IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Cronotermostat pentru Bosch ZW20 AME?, Solutia optima pentru comanda centralei ZW20 AME
calusor
post Sep 28 2008, 05:00 PM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 2,188

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum, mi se pare foarte bun, l-am descoperit acum cind am urmatoarea problema pentru care va cer sprijinul: am o centrala model Bosch ZW20 AME - model destul de vechi (cumparata si functioneaza din 2000) si (am impresia) nu foarte performant. Vreau sa instalez un cronotermostat (eventual si senzor de exterior daca asta mi-ar aduce vreun avantaj in plus) dar nu stiu si nu gasesc nicaieri ce modele sunt potrivite pentru acest tip de centrala. Am un manual al centralei dar este in limba greaca (probabil asta moderna - nu greaca veche, dar tot nu ma ajuta prea mult).
Rugamintea ar fi daca poate sa-mi recomande cineva un cronotermostat potrivit sau, si mai bine sa-mi spuneti daca modelul COMPUTHERM 004 ( pe care mi l-as dori eu ) poate comanda centrala mea.
As fi de asemenea recunoscator daca ar avea cineva macar manualul centralei in romana, engleza sau franceza (eu mi-as dori manualul de service dar cred ca ar fi un vis prea frumos).
Oricum orice opinie sau sugestie (bine intemeiata sau documentata) e bine venita drept pentru care multumesc in avans.
Go to the top of the page

+Quote Post
terman
post Sep 28 2008, 06:23 PM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
Member No.: 1,696

QUOTE (calusor @ Sep 28 2008, 05:00 PM) *
Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum, mi se pare foarte bun, l-am descoperit acum cind am urmatoarea problema pentru care va cer sprijinul: am o centrala model Bosch ZW20 AME - model destul de vechi (cumparata si functioneaza din 2000) si (am impresia) nu foarte performant. Vreau sa instalez un cronotermostat (eventual si senzor de exterior daca asta mi-ar aduce vreun avantaj in plus) dar nu stiu si nu gasesc nicaieri ce modele sunt potrivite pentru acest tip de centrala. Am un manual al centralei dar este in limba greaca (probabil asta moderna - nu greaca veche, dar tot nu ma ajuta prea mult).
Rugamintea ar fi daca poate sa-mi recomande cineva un cronotermostat potrivit sau, si mai bine sa-mi spuneti daca modelul COMPUTHERM 004 ( pe care mi l-as dori eu ) poate comanda centrala mea.
As fi de asemenea recunoscator daca ar avea cineva macar manualul centralei in romana, engleza sau franceza (eu mi-as dori manualul de service dar cred ca ar fi un vis prea frumos).
Oricum orice opinie sau sugestie (bine intemeiata sau documentata) e bine venita drept pentru care multumesc in avans.

eu nu il am,dar pentru alti forumisti,centrala ta este Novatherm...intervin in ideea ca cineva poate are manualul,dar nu cunoaste cazanul dupa denumirea ZW20-AME.

+Quote Post
calusor
post Sep 29 2008, 10:51 AM
Post #3

Nou venit
*

Da, intradevar, am intilnit pe alocuri, pe net denumirea de NOVATHERM ZW20 AME dar pentru ca pe coperta manualului in greaca pe care il am nu e scris decit ZW20 AME cu litere latine nu am vrut sa risc vreo confuzie.
Oricum multumesc penrtu precizare.
(ceva despre cronotermostat compatibil?)

+Quote Post
calusor
post Sep 30 2008, 09:54 AM
Post #4

Nou venit
*

Chiar nu stie nimeni raspunsul la aceasta intrebare sau subiectul nu prezinta interes

+Quote Post
obywan
post Sep 30 2008, 08:43 PM
Post #5

Membru senior
Group Icon

From: jud. BACAU
Member No.: 2,114

QUOTE (calusor @ Sep 30 2008, 09:54 AM) *
Chiar nu stie nimeni raspunsul la aceasta intrebare sau subiectul nu prezinta interes

Merge orice tip de cronotermostat cu doua fire de pe piata de preferinta unul electronic(sunt mult mai precise si in plus vezi si ce temperatura ai in camera).Nu stiu sa-ti recomand un termostat de ambient cu senzor de exterior care sa mearga la centrala ta.D e obicei sonda de exterior este un accesoriu care se leaga la placa electronica a centralei si nu are legatura directa cu termostatul de ambient.

