Help - Search - Members - Calendar
Full Version: euroline junkers 23kw incalzeste calorifere dar nu prea apa menajera
Forumul Centrale-termice > Arena > Instalari, service si alte servicii
a_sorien
Buna ziua ! Am centrala din titlu care incalzeste tare apa din calorifere dar cand comut la baie sau bucatarie apa abia se incalzeste . Mentionez ca ledurile care indica temperatura arata ca apa ar fi calda , dar nu se simte asta la chiuveta. Ce ar putea fi..?!
obywan
QUOTE (a_sorien @ Jan 16 2013, 03:22 PM) *
Buna ziua ! Am centrala din titlu care incalzeste tare apa din calorifere dar cand comut la baie sau bucatarie apa abia se incalzeste . Mentionez ca ledurile care indica temperatura arata ca apa ar fi calda , dar nu se simte asta la chiuveta. Ce ar putea fi..?!

Cel mai probabil ai depuneri de mizerie si/sau calcar in schimbatorul secundar care prepara apa calda menajera. Ca rezolvare acesta ar trebui curatat chimic. O a 2-a cauza ar fi defectarea senzorului de temperatura de pe circuitul de apa calda. Daca vei chema pe cineva de specialitate o sa dea diagnosticul mai precis.
a_sorien
Am desfacut eu centrala si cred ca am scos schimbatorul de caldura , si l-am curatat. . Dar ce inseamna curatat chimic...?!Cu ce anume si unde se gaseste ?! Am desfacut si vana cu 3 cai si am curatat tot . Am desfacut si motorasul vanei sa vad ce si cum..! E ok ! Acum merge mai bine , dar tot nu scoate apa fierbinte la dus blush.gif
obywan
Poate sunt impertinent, dar cum crezi ca ne putem castiga traiul de zi cu zi daca va povestim pe forum in detaliu cum se repara centrala?
Trecand peste asta, sunt anumite operatii pe care un utilizator nu poate sau mai bine zis nu ar trebui sa le faca la centrala. De cele mai multe ori cand o face cresc mult costurile reparatiei fata de cazul in care ar apela de la inceput la cineva de specialitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.