IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
proiect ?!
matei
post Aug 16 2004, 11:24 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 43

Buna ziua!

locuiesc intr-un apartament dotat cu soba pe gaz.
intregul bloc a fost construit cu sobe in apartament - deci nu avem termoficare RADET.
doresc sa imi instalez centrala murala.
am gazul in casa (tras la gura sobei, firesc, dar si in bucatarie - loc in care si doresc instalarea microcentralei).
am contor propriu.
am facut cerere la DISTRIGAZ pt instalare centrala.
dupa aprobare, mi s-a spus ca trebuie sa contactez o firma autorizata (probabil autorizata cf art. 15 din ordinul MIR 440/2002) pt intocmirea proiectului.
reprezentantii societatilor carora le-am solicitat un deviz pt cump +instalare centrala+radiatoare etc mi-au spus ca soc. dansilor nu realizeaza proiect (intradevar - nu le-am regasit pe situl www.anrgn.ro la art 15/422/2002) si ca trebuie sa vin cu proiectul facut de o alta soc. com..
in acest moment sunt un pic confuz.
informatiile primite de mine sunt oarecum confuze si disparate - nu m-au ajutat sa imi fac o parere clara despre urmatorii pasi.

rog pe cei ce au experienta/ cunostiinte referitor la acest subiect sa ma indrume.

va multumesc anticipat!

Matei C
Go to the top of the page

+Quote Post
Geo Palade
post Aug 17 2004, 10:34 AM
Post #2

Membru senior

Member No.: 32

Intra la WWW.iscir.ro si vezi ce societati sunt autorizate ISCIR PT A1 in orasul tau. Alege o firma si contacteazo dupa care daca nu sunt autorizati gaze (si de obicei nu sunt) vor subcontracta ei nu tu pentru instalatia de gaze sau alege un tip de cazan si intreaba vinzatorul daca au o firma. Ai grija ca in contractul cu firma autorizata iscir sa mentionezi la clauze obligativitatea acestora de a obtine toate avizele necesare si sa puna la dispozitia ta urmatoarele documente: proiect instalatii gaze, termice-sanitare si electrice, proces verbal de PIF, proces verbal de receptie pentru instalatii, livretul aparatului, contract de service, autorizatia de functionare si, daca ramine in picioare, verificarea tehnica periodica (parese ca verificarile tehnice periodice se vor face gratuit de catre ISCIR si DISTRIGAZ).

+Quote Post
matei
post Aug 17 2004, 10:36 AM
Post #3

Nou venit
*

Member No.: 43

Va multumesc mult!

Matei C

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2017 - 01:09 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics