Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CENTRALE TERMICE - DE CARE ?
Forumul Centrale-termice > Centrale termice > General
goad
Vreau sa cumpar o centrala de apartament si nu stiu de care :roll:
Am auzit ca centralele Protherm( modelul Panther in special) ,sunt foarte bune( 3 ani garantie).Daca ar fi cu probleme nu cred ca ar da 3 ani garantie!?
Mai ales ca sunt facute in Slovacia si fac parte din grupul Vaillant !
Daca stie cineva ceva de Protherm...
Dupa aia : de care sa iau BITERMICA sau cu SCHIMBATOR in PLACI :roll: ?
BITERMICELE -cica sunt mai simple ca nu au vana cu 3 cai ,dar se colmateaza cu calcar mai repede(schimbul de caldura se face in focar la temperaturi mult mai mari) .
Cele cu SCHIMBATOR in PLACI -cica sunt mai solide si tin mai mult(cu toate ca au mai multe componente -deci risc mai mare de defectiune)
P.S.La inceput ma atragea Ferroli dar... parca parca ...Slovacia e mai aproape de Germania...iar Italia (de sud)...mai aproape de Grecia siTurcia...
dana
Dar Germania nu e mai aproape de Germania?
goad
Din cite am inteles Vaillant nu se mai face in Germania ;Junkers se face in Ungaria ;cred ca singurul care se face in Germania e Buderus!
Pe de alta parte am citit undeva ca" trebuie sa tinem cont si ce muncitori lucreaza la fabricile din Germania-in mare parte emigranti"
Daca tinem cont ca o centrala fabricata in Germania are un pret aproape dublu din cauza costului fortei de munca...preferam alte variante.
Productia de centrale a ajuns ca la calculatoare:aceleasi componente(Wilo,Grundfos,Honeywell,etc) si ansamblate in diferite fabrici...
Problema este totusi la calitatea manoperei si binenteles a pretului !
Din cit am inteles Slovacia a intrecut Grecia ca nivel de salarizare si cred ca este peste Italia(de sud !);din fostul bloc comunist e cea mai inaintata!
Skoda e un exemplu!
bittek
Cred ca esti cam tardiv,Buderus sau Vaillant sau etc,au standarde care trebuie respectate nu vad dc un emigrant nu ar lucra intr-o asemenea fabrica,ce trebuie sa te nasti in Germania sa lucrezi in fabrica Vaillant sau Buderus.
Am ales o centrala facuta in Italia,oare am facut bine??? :oops:
NU cred ca Italieni astia alearga mai mult dupa femei decit muncesc. biggrin.gif
Peste vreo 5 ani cind te hotarasti ce centrala vei achizitiona da-mi si mie un PM biggrin.gif
Auzi slovacia e mai aproape de Germania si e mai bine sa-mi iau o centrala de acolo biggrin.gif
Esti patetic prietene,eu am luat centrala din Italia ca e mai aproape de Elvetia si si ca Elvetieni sint recunoscuti ca cei mai buni ceasornicari,asa ca centrala mea va merge ca un ceas Elvetian. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
goad
Pt. bittek

