IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
Am o problema cu un cazan pe lemne Orlan 40 super cu gazeificare, Usa de sus nu e bune etansata si scoate putin fum, c sa fac?
dacian984
post Nov 5 2009, 10:43 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 12,413

Salutare tututor, ma numesc Dacian si am optat pentru o centrala pe lemne cu gazeificare Orlan 40 Super.
Am o singura problema : imi scoate fum pe la usa de sus si nu stiu ce sa fac... Am strans usa si tot scoate, am strans balamalele s fumul tot a iesit...
Scoate putin fum dar nu ar trebui sa scoata deloc....
Ma poate ajuta cineva...???.... RTFM.gif
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
obywan
post Nov 5 2009, 09:36 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (dacian984 @ Nov 5 2009, 10:43 AM) *
Salutare tututor, ma numesc Dacian si am optat pentru o centrala pe lemne cu gazeificare Orlan 40 Super.
Am o singura problema : imi scoate fum pe la usa de sus si nu stiu ce sa fac... Am strans usa si tot scoate, am strans balamalele s fumul tot a iesit...
Scoate putin fum dar nu ar trebui sa scoata deloc....
Ma poate ajuta cineva...???.... RTFM.gif

Unul din principalele motive este ca nu prea ai tiraj la cosul la care este conectat centrala. Al doilea motiv poate fi imbatranirea snurului de etansare de pe usa cumulat cu primul motiv. Ca prima rezolvare ar trebui sa inlocuiesti snurul de etansare. Lipsa tirajului mai poate fi si din cauza obturarii cailor de fum cu cenusa. Pentru rezolvarea problemei trebuie sa apelezi la un service specializat pe tipul tau de cazan. De cati ani este montat acest cazan?
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2017 - 06:16 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics