IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Grup instalatori specialitate
2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
centrala in condensare....pe vechea instalatie ?
adrianharlea
post Oct 2 2008, 06:17 AM
Post #21

Membru senior

Group: Members
Member No.: 1,942

salut.parerea mea este urmatoarea:eu am facut tampenia de a cumpara o asemenea centrala la recomandarile firmei care mi-a facut instalatiile in casa (casa fiind nou construita si am apelat la o firma pt toate instalatiile necesare), mi-a umplut capul cu tot felul de tampenii, de condensare , blabla.eu nu va zic ca centrala este proasta,merge foarte bine, dar cat am platit pe ea imi luam 2 din celelalte.iar chestia cu economia este vrajeala.conflictul cel mare este ca cei care vand si monteaza centrale nu sunt pregatiti in domeniu si proiecteaza instalatiile ca si cum ar functiona pt o ct normala, ori nu este acelasi lucru.ct normal functioneaza la 70/80 grade iar ct in condensatie la 50/60 grade pe tur.
Go to the top of the page

+Quote Post
new_valis
post Oct 4 2008, 02:59 PM
Post #22

Membru senior
Group Icon

Group: Instalatori
From: ROMĀNIKA...
Member No.: 486

QUOTE (adrianharlea @ Oct 2 2008, 09:17 AM) *
...iar chestia cu economia este vrajeala...

Adrian, de cand cu acest subiect tot sustii acest lucru. Ce argumente ai, ca eu tot n-am inteles?

--------------------
Nu spune niciodată ''Nu se poate'' , ci īncepe cu '' Să vedem ''!

+Quote Post
adrianharlea
post Oct 4 2008, 05:03 PM
Post #23

Membru senior

eu cred ca am fost destul de clar.in primul rand pretul aproape dublu, in al doilea rand, sa stiti fratilor, ca nu face nici o economie centrala asta.deci concluzie new valis: daca costa aproape dublu si eficienta este aproape la fel(diferentele de randament cred ca se amortizeaza in ani buni de functionare), la ce se merita sa-i sfatuim si pe altii sa cumpere ct in condensare?spune-mi, tu ai asemenea centrala?care crezi tu ca sunt argumente pro?

+Quote Post
new_valis
post Oct 4 2008, 07:47 PM
Post #24

Membru senior
Group Icon

Am cerut ARGUMENTE! Nu pareri subiective formulate pe supozitii!

Din ce relatezi tu, bag seama ca ai avut "norocul" sa dai peste un "binevoitor", total in afara problemei, care te-a facut sa cumperi un echipament mai scump, cand nu era cazul.

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa concluzionezi fara sa ai in spate date concrete! angry.gif Adica:

- ai avut inainte o centrala clasica , pe care ai inlocuit-o cu una in condensatie, si atunci ai vazut ca nu e nici o sfaraiala?

Iata ce cred eu: dupa ce ai facut achizitia, un alt "supermeserias" ti-a bagat in cap ca ai facut o afacere proasta.Probabil un alt afafic care vroia sa-si vanda marfa , dar care a sosit mai tarziu...

Nu, eu nu am o astfel de centrala, desi mi-as pune asa ceva cu prima ocazie (vezi TOATE post-urile mele pe acesata tema!), dar vorbesc in cunostiinta de cauza ,cel putin prin prisma referintelor pe care le am .