+Quote Post
calusor
post Oct 1 2008, 01:10 PM
Post #6

Nou venit
*

Multam pentru raspuns stimate domn
Ma ajuta dar nu foarte mult pentru ca nu stiu unde se poate lega in centrala, dar mai sap si sper sa pot rezolva problema

+Quote Post
obywan
post Oct 1 2008, 07:19 PM
Post #7

Membru senior
Group Icon

QUOTE (calusor @ Oct 1 2008, 01:10 PM) *
Multam pentru raspuns stimate domn
Ma ajuta dar nu foarte mult pentru ca nu stiu unde se poate lega in centrala, dar mai sap si sper sa pot rezolva problema

Daca stii sa dai jos capacul centralei ai in partea de jos panoul cu butoane pe care ai sa vezi 2 suruburi. Le desfaci si tragi de portiunea de pastic care acopera zona unde se leaga cablul de termostat si de alimentare si ai sa observi undeva in partea de jos o rigleta la care este conectat un strap sau o punte care se elimina si in locul ei se conecteaza cablul care vine de la termostat. Daca nu te descurci anunta-ma si o sa incerc sa fiu mai explicit.

+Quote Post
tuneam
post Oct 16 2009, 01:20 PM
Post #8

Nou venit
*

Member No.: 12,365

obywan, am dat jos capacul centralei ZW20 ame, dar am gasit 2 riglete in care s-ar conecta sezorul de temperetura(am un ferroli 2006). Probelma e in care tb sa-l conectez?
acum fiecare rigleta are 3 "gauri), din care cele 2 din drepta sunt suntate(au o punte pusa acolo). Sezolrul are doar 2 fire. In care gauri tb sa le bag? Scot scurtul? Am incercat fele de fel de combinatii si am ars de 2 ori siguranta de 2.5 A

+Quote Post
obywan
post Oct 17 2009, 08:35 PM
Post #9

Membru senior
Group Icon

QUOTE (tuneam @ Oct 16 2009, 01:20 PM) *
obywan, am dat jos capacul centralei ZW20 ame, dar am gasit 2 riglete in care s-ar conecta sezorul de temperetura(am un ferroli 2006). Probelma e in care tb sa-l conectez?
acum fiecare rigleta are 3 "gauri), din care cele 2 din drepta sunt suntate(au o punte pusa acolo). Sezolrul are doar 2 fire. In care gauri tb sa le bag? Scot scurtul? Am incercat fele de fel de combinatii si am ars de 2 ori siguranta de 2.5 A

Uite si documentatia pentru Novatherm. In figura 13 din manualul de mai jos trebuie eliminat strapul de pe rigleta 163/1 si in locul lui se leaga cele 2 fire de la termostatul de camera. Din pacate fisierul este prea mare si nu ma lasa forumul sa uploadez mai mult de 444kb, dar daca dai o adresa de mail iti pot trimite documentatia. Am incercat sa separ doar paginile care intereseaza din documentatie dar nici asa nu ma lasa. Poate ne spune cineva din administratia forumului de ce nu putem atasa fisiere. Ca sa fiu explicit dintre cele 2 mufe cu strap cea de sus este cea care ne intereseaza si faci cum am recomandat mai sus.

+Quote Post
tuneam
post Oct 19 2009, 03:29 PM
Post #10

Nou venit
*

Multumesc obywan.
Am facut rost de manual pana la urma, dar cei la de Junkers mi-au scris ca nu se potriveste termostatul Ferrli 2600 cu centrala mea, si sa cumpar unul de la ei.
Nu stiu ce sa mai cred....

+Quote Post
obywan
post Oct 19 2009, 08:06 PM
Post #11

Membru senior
Group Icon

QUOTE (tuneam @ Oct 19 2009, 03:29 PM) *
Multumesc obywan.
Am facut rost de manual pana la urma, dar cei la de Junkers mi-au scris ca nu se potriveste termostatul Ferrli 2600 cu centrala mea, si sa cumpar unul de la ei.
Nu stiu ce sa mai cred....

Nu cumva este vorba de modelul 2006 sau este 2600? Daca acest termostat are conexiune pentru 2 fire si atunci sigur merge si la centrala ta. De obicei politica majoritatii fabricantilor este sa promoveze produsele proprii, de aceea intotdeauna vor recomanda accesorii fabricate de ei.

+Quote Post
tuneam
post Oct 20 2009, 06:39 AM
Post #12

Nou venit
*

Gata, am reusit sa-l montez. aparent merge ok. Ma mai joc cu programamrea lor.
Multumesc obywan.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th May 2018 - 01:55 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics