IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate

Reply to this topicStart new topic
Problema la pozitionarea cosului de evacuare
Ciprian
post Aug 13 2008, 07:40 AM
Post #1

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 2,129

Am fost plecat o perioada si nu au fost prea bine coordonate lucrarile sad.gif , defapt cel ce mi-a montat centrala a uitat sa-mi spuna... si s-a ajuns la aceasta situatie de cascadorii rasului...

Centrala este Ferolli de 24 KW cu tiraj fortat. Oare exista diverse prelungiri pentru cosul de evacuare? As fi vrut sa sparg sus... orice parere este binevenita. Multumesc anticipat!
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Aug 14 2008, 05:46 AM
Post #2

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

Da, exista prelungiri de cos ( 1 m) , si coturi intermediare (vezi cartea tehnica a centralei).

Dar asa cum vad, nu se poate iesi cu cosul prin peretele pe care e montata centrala?

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post
CristianG
post Aug 14 2008, 08:23 AM
Post #3

Membru senior
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 3

QUOTE (new_valis)
Dar asa cum vad, nu se poate iesi cu cosul prin peretele pe care e montata centrala?

Cred ca e o alta camera acolo.

Deasupra geamului este grinda sau buiandrug.

Lungimea echivalenta permisa pentru kit evacuare coaxial 60/100 este 4 m. Cotul la 90 grd este considerat lungime echivalenta 1 m.

=> cot pe centrala, cot pentru ridicat in sus, cot pentru readus la orizontala => sunt deja 3 m => trebuie sa fie mai putin de 1 m de la centrala afara, mai e cotat si deflectorul...

+Quote Post
terman
post Aug 14 2008, 05:50 PM
Post #4

Membru senior
Group Icon

Member No.: 1,696

QUOTE (CristianG @ Aug 14 2008, 08:23 AM) *
Cred ca e o alta camera acolo.

Deasupra geamului este grinda sau buiandrug.

Lungimea echivalenta permisa pentru kit evacuare coaxial 60/100 este 4 m. Cotul la 90 grdC este considerat lungime echivalenta 1 m.

=> cot pe centrala, cot pentru ridicat in sus, cot pentru readus la orizontala => sunt deja 3 m => trebuie sa fie mai putin de 1 m de la centrala afara, mai e cotat si deflectorul...

doar sa foloseasca 80/125,dar tot nu stii configuratia cladirii ptr. a-ti da seama in ce directie sa se duca.

+Quote Post
Ciprian
post Aug 14 2008, 10:44 PM
Post #5

Nou venit
*

Group: Members
Member No.: 2,129

Merci pt raspunsuri, totusi inca nu sunt hotarat ce sa fac, in spatele centralei sunt alte camere. As mai avea o intrebare, odata cu lungirea cosului creste consumul de gaz?

+Quote Post
terman
post Aug 15 2008, 07:04 AM
Post #6

Membru senior
Group Icon

Member No.: 1,696

QUOTE (Ciprian @ Aug 14 2008, 10:44 PM) *
Merci pt raspunsuri, totusi inca nu sunt hotarat ce sa fac, in spatele centralei sunt alte camere. As mai avea o intrebare, odata cu lungirea cosului creste consumul de gaz?

exista diafragme ptr. reglarea tirajului.o solutie ar fi sa te duci vertical cu tubulatura.....sau traseu orizontal cu mai multe coturi la 45 sau 90 grd,dar tubulatura 80/125.....insa costa separat,nu este inclusa in pret,ca si adaptorul(piesa de trecere de la 60/100 la 80/125)

+Quote Post
SuperMario
post May 15 2009, 04:40 PM
Post #7

Membru senior
Group Icon

From: Roma
Member No.: 2,068

QUOTE (Ciprian @ Aug 13 2008, 09:40 AM) *
Am fost plecat o perioada si nu au fost prea bine coordonate lucrarile sad.gif , defapt cel ce mi-a montat centrala a uitat sa-mi spuna... si s-a ajuns la aceasta situatie de cascadorii rasului...

Centrala este Ferolli de 24 KW cu tiraj fortat. Oare exista diverse prelungiri pentru cosul de evacuare? As fi vrut sa sparg sus... orice parere este binevenita. Multumesc anticipat!

blink.gif Asta da cascadorie:))Very funny. Imi pare rau pentru proprietar... unsure.gif

--------------------
Daca ai un mic dubiu...atunci sa n-ai nici un dubiu...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th February 2018 - 04:29 AM

www.centrale-termice.ro Web analytics