IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
curge supapa de siguranta-3 bar
fane
post Oct 26 2010, 03:55 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 12,859

Am o centrala Ariston microTEC si din vina mea (recunosc) am "bagat" presiune prea mare in instalatie si atunci cand am dat drumul la caldura ,logic ca presiunea din instalatie a crescut si a evacuat prin supapa de siguranta de 3 bar.Am redus presiunea acum la 1 si problema este ca picura in continuare pe la supapa de refulare din partea de jos a centralei de langa tur.Dati-mi o idee ce sa-i fac ca stau cu un vas sa curga in el
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Oct 26 2010, 04:41 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Trebuie īnlocuită supapa ( a fost ''dată peste cap'', şi degeaba o acţionezi manual, e dusă).

Subiectele de acest gen se postează īn secţiunea TEHNIC.

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post
fane
post Oct 26 2010, 05:12 PM
Post #3

Membru
**

daca o astup ce se poate intampla?O sa am grija sa nu mai creasca presiunea.Zic bine?

+Quote Post
obywan
post Oct 26 2010, 05:33 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (fane @ Oct 26 2010, 05:12 PM) *
daca o astup ce se poate intampla?O sa am grija sa nu mai creasca presiunea.Zic bine?

Este o piesa de siguranta si rolul ei este de a elibera surplusul de presiune mai mare de 3 bari. Nu ai voie sa-i pui dop. Te pui singur in pericol. Cheama un reprezentant de service Ariston si inlocuieste supapa fara sa te mai gandesti la ce ai putea face. Este singura modalitate ca centrala ta sa functioneze in siguranta.

+Quote Post
fane
post Oct 27 2010, 03:08 PM
Post #5

Membru
**

Incerc sa o demontez si sa vad totusi ce are de picura,ca totusi ceva s-a intamplat de curge.poate este numai sarita de pe pozitia de etansare si trebuie repusa la loc.Am sa va tin la curent cu ca se intampla.
Totusi daca va trebui schimbata are cineva idee cat costa o supapa de siguranta?
Multumiri anticipate

+Quote Post
obywan
post Oct 27 2010, 07:36 PM
Post #6

Membru senior
Group Icon

From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (fane @ Oct 27 2010, 03:08 PM) *
Incerc sa o demontez si sa vad totusi ce are de picura,ca totusi ceva s-a intamplat de curge.poate este numai sarita de pe pozitia de etansare si trebuie repusa la loc.Am sa va tin la curent cu ca se intampla.
Totusi daca va trebui schimbata are cineva idee cat costa o supapa de siguranta?
Multumiri anticipate

Supapa de siguranta pentru modelul tau de centrala costa pana in 50 lei fara manopera si alte cheltuieli de deplasare care daca locuiesti in Bucuresti sau alt oras mare va ridica semnificativ pretul total. Daca centrala este fabricata dupa 2006 atunci supapa de siguranta costa pana in 40 lei fara celelalte cheltuieli mentionate mai inainte

+Quote Post
fane
post Nov 1 2010, 02:36 PM
Post #7

Membru
**

Am rezolvat-o f.usor.Am demontat supapa am curatat scaunul supappei si cauciucul de etansare si acum merge perfect .Nu este decat un simplu cauciuc cu arc in spate.
Concluzie:
Nu va grabiti sa aruncati cu banii

+Quote Post
feraru3333
post Nov 4 2010, 06:33 PM
Post #8

Nou venit
*

Member No.: 2,115

QUOTE (fane @ Nov 1 2010, 02:36 PM) *
Am rezolvat-o f.usor.Am demontat supapa am curatat scaunul supappei si cauciucul de etansare si acum merge perfect .Nu este decat un simplu cauciuc cu arc in spate.
Concluzie:
Nu va grabiti sa aruncati cu banii

si ai testat-o sa vezi daca mai da afara la 3 bari?
s-ar putea sa o fi decalibrat si sa ai surprize -vezi tu daca bune sau rele-

+Quote Post
fane
post Nov 5 2010, 07:15 PM
Post #9

Membru
**

Am demontat supapa din partea metalica .Deci ,nu am umblat la reglajul arcului din spate sa-i stric "barii".Nu vad dece se poate deregla pentru ce nu ar avea logica

+Quote Post
new_valis
post Nov 6 2010, 06:14 AM
Post #10

Membru senior
Group Icon

Este INTERZISĂ intervenţia asupra elementelor de siguranţă ale centralei! De asemenea , nu este permisă SUB NICI O FORMĂ anularea sau modificarea funcţionării acestora (blindarea, by-pass-uri de orice fel, etc).

Nu vă jucaţi!

--------------------

+Quote Post
new_valis
post Dec 18 2010, 05:54 PM
Post #11

Membru senior
Group Icon

EX :

- la supapele prereglate, īn timp, şi după deschideri accidentale repetate , deschiderea-descărcarea au loc la valori ale presiunii mult sub cea prereglată din fabrică!
- la supapele reglabile , am constatat fenomenul invers : deschiderea-descărcarea au loc la valori peste valoarea reglată de utilizator (situaţie mai periculoasă decāt prima).

Tocmai acel arc este , de fapt , hiba! Posibilitatea decalibrării acestuia este ridicată, aceasta fiind una din motivaţiile pentru care supapele de siguranţă trebuie verificate anual.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2018 - 02:37 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics