IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
alegere centrala
bursul
post Nov 16 2009, 07:07 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 12,366

Buna ziua !
Ce putere ar tb sa aiba o centrala termica pt. a incalzi o suprafata de 145 mp cu o inaltime de 3m,casa nefiind foarte bine izolata?
Multumesc !
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
Optiqu3st
post Feb 23 2010, 05:43 PM
Post #2

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 12,810

Salut baieti. As avea si eu nevoie de ajutorul vostru daca puteti sa ma "luminati". Am un apartament cu doua camere , tamplarie din lemn dar in 4 luni bag termopane 5 camere 3 geanuri (normal , low e , low e) plus izolatie din polistiren de 10 + izolare un perete interior (cel de la dormitor) cu polistiren extrudat de 3 sau de 5 + izolare pe sub sufragerie si bucatarie cu polistiren de 5 (stau la et 1 si sub sufragerie si bucatarie e casa scarii si o magazie nefolosita), un perete exterior si unul intre blocuri (de asta il izolez pe interior ca nu am cum intre blocuri , distanta maxima fiind de ~ 50 cm ), apartament cu fata spre rasarit.
As vrea ca inainte sa pun geamurile si izolatia exterioara sa montez o centrala. Am tot batut focsaniul in lung si in lat, am tot intrebat in stanga in dreapta si cam toti au recomandat Ariston GENUS 24 FF (cel normal nu cel in condensatie). Voi ce parere aveti de aceasta centrala?
Si as dori daca se poate sa imi dati o parere cu dimensionarea caloriferelor si a diametrelor tevilor
Ms anticipat de ajutor
Proiect Casa (Am pus Proiectul pe filebox deoarece nu am putut sa il uploadez desi are 44 k)
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2018 - 01:42 AM
Aer conditionat | Centrale termice