Help - Search - Members - Calendar
Full Version: recomandare centrala termica
Forumul Centrale-termice > Arena > Cea mai buna centrala termica
borgovan
Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru , am un apartament 3 camere 60 mp2 utili si doresc sa imi achizitionez o centrala termica . Am fost pe la diferite magazine de profil ,dispun de maxim 2600 lei , dar m-ar interesa si ceva variante mai ieftine.
Din cate am mai citit pe internet am vazut ca unele din centrale ,cele mai ieftine , au probleme cu fluctuatiile de apa calda rece.

Ce spuneti de urmatoarele produse(mi s-au parut foarte atractive ca si pret):

Centrala Motan t.f.c11 - spv24mef - 1799 lei
Centrala Ferroli domitech f24 m------2099 lei
Centrala Protherm Lynx --------------1800 lei
Centrala ariston matis 24ff -----------1948 lei

Din gama putin mai scumpa, am gasit :

Wiessman Vitopend 100 24kw -------2599 lei
Ariston Centrala Clas Evo 24FF ------2500 lei
Vailant ...nu mai stiu exact modelul--2600lei
Buderus , logamax cred --------------2600 lei

Multumesc ,
obywan
QUOTE (borgovan @ Jul 4 2013, 08:24 PM) *
Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru , am un apartament 3 camere 60 mp2 utili si doresc sa imi achizitionez o centrala termica . Am fost pe la diferite magazine de profil ,dispun de maxim 2600 lei , dar m-ar interesa si ceva variante mai ieftine.
Din cate am mai citit pe internet am vazut ca unele din centrale ,cele mai ieftine , au probleme cu fluctuatiile de apa calda rece.

Multumesc ,

Daca mai e valabil la grupa low cost recomand Aristonul Matis 24ff care este identica cu modelul BS 24FF dar are alt aspect al capacelor frontale, iar din grupa de jos recomand Vaillant sau CLAS EVO.
mos.neagu
Buna ziua,
Ma inscriu si eu in lista celor care au nevoie de un sfat privind achizitia unei centrale, si tinand cont ca ultimul raspuns este vechi de 1 an, ma gandesc ca au mai aparut schimbari.
Am de incalzit un volum de aproximativ 270mc.
As prefera una care sa nu aiba nevoie de cazan (fiindca acum nu am...), eventual cu un randament cat mai mare, etc.
Multumesc.
maricmanu
QUOTE (borgovan @ Jul 4 2013, 08:24 PM) *
Salutare,

Multumesc ,

S-o luam in ordine:
Centrala Motan t.f.c11 - spv24mef - 1799 lei - Garantie trei ani. O centrala "cinstita". Piese de calitate, cost post garantie mic (piese ieftine). N-as recomanda-o pentru zone unde presiunea apei e mare si se doreste folosirea deasa a cazii.
Centrala Ferroli domitech f24 m------2099 lei - Garantie tre ani. O centrala OK. Consum redus, sensibila la variatii de curent ( n-o bagati in priza cu un congelator vechi sau alt consumator mare de curent), umezeala si "paraziti" (gandaci).
Centrala Protherm Lynx --------------1800 lei - Garantie 4 ani (acum). Consum OK daca e bine reglata, probleme minore cu motorul vanei cu trei cai, cu fluxostatul (sensibil la depuneri, dar se curata usor), si placa electronica. Am inteles ca s-au rezolvat, dar nu stiu sigur.
Centrala ariston matis 24ff -----------1948 lei - Ok. Dar la pretul sta de ce nu iti iei BIS? Numai daca ARISTON n-a bagat schimbatoarele de aluminiu pe care le avea ain plan ... ca atunci meu mi-aqs lua orice altceva!

IN CONCLUZIE......:
Du-te la firmele din apropiere, vezi ce service au, cat de repede se deplaseaza, ce personal au, cat de "draguti" sunt si intreaba-te : " do you fill lucky, punk?" . Dupa aia fa o alegere. Trebuie sa o faci, nu. Oricum o sa regreti, asa ca ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.