IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
reglare retur calorifer
adrianharlea
post Oct 25 2010, 05:36 AM
Post #1

Membru senior

Group: Members
Member No.: 1,942

am si o mica problema. la etajul casei la penultimul calorifer, am observat ca robinetul de retur nu este prea cald. adica: dupa un ciclu de functionare al centralei de cca 40 min. apa ajunge la temp de 60 de grade, se face cald in casa, decupleaza termostatul, iar pompele de la ct fac recircularea apei. in momentul asta am pus mana pe robinetii de retur din casa, care erau fierbinti, numai la cel de care v-am zis, numai era rece, era caldut. caloriferul in lungimea lui era fierbinte pe toata suprafata, doar fix in zona returului suparafata era un pic calda, nicicum fierbinte ca restul suprafetei. in clipa asta robinetul de retur este deschis aproape de final. sa-l mai inchid sau sa-l mai deschid? la restul caloriferelor (14 la numar) nu se intampla asa ceva, iar robinetii de retur sunt toti deschisi la fel.
acum nu ca ma intereseaza in mod deosebit (face asa de cand ne-am mutat la casa, de 4 ani), dar ca fapt divers daca am cei face. nu ma intelegeti gresit dar in dormitorul unse se intampla asta este foarte bine si cald.
doar ca idee, in asemenea cazuri se deschide sau se inchide robinetul de retur? va multumesc
Go to the top of the page

+Quote Post
adrianharlea
post Oct 28 2010, 06:30 AM
Post #2

Membru senior

Group: Members
Member No.: 1,942

nici o parere?

intre timp mi-am luat un termometru cu infrarosu si am masurat temperaturile: la calorifer in cauza intre tur si retur este diferenta de cca 16-17 grade, iar la celelalte calorifere din casa diferenta intre tur si retur este de 7-8 grade

e normal asa?

+Quote Post
CristianG
post Oct 30 2010, 05:01 PM
Post #3

Membru senior

Group: Administrators
From: Bucuresti
Member No.: 3

Puterea radiatoarelor este data de obicei la raportul de tur/retur, de ex 90/70, cand intra cu 90 si iese cu 70 am o putere pe radiator. Daca valorile sunt diferite puterea radiatorului este alta.

Daca diferenta e mai mica inseamna ca viteza de circulare a agentului e prea mare in radiator.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st October 2018 - 08:47 AM
Aer conditionat | Centrale termice