Ai dreptate ...sunt cam patetic(si cam tardiv...???!) ...!
Dar un "domn" ca tine ,propietar al unui ceas elvetian,presupun ca stie sa raspunda elegant ,la intrebarea "cit este ceasul...domnule ?" (sau preferi " ciorditai ciricleru' ...Barosaneee" ??! )biggrin.gif
..........
Despre Italieni:...vezi ca preferintele sexuale s-au schimbat ,in sensul ca acu'.., mai nou ,Italienii alearga dupa baieti...-dar oricum tu stiai asta, nu... , din moment ce ti-ai luat CT Ferroli :oops: :oops: :oops: !
..........
Poate ar fi fost mai instructiv sa impartasesti cu noi, experientele si cunostintele, pe care le detii, despre CT Ferroli ( ...d-aia am deschis discutia... nu?)...sau mai bine ...lasa.
........
In ceea ce ma priveste, am de mult centrala termica smile.gif ,numa ca acu vreau sa o schimb si vreau sa tina ca si cealalta tot cam 25 ani!
Din pacate am inteles ca durata de viata a unei CT (fie ea si "ceas elvetian" laugh.gif )nu depaseste 5-10 ani!Asa ca ,asteptam de la tine ,peste 5 ani ,mesaje sa ne spui si noua ce(alta) centrala termica iti iei... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
...
Pt. ceilalti:
Daca aveti pareri ,informatii ...:De care centrala termica sa-mi iau?
bittek
Goad am vazut ca esti tipul care alergi dupa o centrala 5 ani si o folosesti 25.
Nu stiu am un prieten care si-a luat de la Protherm un Linx si e tare nemultumit de ea,nu moduleaza cum trebuie,de aici si temp.acm care variaza f. des. de la cald la rece si invers,a chemat service-ul si ei i-au spus ca este de la presiunea apei,ciudat tipul sta la et.1.Bun service.
Prefer marcile puternice cu statut Ferroli,Vaillant ,Buderus,DeDietrich nu fuziunii, sau powered by....etc.
Oricum daca tu preferi o centrala din Solvacia ca e mai aproape de Germania,ma face sa cred ca iti va lua ceva timp pina iti vei achizitiona o CT,nu ce ai tu de acum 25 de ani,aia nu e o CT clar. laugh.gif laugh.gif
Ps. Pe luna Septembrie si Octombrie si cit mi-a venit gazul la CT Ferroli 500.000,ap.2 camere.
Tu cum stai cu economiile la gaz?
goad
O.K.
Iata niste informatii!
Ce am eu ,sa stii ca e centrala termica(NU MICROCENTRALA),in adevaratul sens al cuvintului!Problema e ca are randament mai mic(50-60%,cred).Eu am platit pe doua luni cam la dublu,adica 1000.000 lei,gazele. :roll:
Am inteles ca instalatorii recomanda Protherm,Berreta si Arca(din experienta),precum ca ar fi bune.Lynx nu se mai fabrica si e cea mai ieftina(oricum e bitermica)!Secpral(importator Protherm), e firma destul de serioasa,tinind cont ca aduc teava KME -Germania,Viega si Arco-Spania(la cele mai mici preturi din Bucuresti!!!);patronul e unul dintre cei mai bogati romani-a aparut in top 100!Basca : sediul firmei e in Cluj ,cred ca nu e nebun sa se incurce cu niste porcari...!
Oricum eu aveam in vizor CT Panther de la Protherm care e cu schimbator in placi (la fel ca Vaillant Turbomax ) si acumulare de acm prin recirculare(functia Comfort)+ reglare izoterma cu senzor extern!
Astea sunt functii care le gasesti la CT de peste 1000E!!!
Toate astea la 636E (535E+TVA)!
Vaillant costa 800E+TVA!!? Fara functia Confort si fara reglare izoterma!!!
Oricum daca aveti argumente contra Protherm :spune-ti-mi!
Poate ma razgindesc si-mi iau altceva(poate chiar Ferroli Domina F 24E cum are Conu' bittek :oops: ...)
bittek
Conu Bittek are un model 2004 de Ferroli este un Domicompact F24.Bani putini eficienta maxima.
goad
Scuze!Asa e Domicompact!
Vreau sa stiu si eu un lucru :roll: CT de apartament are debit deajuns ca sa umpli o cada(80-100litri)?Chiar si la Dt35grade?
La dus e mai usor(iti tre' debit mai mic...).Eu acu' am masurat si am debit ACM 15-17 litri/min;la un debit de 7-8 litri/min,cit are o CT normala ,...e cam putin.
Deci:se poate umple o cada cu o CT normala iarna(cind temp. apei reci e de 8-12gradeC, iar temp. ACM e de 45-50)? :roll:
Daca nu face fata ,imi zicea un instalator ca se poate baga un schimbator in placi ,linga centrala,pe circuitul de incalzire,cu rol de a preincalzi apa care intra in centrala(de la 8grade, la 15 -17grade).
bittek
Daca vrei debit acm iti trebuie o microcentrala cu boiler incorporat,si de aici orice e binevenit Ferroli au citeva modele Vaillantul de asemenea,Dedietrich-ul am vazut ca au un sistem de preincalzire a acm printr-o spirala,sau boiler cumparat separat asta se preteaza la o vila,nu la un apartament.
Ps.Eu umplu cada deciteori fac baie asa ca la mine merge.
goad
biggrin.gif
Am fost ieri la Radox si am vazut centralele ROCA -Spania !
biggrin.gif
dana
Bravo tie ! Si explica bine vanzatorul? Te-a convins? Sau te-ai convins?
goad
smile.gif Culmea ca "vinzatorul " nu prea se pricepea...!
Am tinut cont de mai multe aspecte nu de ce zicea "vinzatorul",cum ar fi :
-Roca pare o firma puternica si serioasa( a fost fondata in 1917 de fratii Roca !)are mai multe fabrici in lume (Germania ,Anglia,Portugalia,Polonia etc)
-ansambleaza CT numai(!) la fabrica din Spania...
-constructia e f.f. robusta si ingrijita (m-am uitat inauntru),in comparatie cu ce am vazut la alte marci!
-CT au cronotermostat digital incorporat
-importatorul este Radox (firma f. serioasa cu productie de radiatoare...etc)
-este importata ,in Romania,de Radox de 10(!!!) ani
...
P.S. ..vedeti si alte topic-uri despre Roca :wink:
bittek
Radox fac radiatoare in Romania laugh.gif ,ai grija cu service-ul si piesele de schimb ca o incurci rau laugh.gif Roca laugh.gif
bittek
Goad nu ma intereseaza daca iti iei sau nu Radox e teapa ta nu a mea laugh.gif laugh.gif laugh.gif cit despre cifre nu compara cu Ferolli....zic eu. laugh.gif laugh.gif laugh.gif pentru ca evident vei lua iar teapa ! laugh.gif
edy71
:idea: creca e ceva diferenta intre a produce calorifere,de oricare gen ar fi ele si centrale termice, asa ca ,scuze, Radox........ mai subtire!
PAREREA MEA :oops: :?
goad
bittek imi pare rau de problemele aparute cu garantia la Ferolli
(disparitia celor de la Confortech ).Sincer! Dar cred ca se poate rezolva...

Pt. ceilalti: HEISS = ROCA :wink:
new_valis
Expozeu neinspirat si nefericit al lui GOAD despre marca aia!

Dle. Administrator, admiteti reclame gratuite pe acest FORUM?

Daca da, m-ar interesa si pe mine, nu de alta, dar cunosc un fast-food care face niste hamburgeri grozavi, l-as promova cumva........!
goad
biggrin.gif
new_valis
Nu este vorba de o reclama !Dimpotriva! Un semn de intrebare la o reclama care in perioada asta este la TV :
De ce oare zic aia , in clip "tehnologie germana " cind e vorba de centrale ROCA facute in Spania si personalizate cu marca Heiss?!(http://www.roca-heating.com)
In clip apare o CT Roca model Laura 20/20F .
Culmea e ca firma Heiss nu are site pe net ...sau nu exista in Germania !
Aici e vorba cumva de reclama mincinoasa? :?

Credeam ca v-ati prins... :wink:

In rest sunt destul de multumit de CT pe care o am ,pacat ca nu pot spune acelasi lucru despre oamenii care au realizat instalatia si de cei care au facut PIF-ul !
new_valis
Ma refeream la reclama absolut gratuita pt. RADOX!

Chestia asta n-ar trebui facuta! Faza cu j'de miliarde cifra de afaceri e o afirmatie pur si simplu neconcludenta si subiectiva.

Hai sa fim seriosi!
goad
Lasa ca s-a facut reclama ,mai inainte si la Ferolli ...iar discutia a fost putin la bascalie. biggrin.gif
Genul asta de pareri : " i-ati centrala marca X sau Y ca mi-am luat eu si vai ce buna e ...dar o am de 3 luni..." e apa de ploaie. Poti sa-ti spui parerea dupa 2-3 ani ,dar atunci nu mai gasesti modelul respectiv pe piata.
Sa-si dea cu parerea un profesionist care face service, nu un posesor de CT care o are de 3 luni !
Nu vreau sa fac reclama ci sa informez:
Nu multi cunosc firma asta ,dar trebuie respectat un lucru :detin 38% in Spania si 43% in Portugalia,cota din piata .La obiecte sanitare (de lux) e nr.1 in UE ,iar acum o luna grupul Baxi a cumparat divizia incalzire cu 200mil.euro!
Radox nu mai aduce.Acum le importa(Heiss) Meda SA care detine 50%din piata CT din Romania .
De fapt la CT nu conteaza marca ci faptul sa fie facute pt.vest si nu pt. Romania !
In concluzie : nu va cumparati CT Roca (Heiss)...Lasati-ma doar pe mine sa am ! 8)

Ce bine ar fi daca am putea face unele teste (ca la masini) si am compara marci sau tipuri de CT ,in functie de anumiti parametri :debit acm, confort termic acm ,consum ...etc,etc,etc, pe aceeasi instalatie in conditii absolut identice .
CristianG
Pai se fac teste.... de eficienta energetica

urmariti link-ul:

http://www.sedbuk.com/
CristianG
Unele marci sunt diferite fata de cum se prezinta la noi pe piata, spre exemplu in Marea Britanie, Immergas se comercializeaza sub marca Alpha.

