IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
Cea mai buna centrala termica
gicu
post Apr 20 2009, 10:34 AM
Post #1

Membru
**

Group: Members
Member No.: 2,098

Citind acest forum vad ca multi dintre voi recomandati asa mai subtil marci slabute (majoritatea italiene la care sunteti probabil reprezentanta) care nu au nici o treaba cu fiabilitatea si calitatea pe termen lung. Ca sa stie si cei care sunt utilizatori finali ordinea ca vinzari centrale termice murale in Europa este: Vaillant, Viessmann,Junkers-Buderus,Baxi-Westen.... si implicit calitatea este in aceeasi ordine.

Cea mai buna centrala e un iepuras ca tot e pastele biggrin.gif
Va intreb daca ati putea facea un asemenea clasament si pentru centralele in condensatie?
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
Codrut
post Apr 10 2013, 07:22 PM
Post #2

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 12,944

va salut, sunt total bulversat... pe masura ce caut mai mult, sunt tot mai nehotarat, trec de la o centrala la alta...
trebuie sa cumpar o CT tiraj fortat, pt un ap 70mp la bloc, si nu mai stiu spre ce sa ma indrept, intr-un buget de max 2500 ron...m-ar interesa o parere avizata pe ac tema, sfaturi...
am avut in vedere urmatoarele modele: Viessmann VITOPEND 100 WH1D - 24 KW, Immergas EOLO STAR24, Ariston EGIS PLUS24FF, Ariston CLAS EVO SYSTEM 24 FF, Saunier Duval THEMA CLASSIC F 25 - 25 kW, Vaillant TURBO TEC PRO VUW 242/3-3, Buderus LOGAMAX U042 - 24 kW, eventual un Motan...
1.care Ct sunt mai bune? italiene (Beretta de ex), Ariston, sau cele germane (immergas, Buderus, Bosch...);
2.cam pe unde sunt facute ele?
3.schimbatorul sa fie bitermic, sau in placi?
incerc sa fac cea mai buna alegere in banii astia, de aceea prefer sa intreb pe cei ce au date mai multe decat mine...
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2018 - 02:57 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics