,da,dar din cele mai scumpe,Honeywell,Siemens.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.