IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
schimbare polifosfat
orlandobarbulesc...
post Nov 21 2009, 05:30 PM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 2,036

Buna seare. Va rog sa ma lamuriti cand se schimba polifosfatul dintr-un filtru dedurizator pt centra.
Acele pitricele de 1 an puse nu s-au diyolvat de loc.
PS. Poate cineva sa-mi spuna cum functioneaza un filtru cu polifosfati si unul magnetic?
Cum reduc aderenta carbonatilor de calciu si magneziu la serpentinele schimbatoarelor de caldura?
Multumesc!

Later edit: despre filtrele magnetice am gasit ceva

Filtrele magnetice anticalcar (dispozitive de tratare magnetică a apei), au fost concepute pentru a īnlătura depunerile de crustă, prin modificarea proprietăţilor fizico-chime ale apei, ca urmare a trecerii acestora printr-un cāmp magnetic variabil.

Apa circulă prin interiorul filtrului magnetic anticalcar, traversānd un camp magnetic permanent, variabil ca intensitate. Acesta acţionează asupra nivelelor energetice ale moleculelor mineralelor dizolvate īn apă, distrugānd coeziunea intermoleculară şi sincronismul vibraţiilor electronilor.

Ca urmare, mineralele vor cristaliza sub forma unei pudre, īn locul cristalelor dure, care este antrenată de curentul de apă şi īndepărtată din instalaţie. Īn cazul trecerii apei printr-un decantor, cristalele se depun la fundul acestuia sub formă de slam, uşor de īndepărtat.
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic
- orlandobarbulescu   schimbare polifosfat   Nov 21 2009, 05:30 PM

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 12:54 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics