IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Probleme cu incalzirea apei hermann Supermicra
Andreea
post Apr 27 2009, 12:22 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 11,981

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu niste pareri/sfaturi in urmatoarea problema:

Avem o centrala Hermann Supermicra, cumparata in 2006 de catre proprietarul initial al apartamentului.

Va ra trecuta am inceput sa avem probleme cu incalzirea apei calde: dureaza destul de mult pana incepe sa curga apa calda, apoi e calda cateva minute, se raceste, trebuie apoi asteptat iara cateva minute sa se incalzesca, apoi iar se raceste... Cateodata, la un singur dus, s-a racit de veo 3-4 ori.

I-am facut o revizie (am contactat firma de la care am cumparat-o, pentru ca era inca in garantie); mesterul a spus ca totul e OK cu centrala, si problema este presiunea apei (locuim la etajul 4), si problema nu poate fi rezolvata, pentru ca nu centrala e de vina.

Am contactat o alta firma, a unor cunostinte, dar ei au spus ca nu se ocupa de centrale Hermann, si ne-au propus inlocuirea centralei sau conectarea acesteia la un boiler.

Am gasit apoi pe cineva care se ocupa de centrale Hermann; a venit, a schimbat o piesa, totul a fost OK pentru o saptamana, dupa care problema a reaparut, chiar mai rau decat inainte.

In timpul functionarii in regim de iarna, apa se incalzea si statea calda doar daca programam termostatul pe o temperatura mai mare de 25 grade (deci pentru orice dus sau spalat de vase, trebuia sa incalzim mai tare locuinta).

Mentionez ca cumnata mea are aceeasi centrala, in scara vecina, la etajul 3, si n-a avut niciodata niciun fel de probleme cu ea; nici alti vecini de la etajul 4 nu au probleme cu centralele din "presupusa cauza" a lipsei presiunii. De asemenea mentionez ca locuim intr-o zona cu apa foarte calcaroasa.

Alt aspect care poate fi important: presiunea apei in cazan nu trece niciodata de 1 (daca deschid butonul de crestere a presiunii, de umplere a cazanului sau ce-o fi, presiunea creste, dar foarte incet - de la 0,5 la 1 in 5-10 minute, si nu trece niciodata de 1, oricat am astepta cu surubul deschis; am inteles ca ideal e sa fie la 1,5).

Care credeti ca e cauza? Personal, nu prea cred ca e presiunea apei de vina, daca nimeni altcineva n-are probleme; si nici nu-mi vine sa investesc o grama da de bani pe o centrala noua, daca aceasta are doar cateva piese stricate sau infundate de calcar.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Apr 27 2009, 02:16 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Inainte de a-mi da cu parerea , intreb :

- daca lasi centrala numai pe producere acm , cu robinetul de apa calda deschis la maxim, mai apar dusurile scotiene? (lasand apa sa curga continuu vreo 2-3 min.)
- daca totusi se-ntampla, apar ceva semnalizari pe bord?
- se aud zgomote in centrala in timpul functionarii?
- chestia se intampla in anumite momente ale zilei (cand presiunea apei din retea este variabila), sau tot timpul? Bateriile sunt de tipul monocomanda?

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post
Andreea
post Apr 27 2009, 02:38 PM
Post #3

Nou venit
*

Member No.: 11,981

Raspuns:
- da, daca centrala e pe acm, oricum trebuie lasat robinetul de apa calda pe maxim cateva minute, continuu, pana incepe sa curga apa calda; apoi, chiar daca e lasat pe maxim, tot se raceste dupa cateva minute.
- nu apar semnalizari.
- nu se aud niciun fel de zgomote suspecte (doar zgomotul flacarii, atunci cand aceasta arde)
- chestia se intampla constant, in orice moment al zilei sau noptii.

Multumesc!

