IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Centrale termice cu combustibil solid! Solutie de curatat!?
martinicu789
post Sep 10 2004, 08:13 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 149

Ce solutii exista pentru curatarea centralelor pe combustibil solid ? Am auzit la cineva ca exista un praf special care il arunci in centrala si se curata singura de funingine!? Este adevarat?Cum se cheama? Sau de unde il pot cumpara? Poate stie cineva!? sad.gif Multumesc pentru raspuns!
Am uitata sa mai intreb ceva ! Poate stie cineva!?Ce tip de carbune este ideal pentru o centrala termica pe combustibil solid? Stiu ca exista huila sau lignit tip brichete!Poate stie cineva de unde se poate procura?
Go to the top of the page

+Quote Post
CristianG
post Sep 15 2004, 02:59 PM
Post #2

Membru senior

Group: Administrators
From: Bucuresti
Member No.: 3

Se pare ca nu stie nimeni. Ar trebui sunat la firma care comercializeaza in mod curent astfel de centrale.

+Quote Post
martinicu789
post Sep 15 2004, 03:55 PM
Post #3

Nou venit
*

Member No.: 149

Vad ca nu prea stie nimeni! :? Mai m-am interesat! Pentru curatarea centralei unii miau sugerat Naftalina!,Pentru combustibil toti dau din umeri :oops: nimeni nu stie nimic ! numai lemnul si Bolovani de carbuni daia scosi direct din mina!Am incercat cu Lignit bolovani scosi direct din mina! Si trebuia sa scot cenusa cu lopata din centrala ! in plus cind este foarte frig de exp.sub -5 grade nu prea ami da randament! Eu cautam cum erea inainte pe timpul lui" ceasca" EXistau la scoli carbuni brichetati !Dar nu stie nimeni nimic!Am dat de - Brichete de rumegus- am cumparat vreo 9 tone! din Cluj de la GherlaAcum sint curios cind vine frigul sa vad ce randament dau! tongue.gif - si, am sa postez aici !M-am tot informat,! si daca nici brichetele de rumegus nu-mi da randament am sa schimb centrala ! Am gasit centrala prin sistem de gazeificare ! cica da randament 90%Si o incarci 1 data la 12 ore!Este unpic mai scumpa dar asta este! :roll:

+Quote Post
Geo Palade
post Sep 16 2004, 05:53 AM
Post #4

Membru senior

Member No.: 32

Poti sa te interesezi la un combinat siderurgic, de exemlu, pt ca ei folosesc cocs metalurgic (adica acei carbuni brichetati de care spuneai)

+Quote Post
goad
post Nov 28 2004, 05:38 PM
Post #5

Membru
**

Member No.: 409

"...Am gasit centrala prin sistem de gazeificare ! cica da randament 90%Si o incarci 1 data la 12 ore!..."

Daca poti sa fi mai explicit ! :roll:

+Quote Post
CristianG
post Dec 6 2004, 07:34 AM
Post #6

Membru senior

Group: Administrators
Member No.: 3

gazeificarea lemnului (flacara intoarsa) reprezinta continuarea arderii gazului de lemn- gazogenului - intr-o camera de ardere secundara cu captuseala ceramica la temperaturi ridicate. Aerul necesar arderii este asigurat de catre un ventilator.

+Quote Post
masonetgv
post Jun 7 2006, 09:49 AM
Post #7

Nou venit
*

From: Targoviste
Member No.: 877

acum am gasit postarea ta. cum a mers cu brichete de rumegus?
dar cu gazeificarea ce-ai mai facut?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2018 - 04:04 AM
Aer conditionat | Centrale termice