--------------------

+Quote Post
terman
post Oct 4 2008, 09:10 PM
Post #25

Membru senior
Group Icon

Member No.: 1,696

QUOTE (adrianharlea @ Jul 17 2008, 06:44 PM) *
OK cristiang. am zis partea cu presupusul pentru ca multi vorbesc fara sa stie despre ce este vorba.eu va spun urmatoarele.locuiesc intr-o casa cumparata acum 2 ani (suparafata 220 mp, P+E, 3 dormitoare pe etaj+baie si la parter living+baie+bucatarie si dedesubt anexa garaj care este incalzit si el.in momentul in care am facut instalatiile in casa, de tot felul, instalatorul (firma) mi-a recomandat , tot pe baza documentatilor astea tehnice pe care le mentionezi si tu ca CT in condensatie este nemaipomenita si aproape ca merge gratis.bun. a venit iarna, lucrurile nu au stat chiar asa, in sensul ca daca centrala ar fi mers pe 50 de grade am fi murit de frig in casa (familie compusa din 3 adulti si copil de cateva luni).mentionez ca radiatoarele sunt mai mari decat de obicei si chiar in living unde suprafata este mai mare am 2 (unul de 1400/600/22 si unul de 1200/600/22).deci chestia cu dimensionarea radiatoarelor nu o cred.
dupa figura asta centrala a fost pusa frumos pe 70 de grade tur si lucrurile au intrat in normal, din punct de vedere ambiental dar consumul centralei si ritmul de functionare nu este nicidecum al unei centrale in condensare.
fratilor, in concluzie, nu dati banii pe asa ceva, decat daca faceti o instalatie de incalzire in pardoseala sau una ajutata si cu panouri solare sau daca aveti intradevar suparafete foarte mari de incalzit si alte variante nu exista.
nu merita efortul financiar, credeti-ma ca daca ar fi sa aleg astazi tipul centralei, nu as mai cumpara asa ceva.

daca nu ai comfort decit de la 70 grd in sus,inseamna ca instalatia nu a fost corect dimensionata,adica nu s-a tinut cont de performantele termice ale casei tale....o instalatie facuta dupa ureche de niste isteti care au reusit sa-si vanda marfa...se pare ca nu comfortul tau a fost grija lor,ci sa mai "debaraseze" de prin magazie.Vali are dreptate,el ti-a atras atentia ca ai fost fraierit,atita tot....instalatia a fost facuta odata cu cumpararea centralei,sau asa cum spune denumirea topicului s-a montat pe instalatie existenta ?

+Quote Post
adrianharlea
post Oct 5 2008, 09:43 AM
Post #26

Membru senior

instalatia a fost facuta odata cu procurarea centralei.nu mi-a bagat nimeni acum in cap ca am facut o alegere proasta.eu v-am zis ca centrala merge foarte bine, nu am nimic de reclamat, dar se putea obtine confort si cu o centrala clasica.argumentele mele sunt urmatoarele:vecinul meu care are o casa asemanatoare cu a mea (aceeasi spurafata utile, aceeasi inaltime a camerelor si constructia casei se asemenea) are o centrala normala, cumparata cu bani putini si are acelasi confort in casa.asta este argumentul forte.daca imi faceam instalatia prin pardoseala poate ca aveam ce face cu ct asta.sa nu ma intelegeti gresit, repet ct nu are nici o problema este vorba pur si simplu ca poti obtine confort la bani mai putini.atuurile la ct in condensatie stiti care sunt?va spun eu.monitorizarea tuturor parametrilor, autodiagnoza sistemelor, legarea unui boiler cu acumulare, sonda exterior si alte minuni ale tehnicii

+Quote Post
DorinColita
post Feb 2 2010, 10:48 PM
Post #27

Membru
Group Icon

From: Braila
Member No.: 12,575

Am ascultat toate parerile voastre. Trebuie sa va dau dreptate tuturor. Personal as monta centrala in condensatie doar cu acumulator de agent termic, eventual in combinatie cu panouri solare (dar nu este vb despre asta aici ) sau in spatii foarte mari unde necesita o cascadare cu strategie de cascada bine definita, in care folosesc mai multe centrale in condensatie si unde puterea minima a instalatiei sa fie echivalenta cu max din puterea cel putin a unei cetrale. Considerentul este de a folosi maximul din puterea unei centrale, cu toate ca, in toate documentatiile, eficienta energetica este mai mare la o putere scazuta, incerc sa limitez pe cat posibil functionarea indelungata a unei centrale pentru obtinerea unei anumite cantitati de energie. Nu trebuie uitat ca in functionare centrala elimina gaze de ardere, (chiar daca au temperatura scazuta) acestea sunt pierderi energetice. Prin debitarea puterii maxime catre acumulator si setarea centralei pentru a functiona cu puffer, putem elimina imperfectiunile unei instalatii traditionale. Mai departe reglarea climatica a instalatiei se poate face de la cele mai simple moduri ( cu termostat de ambient ) pana la folosirea unei automatizari cu sonda externa, termostat cu modulare si vana de mixaj. Din punct de vedere al instalatiei, cert cea mai confortabila si economica este cea in pardoseala, eventual combinata cu calorifere. Ca solutie economica, pentru mine voi folosi o centrala termica normala dar cu economizor-condensator, o imitatie a centralei in condensatie, fara arzator cu preamestec si fara performantele acestuia dar cu care recuperez 5-6 % in randament, si pe care pot ridica temperatura agentului termic de la 30 gr la 70 gr intr-o singura trecere prin centrala, pe care o voi monta pe un puffer de 300 litri iar mai departe voi folosi o instalatie in pardoseala combinata cu calorifere. Aceasta este cea mai confortabila, economica in timp si cu costuri reduse instalatie termica(dupa parerea mea).
O zi buna.