+Quote Post
terman
post Apr 27 2009, 03:58 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Member No.: 1,696

QUOTE (Andreea @ Apr 27 2009, 02:38 PM) *
Raspuns:
- da, daca centrala e pe acm, oricum trebuie lasat robinetul de apa calda pe maxim cateva minute, continuu, pana incepe sa curga apa calda; apoi, chiar daca e lasat pe maxim, tot se raceste dupa cateva minute.
- nu apar semnalizari.
- nu se aud niciun fel de zgomote suspecte (doar zgomotul flacarii, atunci cand aceasta arde)
- chestia se intampla constant, in orice moment al zilei sau noptii.

Multumesc!

simptome de calcar in sch. secundar,transfer termic f. greu ,iar la nivel de sch. primar intervine termostatul de supratemperatura....sfat: tel. la Romstal sau partener Romstal ptr. revizie si spalare chimica.

+Quote Post
moales florin
post Apr 27 2009, 05:16 PM
Post #5

Membru senior
Group Icon

Member No.: 331

Sa inteleg faptul ca ia comanda pe apa calda pe pozitia vara.In acest caz verifica si daca nu se incalzeste turul de la incalzire,repet cu centrala functionand pe ACM.Posibil vana cu trei cai blocata pe intermediar.Posibil(spre sigur) schimbator infundat.Posibil NTC ACM decalibrat.Sa stii ca acest simptom apare si cand debitul de apa rece este foarte mic,sau daca este o strangulatie pe circuitul ACM sau pe vre-un robinet(de obicei la folosirea dusului).In functie de locatie poti chema Romstalul sau alta societate agrementata de ei asa cum te-a sfatuit Terman.De altfel nu este o centrala foarte complexa si orice service-man care se respecta ar trebui sa se descurce.Insist insa pe societate autorizata.Succes.

+Quote Post
new_valis
post Apr 28 2009, 03:51 AM
Post #6

Membru senior
Group Icon

From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

QUOTE (Andreea @ Apr 27 2009, 03:22 PM) *
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu niste pareri/sfaturi in urmatoarea problema:
...Am gasit apoi pe cineva care se ocupa de centrale Hermann; a venit, a schimbat o piesa, totul a fost OK pentru o saptamana, dupa care problema a reaparut, chiar mai rau decat inainte....

Si inca ceva : mai tii minte ce piesa a schimbat nenea?

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post
neofitul
post Jan 14 2012, 01:18 PM
Post #7

Nou venit
*

Member No.: 13,914

Buna ziua,

Problema noastra este absolut identica, stam cu chirie, iar cand ne-am mutat (asta vara) apa calda mergea tot in valuri, insa nu ne-a deranjat atat de tare, era cald afara.

Problemele sunt identice cu ale dsoarei Andreea, pana in iarna nu am discutat cu proprietarul acest aspect, deoarece e primul apt. cu centrala in care stam, si vazand ca facturile nu depaseau 50RON, nu am facut caz, mai ales ca sta destul de departe, vine o data la cateva luni.

Insa pentru noiembrie si decembrie , facturile la gaz sunt imposibile, in conditiile in care centrala a fost setata pe regim de iarna,incalzirea nu se declanseaza decat daca programam termostarul de apt. la 24.5 C (nu mai putin), iar apa calda - si in aceste conditii - merge in valuri rece, cald, fierbinte de mori, iar rece, deci am ajuns sa spalam copiii pe repede inainte, cu pauze lungi si dese.....smile.gif
De asemenea, indicatorul presiune a apei nu se misca de la cifra 1 neam...

I-am spus proprietarului acum 2 saptamani, iar el a motivat ca cel mai probabil nu stim sa o folosim .... censored.gif

Sunt disperata, deoarece am senzatia ca consumul exagerat de gaz este din cauza centralei!!!
Locuim intr-un apt cu 3 camere normal, la etajul 1 ( deci, pica varianta cu presiunea apei mica...), iar factura la gaze doar pe dec. a venit 420RON angry.gif , in conditiile in care consumul de apa calda este in limite normale, iar incalzirea este pt o suprafata de apt normal.

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu niste raspunsuri, daca centrala are ceva, sa stiu cum sa pun pb ca proprietarul sa rezolve, nu ne permitem astfel de sume / facturi la gaze .

Multumesc mult de tot.

Alexandra

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th June 2018 - 07:23 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics