Help - Search - Members - Calendar
Full Version: REPARATII PLACI ELECTRONICE CENTRALE TERMICE 0722536929
Forumul Centrale-termice > Bursa > Bursa centrale termice
inbit
REPARATII PLACI ELECTRONICE CENTRALE TERMICE 0722536929

Performantele unei placi reparata fiind aceleasi cu al uneia noi, componente defecte ( si care de obicei se defectaza) sunt inlocuite cu componente profesionale.

In acest scop detinem standuri de incercare in asa fel incat probele si testele de functionare se fac in conditii reale de functionare pentru fiecare modul electronic pentru care se fac reparatii sau verificari.

Pretul unei reparatii este de 120 RON plus cheltuielile de transport.
Gelu TARNOVANU
tel. 0722536929 tel. 0747860083
sc INBIT srl
Str Sorogari Nr. 24 Iasi Romānia
office.inbit@yahoo.com
www.inbit.ro
moales florin
Am inteles ca aveti un laborator in care reparati placi electronice.Stiti ce nu aveti?Dorinta de a citi un normativ si de a actiona LEGAL.Dati garantie si raspundeti in caz ca se intampla vre-o nenorocire?Sa fim seriosi.Ce inseamna ,,componente profesionale"? Ar fi fost normal sa se foloseasca componente ORIGINALE RECUNOSCUTE DE PRODUCATORUL PLACII .Si numai daca producatorul va accepta desi legea este destul de clara.Aveti vre-un atestat de la un producator de placi electronice?Repet cine da garantia pe lucrare si cine raspunde intr-un caz nefericit.Poate veti primi comenzi dar v-ati pus problema ca cel ce se duce si executa VTP/AF poate nu va sti ca proprietarul (prin dv.)a umblat la circuitele electronice,este posibil ca aparatul sa functioneze corect in acel moment,primeste autorizarea se intampla o nefacuta dar dumneavoastra v-ati spalat pe maini si altul da cu subsemnatul.Si ma intreb cum de ati ajuns la pretul de fix 120 lei.De ce nu 121 sau 122?Nu cred ca un releu poate avea acelasi pret ca o unitate de timp si nu doresc sa va pacaliti.Asta daca nu suntem noi luati de pacalici...
new_valis
Personal consider pertinent răspunsul lui Florin. Regula de bază la intervenţiile tip service centrale termice ( aşa cum şi reprezentanţii mărcilor insistă la training-uri ) este : piesa defectă se īnlocuieşte cu una originală !

Există componente care nu se pot repara : senzori, elemente de etanşare/acţionare (garnituri, membrane, etc) , sch. bitermice (porii interiori), supapele de siguranţă , plasticăriile, bobinajele pompelor , transformatoarele īmpuşcate, electrozii , etc.

Pe de altă parte īnsă , se pot repara - īntr-o anumită măsură - plăcile electronice . Un condensator , un releu , o rezistenţă, un tranzistor, o sursă de alim., etc , se pot īnlocui dacă s-au dus, cu rezultate bune ( că - virgulă - componentele care cad , sunt de obicei, chinezării ieftine ). Nu sunt de acord īnsă cu resoftările, de ex. !

Standuri de probă au doar producătorii , care nu furnizează aparatura dealer-ilor.

Cred că inbit doar vrea să-şi facă reclamă pe un segment sensibil. Legal nu are voie să presteze ( decāt dacă prezintă o derogare-acreditare-autorizare īn acest sens ) ; īncearcă doar să ne anunţe că ''se pricepe'' .

No offence ! blush.gif

CONCLUZIE : Nu īncercaţi să reparaţi piesele defecte ! Īnlocuiţile DOAR cu originale !
obywan
QUOTE (new_valis @ Sep 2 2011, 06:29 PM) *
Nu sunt de acord īnsă cu resoftările, de ex. !

Ce parere ai de cei de la Viessmann care au "rezolvat" problema vanei cu trei cai prin resoftarea placilor electronice de la modelul Vitopend 100 WH1B trimitand un dispozitiv care face aceasta operatie firmelor reprezentante de service?
new_valis
Īn acest caz nu comentez ! Producătorul este suveran !

Mă refeream DOAR la cazurile īn care resoftarea este făcută de persoane ( de regulă, reparatori de televizoare) care se bat cu pumnii īn .... că pot face asta. Īmi recunosc doza de subiectivism , asta e...
SuperMario
Pai cine deschide operatorii la vana de gaz si cand? Nu placa? Imaginativa o centrala care lasa excitata vana de gaz dupa ce am folosit acm...in special la tirajul natural. Vorbim de o substanta periculoasa. Daca se intampla ceva cine este responsabilul? Ultimul care a pus mana pe centrala in mod oficial? Sau cine? Eu cred ca "meseriasii" pot repara un schimbator de caldura sau orice alta componenta in afara de vana de gaz si placile electronice de la centrale...pentru ca atat Clientul cat si Instalatorul vor sa doarma linistiti noaptea. In activitatea de service nu trebuie sa ramana urma de dubiu in ceea ce priveste siguranta centralelor!
Aceasta trebuie garantata 100%.

Apoi mai cred ca o reparatie cu interventie pe placa electronica nu e chiar o solutie eleganta...

In schimb la aer conditionat e alta poveste...
iordantonio
QUOTE (SuperMario @ Sep 11 2011, 01:36 PM) *
Pai cine deschide operatorii la vana de gaz si cand? Nu placa? Imaginativa o centrala care lasa excitata vana de gaz dupa ce am folosit acm...in special la tirajul natural. Vorbim de o substanta periculoasa. Daca se intampla ceva cine este responsabilul? Ultimul care a pus mana pe centrala in mod oficial? Sau cine? Eu cred ca "meseriasii" pot repara un schimbator de caldura sau orice alta componenta in afara de vana de gaz si placile electronice de la centrale...pentru ca atat Clientul cat si Instalatorul vor sa doarma linistiti noaptea. In activitatea de service nu trebuie sa ramana urma de dubiu in ceea ce priveste siguranta centralelor!
Aceasta trebuie garantata 100%.

Apoi mai cred ca o reparatie cu interventie pe placa electronica nu e chiar o solutie eleganta...

In schimb la aer conditionat e alta poveste...

Depinde!... Daca repari o placa inlocuind piesa defecta cu una mai de calitate (interventie neautorizata) , risti sa "sari in aer" , dar daca se defecteaza o placa originala, construita cu componente slabe, nu mai risti?! Ptr. un condensator prost din fabrica, care s-a decalibrat in timp (la Ariston Uno C903), care costa 2 lei, "autorizatii" iti schimba placa cu vreo 800 de lei. Oare sub masca sigurantei exagerate, sustinand ca placile reparate prezinta riscuri, nu este interesul comercial al reparatorilor autorizati?
daniell
Nu credeti ca electronistilor buni li se duce vorba?
In majoritatea cazurilor placile se pot repara, dar trebuie sa gasesti pe cineva in care sa ai incredere.

QUOTE (iordantonio @ Nov 18 2012, 01:05 PM) *
Depinde!... Daca repari o placa inlocuind piesa defecta cu una mai de calitate (interventie neautorizata) , risti sa "sari in aer" , dar daca se defecteaza o placa originala, construita cu componente slabe, nu mai risti?! Ptr. un condensator prost din fabrica, care s-a decalibrat in timp (la Ariston Uno C903), care costa 2 lei, "autorizatii" iti schimba placa cu vreo 800 de lei. Oare sub masca sigurantei exagerate, sustinand ca placile reparate prezinta riscuri, nu este interesul comercial al reparatorilor autorizati?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.