--------------------
UNDE-I FUM ... E SI CALDURA !!!

+Quote Post
new_valis
post Feb 8 2010, 07:08 PM
Post #28

Membru senior
Group Icon

QUOTE (DorinColita @ Feb 3 2010, 12:48 AM) *
... Ca solutie economica, pentru mine voi folosi o centrala termica normala dar cu economizor-condensator, o imitatie a centralei in condensatie, fara arzator cu preamestec si fara performantele acestuia dar cu care recuperez 5-6 % in randament, si pe care pot ridica temperatura agentului termic de la 30 gr la 70 gr intr-o singura trecere prin centrala, pe care o voi monta pe un puffer de 300 litri iar mai departe voi folosi o instalatie in pardoseala combinata cu calorifere. Aceasta este cea mai confortabila, economica in timp si cu costuri reduse instalatie termica(dupa parerea mea).
...

Te referi probabil la un model de centrala cum este , de ex., DOMICOMPACT B (FERROLI). Asta este o centrala cu condensare, adica are un recuperator de caldura montat pe circuitul de evac .gaze arse - nu are arz. cu preamestec , si nici particularitatile constructive ale unei centrale in condensatie - , in schimb are un pret competitiv care atrage!

Din punctul meu de vedere, problema principala la aceasta configuratie, o constituie 'anduranta' unei astfel de solutii.

Varianta acumulatorului de energie - puffer - este o chestie f.desteapta, dar caduca in cazul unui apartament!

--------------------

+Quote Post
terman
post Feb 8 2010, 07:33 PM
Post #29

Membru senior
Group Icon

Member No.: 1,696

QUOTE (new_valis @ Feb 8 2010, 08:08 PM) *
Te referi probabil la un model de centrala cum este , de ex., DOMICOMPACT B (FERROLI). Asta este o centrala cu condensare, adica are un recuperator de caldura montat pe circuitul de evac .gaze arse - nu are arz. cu preamestec , si nici particularitatile constructive ale unei centrale in condensatie - , in schimb are un pret competitiv care atrage!

Din punctul meu de vedere, problema principala la aceasta configuratie, o constituie 'anduranta' unei astfel de solutii.

Varianta acumulatorului de energie - puffer - este o chestie f.desteapta, dar caduca in cazul unui apartament!

sau Arca Pixel FC...de care am eu de gind sa-mi pun cind o fi sa se duca asta.....care n-are nici cea mai mica intentie,chiar daca face acusica 8 ani.

+Quote Post
CristianG
post Feb 9 2010, 09:34 AM
Post #30

Membru senior
Group Icon

From: Bucuresti
Member No.: 3

Ca un plus, in anumite situatii nici nu se mai pune problema, pentru ca daca sar de 30 kW necesar de incalzire si vreau cu tiraj fortat, trebuie sa pun condensatie deoarece nu se mai fac conventionale la peste 30-32 kW. Ma rog mai este F37 de la Ferroli, dar e o singura optiune (de care stiu eu...).

+Quote Post
DorinColita
post Feb 9 2010, 07:36 PM
Post #31

Membru
Group Icon

From: Braila
Member No.: 12,575

QUOTE (new_valis @ Feb 8 2010, 09:08 PM) *

Exact la Domicompact B m-am gandit. O cunosc si am lucrat cu ea. Sunt si alti producatori care fac asa ceva. Au un pret cu putin mai mare decat o centrala conventionala si in plus recupereaza mult din energia pierduta. In combinatie cu un puffer sunt super.
La ce te referi cand spui "anduranta " unei astfel de solutii ?
Pentru apartamente izolate, o CT cu condensare si calorifere calc (75,60, 20) marite cu 10 %, este o varianta economica financiar si de anduranta.

--------------------
UNDE-I FUM ... E SI CALDURA !!!

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th May 2018 - 09:46 PM

www.centrale-termice.ro Web analytics