Si, bineinteles, centralele sunt majoritatea in condensatie.
CristianG
Si inca ceva... nu exista rata de service 0% pentru nici o marca de centrala termica => chiar daca o centrala are rata de service 99% (ipotetic vorbind) tot exista un client multumit si daca este un client pe care nu il intereseaza centralele termice nici nu va afla ca marca pe care o detine nu este una grozava => pentru el este foarte buna.
new_valis
Goad!

1.E clar ca nu stii ce-i aia reclama gratuita!(sau stii , dar o faci pe niznaiul)

2."Nu va cumparati CT ROCA(Heiss)...Lasati-ma doar pe mine sa am!"
Se spune ca 'greseala reconoscuta, e pe jumatate iertata'! Deci, nu mai gresiti, fratilor, cumparand Roca (Heiss)!

Te astept pe mp!
CristianG
Roca nu a fost o marca notorie pe piata din Romania ... , iar Heiss este o marca noua pe piata... alegerea finala tot fiecare in parte o va face si fiecare alege de ce sa fie influentat...
bask
Apropo de MEDA si cei 50%, in primul rand nu-i poate detine pentru ca nu e producator e doar un importator, la detinut piata vorbim de Ariston, Immergas, Ferrolli, etc. care sunt producatori asa se practica.
Iar Heiss e a treia marca pe care MEDA o introduce pe piata in 6 ani (Sylber-Riello, Mistral si acum Heiss), pe prima introdu-sa acum3-4 ani a abandonat-o deja urmeaza mistral, banuiesc si probabil vor sfarsi toate la fel cand vor abandona divizia de instalatii.
Fratilor nu va sprijiniti pe comercianti, ca nu se stie...
goad
Este adevarat ca la unele marci,la modelele noi (chiar de renume !) , CT au racorduri flexibile in interior ?
Spunea cineva pe alt forum de CT de dietrich city2.24 ,ca modelul nou nu mai are rez. de ACM si in interior are racorduri flexibile ?!
energon
(goad)
In concluzie : nu va cumparati CT Roca (Heiss)...Lasati-ma doar pe mine sa am !

E adevarat ca arzatorul cu modulare in trepte al lui Heiss e zgomotos ?
goad
Da!La modelul de 24kw.
Are valva de gaz cu solenoid (electromagnet)si face zgomot atunci cind cupleaza! Dar din cit am inteles este extrem de fiabila.
La modelul de 31kw ,are valva de gaz cu modulare continua, extrem de silentioasa si mai scumpa.
Nu stiu care dintre ele sunt mai fiabile , dar inclin catre cea cu solenoid(chiar daca e mai zgomotoasa).

In viitor, cind or sa fie facute special pt. Romania si atunci or sa aiba :racorduri flexibile in interior ,piese de provenienta indoielnica etc,
atunci sa vezi zgomote ...
energon
(goad)
Este adevarat ca la unele marci,la modelele noi (chiar de renume !) , CT au racorduri flexibile in interior ?
Spunea cineva pe alt forum de CT de dietrich city2.24 ,ca modelul nou nu mai are rez. de ACM si in interior are racorduri flexibile ?!

E adevarat ca exista.
Cine e curios sa vada "pe viu" sa desfaca de ex. Centrala Syler de la Riello sa vada plin de racorduri flexibile.
bask
Domnule Cristian,

Va rugam faceti ceva pentru ca topicul se numeste CT Porotherm si se discuta pe 3 pagini deja de cu totul altceva.
Cine a deschis topicul sa faca bine si sa treaca la subiect sau sa deschida un topic cu titlul "RECLAMA GRATIS"
goad
Este nedreapta aceasta acuzatie !
Dimpotriva , se numeste informare! Este vorba de informatie publica!

Vezi ca e un topic cu centrale turcesti ....De ce nu iei atitudine ?!

"Adica cum?!Sa afle clientu' ...?!"

Bask ,tata .....n-ai nimerit-o aici! :oops:
bask
Stimate domnule goad

Formula de incheiere e cel putin, nepoliticoasa asa ca va rog ...!

In ce priveste nedreptatea pe care v-am facut-o... vreau sa mentionez ca regulamentul pe care l-ati acceptat la inscriere, specifica clar:
"2. Publicitatea de orice natura facuta unor firme sau unor produse este interzisa. Orice post de aceasta natura va fi sters fara explicatii. "

Termenul de informatie publica, astfel folosit se refera la informatii de interes public, care se definesc astfel:
" Informatia de interes public este orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati sau institutii publice."
ceea ce cred nu e cazul de fata...!

