Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Creste presiunea peste 3 bari Junkers Bosh
Forumul Centrale-termice > Arena > Instalari, service si alte servicii
mos.neagu
Buna dimineata,
Am o centrala Junkers Bosh de 23Kw, la care am observat ca presiunea creste foarte mult (depaseste 3 bari, dar nu refuleaza pe la supapa de siguranta) atunci cand temperatura ajunge la 60 de grade.
Daca o fixez din termostat la o temperatura mai mica (il pun la ora 10), atunci ajunge cam pe la 2 bari si un pic, in ideea in care presiunea la rece este cu putin sub un bar.
Mentionez ca inainte de toate astea am incarcat centrala si am aerisit calorifele. Dupa asta am vrut sa vad daca are aer in perna de aer, si am apasat cu ceva pe ventil, din care a iesit putin aer, iar apoi a inceput sa bolboroseasca si sa iasa particule de apa, centrala fiind in functiune...
Poate are cineva un sfat cu ce ar trebui sa fac.
Multumesc.
obywan
QUOTE (mos.neagu @ Oct 6 2014, 05:10 AM) *
[Buna dimineata,
Am o centrala Junkers Bosh de 23Kw, la care am observat ca presiunea creste foarte mult (depaseste 3 bari, dar nu refuleaza pe la supapa de siguranta) atunci cand temperatura ajunge la 60 de grade.
Daca o fixez din termostat la o temperatura mai mica (il pun la ora 10), atunci ajunge cam pe la 2 bari si un pic, in ideea in care presiunea la rece este cu putin sub un bar.
Mentionez ca inainte de toate astea am incarcat centrala si am aerisit calorifele. Dupa asta am vrut sa vad daca are aer in perna de aer, si am apasat cu ceva pe ventil, din care a iesit putin aer, iar apoi a inceput sa bolboroseasca si sa iasa particule de apa, centrala fiind in functiune...
Poate are cineva un sfat cu ce ar trebui sa fac.
Multumesc.

Trebuie calibrat vasul de expansiune desi este posibil sa fie fisurat. Dupa calibrare, daca simptomele persista, inseamna ca vasul pierde aerul inrodus si va trebui inlocuit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.