In rest...cred ca ati creat un topic cu scopul de a va face cunoscut prin multitudinea de informatii corecte si mai ...asa si asa... pe care le detineti.

Parerea mea !??

Oricum daca nu activati in domeniu... cu siguranta sunteti pasionat de el ?

TOT RESPECTUL ....

tataie
goad
Ia o pauza ! Respira adinc...:
Unde vezi tu publicitate ??! laugh.gif
In titlu, in continut...sau te deranjeaza faptul ca am atins un punct delicat , racorduri flexibile la interiorul CT ?!

P.S. Pai tocmai... daca nu lucrez in domeniu , inseamna ca nu pot fi suspectat de "interese" !
bask
Continui sa cred ca politetea, e o "chestie" care nu costa nimic, si nici nu vreau sa-mi schimb aceasta atitudine.

Doresc sa inchid aceasta discutie in contradictoriu cu dumneavoastra, domnule goad, mentionand ca numirea unor marci de produse si compararea lor cu altele din acelasi tip fara avea o argumentatie veridica, seamana cu un fel de reclama, care desi gratuita, nu cred ca e destul de convingatoare.

Oricum acea centrala Roca pe care ati tot promovat-o si pe care ati si achizitionat-o, este produsa de o mare companie clasata printre primele (da nu se stie primele care), produce de altfel si obiecte pentru dotarea bailor, radiatoare, placaje ceramice...si maine-poimaine cine stie poate sateliti.

In ce priveste specializarea mea, nu e vorba de asa ceva ci doar de o perioada in care am muncit pe acolo, si in care am capatat putina experienta, pe care bineinteles nu ai, de ce si nici cum sa o apreciezi pentru ca tu nu esti in domeniu.

Pentru discutiile de genul acesteia, pe care sunt nevoit sa o port cu dumneavoastra domnule, eu ii propun domnului Cristian sa deschida un topic, numit Cearta & Scandal pentru toti cei care duc dorul acestei modalitati de conversatie in viata de zi cu zi si doresc o refulare pe forumurile de pe net indiferent de profilul lor.
bask
Nici o problema nu ma supar pentru ca fiecare are un anumit tip de reactie si nu am de ce sa iau o atitudine asa de agresiva dupa cateva schimburi de opinii.
Imi pare rau daca mi-ai luat-o in nume de rau, insa am o predispozitie spre a lua atitudine atunci cand nu se respecta regulile.
Imi cer iertare pentru micile intepaturi pe care ti le-am trimis.
Voi posta acest raspuns si pe topic pentru corectitudine.

In privinta racordurilor flexibile, foarte multe microcentrale le contin, stiu chiar si marci mari care le folosesc.
Parerea mea este ca decoamdata nu stim durata lor de viata, asa ca nu stim cat de intemeiata este inlocuirea unui traseu de Cu cu un racord flexibil.
Scopul pentru care s-a ales aceasta solutie tehnica, noi, il putem doar presupune - costuri mai reduse.

In ultimul timp insa exista o tendinta de a reduce preturile, prin reducerea costurilor si a fiabilitatii, deci a duratei de viata. E o tendinta la nivelul economiei mondiale si noi trebuie sa ne conformam.

Cat mai avem insa de ales, parerea mea este sa alegem o microcentrala cu trasee de Cu,.... dar eu sunt un conservator.
goad
Cooorect!
Nu stiu unde o sa ajungem cu "reducerea costurilor si a fiabilitatii" in instalatiile de incalzire centrala .Sunt curios cum va arata o CT peste 10-15 ani...! Din plastic ?!
Pe de alta parte sunt de acord cu procedurile de autorizare si verificare tehnica periodica - sunt pt. siguranta in exploatare a CT , nu ?
Totusi omologarea si autorizarea pt. vinzare a CT cu racorduri flexibile,e o tendinta opusa , sigurantei in exploatare ....trageti voi concluziile .
chriss31
buna,am si eu nevoie de un sfat sau o sugestie vis-a-vis de o centrala termica.Am nevoie de incalzire pntru o casa de 318 m2 adica 106 m2 pe nivel.ce ma sfatuiti:una singura pentru toata casa sau 2 centrale si sa impart casa pe 2 coloane de incalzire separate...si spuneti-mi calitativ care ar fi mai buna intre: vaillant,wiessman,bosch dar astept si alta sugestie privind marca centralei.multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.